Ter overweging in het lustrumjaar 1981 Belastingfaciliteiten Heemschut mag wat betreft de uitgave 'Vier eeuwen Amsterdams Binnengasthuis' van een 'voorbeeldige' aanpak gesproken wor den. Het boek is, mede door de overvloedige illustratie een goede aanwinst voor Amsterdam-liefhebbers. Uitg. Inmerc B.V., Wormer. ISBN 90 90001867. Prijs: 49,50. E. de W. Roosendaals Markt Toen Victor Hugo in 1861 een reis door ons land maakte bezocht hij ook Roos endaal. In zijn reisaantekeningen merk te hij over een, nog altijd bestaand poor tje aan de Markt, op: 'joli bas-relief de la tonne de Heidelberg au-dessus d'une porte'. Niemand zal Roosendaal bezoeken als een stad rijk aan monumenten, maar wie op de Markt komt zal getroffen worden door de sfeer, de goede verhoudingen van de meest 19e eeuwse bebouwing, de mooie afsluiting door het oude raadhuis en de kerk van St. Johannes de Doper. En er is eigenlijk verrassend weinig be dorven op die nu wat verstilde Markt - de grote winkels hebben bij de snelle groei van Roosendaal een plaats gevon den op de Nieuwe Markt, een winkel centrum door korte smalle straten ver bonden met de oude Markt. Ook het nieuwe stadskantoor kon op korte af stand van dit historische centrum wor den gebouwd. Over de gebouwen van de Markt- Noordzijde heeft de projectgroep monu menten van de gemeente Roosendaal- Nispen een omvangrijk rapport uitgege ven met een historische en bouwkundige beschrijving van de panden gevolgd door een kunsthistorisch waardeoordeel. Aan deze noordzijde is ook het huis van Van Loon, dat tot 1979 gemeentehuis was. Erachter ligt het bekoorlijke Emile van Loonpark. Naast tekeningen van de ge vels zijn advertenties, soms ook berich ten geplaatst die betrekking hebben op het pand - zij tonen op zichzelf een aar dig brokje typografische ontwikkeling noch afgezien van de maatschappelijke wijzigingen die zich aan de Markt vol trokken. J. Th. B. 1Aftrek wegens giften Een aantal leden verhoogde vrijwillig reeds zijn contributie in het kader van ons lustrum of maakte een gift over, waarvoor hartelijk dank. Goed voor gaan doet-goed volgen! U kunt uw contributie en/of giften aan de Bond Heemschut in beginsel van uw (onzuiver) inkomen aftrekken. Echter de wet stelt hiervoor eisen: a. Het totale bedrag van uw giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele, we tenschappelijke of het algemeen nut beogende instellingen moet in ieder geval meer bedragen dan 1 van uw onzuiver inkomen en tevens een be drag van 120,-te boven gaat. Indien zulks het geval is kunt u aftrek ken dat gedeelte van totale bedrag, dat de genoemde 1% doch tenminste 120,- te boven gaat. U kunt echter nooit meer dan 10% van uw onzuiver inkomen aftrekken. b. U moet de giften met schriftelijke be wijsstukken kunnen aantonen, b. v. met kwitanties, postwisselstrookjes, giro-afschrijvingen of banknota's. Eigen aantekeningen (omtrent b.v. collectes) worden niet geaccepteerd. 2. Aftrek wegens persoonlijke ver plichtingen Indien u van plan bent meerdere jaren achtereen schenkingen aan de Bond Heemschut te doen, dat kunt u dit ook doen in de vorm van een periodieke uit kering. Dit is een uitkering gedurende een vastgesteld aantal jaren van een eveneens vastgesteld bedrag. Dit biedt het volgende voordeel: U kunt ieder jaar het volledige bedrag van uw jaarlijkse uitkering aftrekken als persoonlijke verplichting - dus niet als gift - zodat u nu niet gebonden bent aan de bovengenoemde grenzen gesteld aan de aftrek wegens giften. Met andere woorden het bedrag van uw giften staat hiervan geheel los. Ook hier stelt de fiscus echter eisen: a. Een dergelijke periodieke uitkering moet u doen vastleggen in een nota riële akte. b. U moet zich tenminste voor drie opéénvolgende jaar (geen maximum) binden, met dien verstande, dat de uitkering in ieder geval eindigt met uw overlijden. c. Indien de contante waarde van de pe riodieke uitkering meer bedraagt dan 5.265,- dan zal schenkingsrecht ver schuldigd zijn (zie ook hieronder). Voor het geval u van deze regels gebruik wenst te maken doet u er goed aan u van tevoren door uw notaris of belastingcon sulent te laten voorlichten. 3. Schenkingsrechten Over een schenking aan de Bond Heem schut tot een bedrag van 5.265,- zijn geen schenkingsrechten verschuldigd. U kunt in een tijdsverloop van twee jaren maximaal 5.265,- vrij van rechten aan de Bond Heemschut schenken. Zodra uw schenking of de contante waarde van de periodieke uitkering gro ter is dan 5.265,- is een belasting van 11% over het totale bedrag verschul digd. 4. Legaten Indien u in uw testament de Bond Heem schut wilt bevoordelen kunt u dit doen door een legaat op te nemen in de vol gende bewoordingen: 'Ik legateer (vrij van rechten en kosten) aan de Bond Heemschut, gevestigd te Amsterdam een bedrag groot uit te keren binnenmaanden na mijn over lijden'. Volgens de wet is een legaat aan een instelling zoals de Bond Heemschut tot een bedrag van 10.530,- vrij van suc cessierechten. Indien u een bedrag gro ter dan 10.530,- legateert, is de Bond over het gehele bedrag een belasting van 11 verschuldigd, tenzij u het legaat vrij van successierechten maakt. In dit geval komen de rechten ten laste van de nala tenschap. 47

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17