Gelderland Zuid-Holland Op de lijst geplaatst: de eind 19e eeuwse Doleantie Kerk aan de Begijnesingel te Zwolle (zie foto) en een uit de 15e eeuw daterende kelder van de voormalige Do mus Clericorum in de Praubstraat te Zwolle. Monumentenwacht Gelderland breidt uit. Het gaat goed met de pas twee jaar func tionerende Gelderse Monumenten- wacht. De groei naar 362 abonnees heeft geleid tot de formatie van een tweede team, dat bestaat uit Bennie Franken uit Voorst en Wim Nijenhuis uit Vorden. Beiden werden gekozen uit maar liefst 581 sollicitanten. Op 4 februari was het in Zutphen een beetje feest toen de service-bus voor dit tweede team, ten overstaan van een groot aantal autoriteiten, werd overge dragen. De bus, met kapitale uitrusting, is een geschenk van de provincie Gelder land. Voorzitter L. Hommes van Gel derse Monumentenwacht wees op de 400 inspecties en dienstverleningen die in 1980 werden verricht. De Gelderse Monumentenwacht ging in 1979, van start. De tweede Gelderse ploeg zal vanuit Zutphen opereren en naast Gelderland ook een deel van Over ijssel bestrijken. Overijssel is tot dusver re de enige provincie zónder monumen tenwacht. Het oude stoomgemaal van Giesbeek (gem. Angerlo/Gld.) wordt met afbraak bedreigd. Het sinds enkele maanden bui ten gebruik zijnde gemaal, dat zeer schil derachtig is gelegen in het rivierland schap van de IJssel, is aangekocht door de gemeente Angerlo. De plaatselijke overheid wil de toegang naar het dorp Giesbeek verbeteren en in de omgeving van het gemaal een sportcomplex reali seren. Nog geen jaar geleden waren er nog plannen om het oude gemaal een museum-bestemming te geven. Numaga, de Vereniging tot Beoefening van Geschiedenis van Nijmegen en Om geving organiseert reizen voor leden: op 12 september a.s. naar Harderwijk (750- jarig bestaan) en Barneveld en op 23/24 september a.s. een tweedaagse reis naar (minder bekend) België: door de Peel naar Alden Biesen en Tongeren en ver volgens naar St. Truiden, Zoutleeuw, Tienen en Diest. Inlichtingen bij Mw. Peters-Moorman, van Slichtenhorststraat 73, tel. 080 - 22 21 76. De Stichting Hedel's Historie, secreta riaat Kon. Julianaplein 19, Hedel, zoekt in samenwerking met de Gemeente en de Technische Hogeschool Delft, naar middelen om te komen tot consolidatie van de restanten van een kasteel emplacement, waarnaar een beperkt onderzoek werd ingesteld door de Rijks Oudheidkundige Bodemdienst. Met de geconsolideerde resten en be staande delen van het oude kasteelpark zou de historische kern van de Heerlijk heid Hedel weer een harmonisch geheel vormen. Het landgoed Huis Sevenaer In Zevenaar wordt binnen een jaar uit sluitsel verwacht over het lot van de zwaar vervallen historische gebouwen die behoren tot het landgoed Huis Seve naer. Het rentmeesterskantoor 'Schoutenhuis' in Woudenberg gaat op korte termijn de mogelijkheden onderzoeken van restau ratie van het 600 jaar oude kasteel met bijbehorende monumenten. Ook zal ge probeerd worden een doorbraak te for ceren in het geschil rond de alternatieve landbouw-methoden van jonkheer Huub van Nispen tot Sevenaer. Een van de conclusies uit een recent rap port van de Gelderse Monumenten wacht is dat het kasteel tot een ruine zal vervallen als niet snel wordt ingegrepen. Jonkheer van Nispen is voorstander van restauratie, maar dan wel op basis van een aantal 'alternatieve' uitgangspunten. Zo zou ondermeer bij het schilderwerk gebruik moeten worden gemaakt van gif- vrije verf, die is samengesteld uit louter plantaardige produkten. Het Provinciaal Bestuur van Zuid- Holland heeft een Provinciale Monu menten Commissie geïnstalleerd, die de taak heeft Gedeputeerde Staten advies te geven over monumentenbehoud, sub sidieaanvragen en uitvoering van de Monumenten-Wet. Gedeputeerde Mevrouw drs. I. Gunther is voorzitter en in de commissie zitten deskundigen afkomstig van de provincie en van particuliere commissies. Namens Heemschut heeft de technische adviseur, L. J. van den Boogert hierin zitting. Van het Koninklijk Nederlands Leger en Wapenmuseum, 'Generaal Hoefer', vernamen wij dat de restauratie van het 51

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 22