70 jaar actief (1911-1981) Utrecht Noord-Holland Armamentarium te Delft in april 1981 zal aanvangen en ca. zeven jaar in beslag zal nemen. In dit pand zullen t.z.t. worden samengebracht de Historische Kollektie uit Leiden en de Technische Kollektie uit Delft. Opdrachtgever is de Rijksgebouwen dienst en belast met de restauratie is ar chitect J. Walraad uit Den Briel. Historische Vereniging Schiedam De Historische Vereniging Schiedam (p/a Vlaardingerdijk 414, Schiedam) gaf een rapport uit'Bouwkundig Bezit van de Stad Schiedam', een inventarisatie van het bouwkundig bezit van vóór 1940 van Schiedam en Kethel. De inventarisa tie is verricht door een onafhankelijke werkgroep en de begeleidende tekst is van een der leden, de heer R. W. Poels. Het Rapport omvat een selectie van 1300 panden, gebouwen complexen en ande re objecten. Een sterrensysteem van vier waarderingsgraden geeft de criteria aan die uiteraard naar Schiedamse maatsta ven gelden en waarbij soms subjectieve overwegingen niet onvermijdelijk zijn geweest. Het spreekt vanzelf dat dergelijke pro jecten, die zeker navolging verdienen in andere historische steden van Neder land, een stimulans dienen te zijn voor gemeentebesturen om hierop in te haken b.v.door het opstellen van een gemeen telijke monumentenlijst, volgens een gemeentelijke monumentenverorde ning, ter aanvulling van de Rijkslijst van beschermde monumenten. Het rapport is dankzij subsidie van het Anjerfonds en van de gemeente Schiedam) ver krijgbaar ad 14,90 bij de boekhandel of bij de Vereniging (portokosten 5,-). De Vereniging Oud-Dordrecht (Steeg- oversloot 50, 3311 PP Dordrecht neemt in zijn programma voor de eerste helft van 1981 een excursie op naar Xanten (Duitsland) en de daarbij gelegen Ro meinse vestingwerken (opgegraven en gedeeltelijk herbouwd) en wel op zater dag 16 mei a.s. Voor informatie wende men zich tot het Secretariaat. De Stichting Diogenes, Leiden, heeft blijkens haar Jaarverslag 1979-1980 twee evenementvolle jaren achter zich liggen waarin de restauratie van het Mieren nesthof werd voorbereid en gestart. In januari 1981 staat de ingebruikneming van de eerste huisjes op het programma. Ondanks donkere wolken aan het finan ciële firmament blijft de Vereniging Vrienden van Diogenes zich moedig in spannen voor het welzijn van de Stichting. De Stichting Vrij Vredenburg te Ridder kerk (tel. 01804 - 1 33 04) opgericht voor de instandhouding van de 17e eeuwse boederij in Slikkerveer, voert ac tie voor behoud van het voetgangerspon tje Slikkerveer - Kinderdijk - Krimpen a/d Lek. Zij streeft er naar de exploitatie van de pont gedurende één jaar te finan cieren, in afwachting van het overheids beleid inzake alle veren in den lande, opdat de veerdienst althans voorlopig niet behoeft te worden gestaakt. - 'Een Piek voor de Pont' - Gironummer 36 19 705. Bezoek aan St. Jan te Gouda Heemschut's Provinciale Commissie in Zuid-Holland houdt zoals eerder werd aangekondigd, een provinciale ledendag en wel op zaterdag 30 mei a.s. te Gouda. Het programma is als volgt: 10.15 uur ontvangst met koffie in het koor van de kerk, welkomstwoord door de voorzitter, drs. E. Roelofsz 10.30 uur rondleiding door koster Metse laar o.a. langs de Goudse Glazen, dia projectie ca. 12.00 uur sluiting Vanzelfsprekend zal het thans in de volle aandacht staande probleem van de aan tasting van oude glas-in-lood-ramen door luchtverontreiniging, ook hier aan de orde komen. Het Gouds museum in de nabijheid van de kerk wordt warm aanbevolen. De kosten bedragen 2,75 per persoon te voldoen bij binnenkomstVoor deel name wordt u verzocht u te melden bij Bond Heemschut Nieuwezijdskolk 28, 1012 PV Amsterdam, tel. 020-22 52 92. Het R.K. Seminarie te Driebergen- Rijsenburg, uit 1856/57 van architect H. J. van den Brink, is onderwerp van een voltooid studieproject van ir. K. J. Smo- renburg en ir. M. J. ter Horst aan de Technische Hogeschool te Delft. Het Gemeentebestuur als eigenaar is voorstander van behoud van het ge bouw, centraal gelegen in de gemeente met 30 ha bos- en weidegebied, zoals blijkt uit een bestemmingsplan, dat evenwel door Gedeputeerde Staten van Utrecht niet werd goedgekeurd. Mo menteel loopt er een beroepsprocedure bij de Kroon. N.a. het 'afstudeerrap port' werd aangeboden aan de Gemee nte die naarstig aan het zoeken is naar een andere oplossing dan sloop! Het rap port voorziet in een restauratieplan voor het gebouw en een landschappelijk en stedebouwkundig herinrichtingsplan, alsmede een klein appartementencom plex op het terrein. Schrijvers zijn van mening dat met dit voorbeeld van 19e eeuwse architectuur, waarvan de voor gevel sterk beeldbepalend is, juist in Driebergen-Rijsenburg waar reeds zo veel karakteristieke 19e eeuwse gebou wen zijn verdwenen, zorgvuldig moet worden omgegaan. Heemschut sluit zich hierbij ten volle In kasteel Radbouw te Medemblik is een fototentoonstelling van Nederlandse kastelen en tuinen ingericht. Het kasteel Radboud is geopend: Zon- dag's van 14.00- 17.00 of na telefonische afspraak voor groepen. (02274 - 19 60). De Stichting Culturele Raad Noord- Holland zou graag ten behoeve van een inventarisatie geïnformeerd willen wor den over de aanwezigheid van histori- 52

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23