Noord-Brabant sche gebouwen of bouwsels in de provin cie van de volgende aard: kolfbanen, koolschuren, bollenschuren, kaaspakhuizen, andere pakhuizen, wa tertorens, oude bruggen, sluizen, kap- bergen (hooiopslag), muziektenten, vei linggebouwen, travailles (voor het be slaan van paarden) bijenschansen, een- dekooien, duiventorens, karnmolens, gemalen19e eeuwse fabrieksgebouwen visafslagen, tuinkoepels, dijken en ande re waterkeringen. Eventuele gegevens over plaats, stichtingsdatum, afmeting, bouwvorm enz. worden gaarne ingewacht bij de Bond Heemschut. Werkgroep Monumenten Landsmeer. Verzamelde materiaal over toegepaste bouwkunst in Landsmeer, dat werd geëxposeerd in de bibliotheek ter plaat se, daarmede de aandacht vestigend op de plaatselijke 'monumenten' van tim- mermans(versier)kunst. Ook hier geldt dat men zuinig moet zijn op de nog aanwezige voorbeelden van houtbouw en de latere fraai gemetselde bakstenen huizen die het historische ka rakter van Landsmeer bepalen. Restauraties van Stichting Stadsherstel Hoorn heeft op de Italiaanse Zeedijk en de Melknapsteeg in Hoorn een serie van 8 restauraties voltooid. Het betreft hier een aantal zeer vervallen smalle pandjes, Italiaanse Zeedijk 24-26, 78-80-82-84 en 79, en het om de hoek gelegen huisje Melknapsteeg 11. Architect N. Boschma, onder wiens lei ding de restauraties tot stand kwamen, heeft getracht, door sterk consoliderend te restaureren, de bouwgeschiedenis van de pandjes zoals die uit de aangetroffen restanten sprak, in het eindresultaat her kenbaar te laten blijven. Hierdoor zijn de pandjes in het straatbeeld zeer leven dig gebleven. Inwendig zijn de pandjes aangepast aan de huidige bewoningsei-. sen. Door de zeer geringe breedte, iets meer dan 3,-m, moest met de ruimte ge woekerd worden om te kunnen voldoen aan de wens, in ieder pand een eigen wooneenheid te maken. Alleen de bes chikbare ruimte in de pandjes 24 en 26 was te gering, waardoor deze tot één wo ning moesten worden samengetrokken. De aannemingsmij. Konst en van Pélen, te Blokker, die het werk uitvoerde, heeft bijzonder goed met de consoliderende Hoorn: Italiaanse Zeedijk nrs. 78-80-82-84 voor en na restauratie gedachte meegewerkt, waardoor toch nog veel van de vervallen restanten in het eindresultaat behouden konden blijven en de bouwsporen niet geheel verloren zijn geraakt. Met deze restauratie heeft Stadsherstel Hoorn een belangrijke bij drage geleverd aan het herstel van de gevelwand van de vervallen Italiaanse Zeedijk. Het lot van de boerderij 'De Pelikaan in Deurne is vrijwel bezegeld. Deze ver keert in een dermate staat een verval door louter verwaarlozing en besluite loosheid van de eigenaar, de Gemeente, dat eventuele restauratie niet eerder dan in 1982 op gang gebracht, vermoedelijk te laat zal komen. De boerderij van Hoof, die evenals 'De Pelikaan' op de monumentenlijst stond, werd er in 1979 weer afgehaald en mag dus vervangen worden. Het Gemeentebestuur van Grave ver dient veel lof voor het iniatief om de Grontmij N.V. opdracht te geven een rapport te maken bedoeld als inventari satie van te restaureren vestingwerken en als beleidsplan om de financiële con sequenties te bepalen en eventueel een meerjaren plan vast te stellen. Zij doet opnieuw een beroep op (financiële) steun van de diverse overheden en parti culiere instellingen. Het rapport is voor zien van interessante foto's en vergelij kende plattegronden van vestingwerken te Grave in 1845 en nu. Heeze Dat decentralisatie van monumenten zorg goede maar ook zeer riskante zijden heeft, moge blijken uit de huidige locale zorg van de gemeente Heeze voor haar monumentale panden. Op 30.10.80 krijgt het gemeentebestuur van de raad met agendapunt 6. het sein op groen voor het slopen van een histo risch pandje in de kom van het dorp. Met agendapunt 7. stelt men de locale monu mentenverordening vast. 53

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 24