Boeken Ontvangen/Verschenen Wonen in Amsterdam in de i7E en INE EEUW Een zevental hoofdstukken van Tirtsah Levie en vijf van de hand van Henk Zantkuyl. Een boekje, mede door de vele illustraties, bijzonder geschikt voor educatieve doeleinden. Uitgave van het Amsterdam Historisch Museum en Muuses in Purmerend. ISBN 90231 90181. Prijs 35,—. Zag U dit en dat in Amsterdam, als derde deel in de reeks zag u dit en dat in Amsterdam, van J. H. Kruizinga en fo to's van Joop Steussy. Uitgave: Buyten Schipperheyn, Amsterdam. ISBN 906064 3682. Prijs 17,50. Groeten uit Amsterdam De geschiedenis van de prentbriefkaart, herziende vierde druk. Verbetering van verkeersmiddelen deed het reizen omstreeks de eeuwwisseling toenemen en dus ook het verzenden van geïllustreerde groeten. Vele prentbrief kaarten verschenen reeds in 'Ons Am sterdam' uit de bekende collectie van de schrijver van dit boekje: L. C. Schade van Westrum. Uitgave: H. J. W. Becht's Uitgeverij BV, Amsterdam, ISBN 90230 03705. Prijs: 24,50. De Jordaan. de bekendste stadswijk van Nederland en een der typerenste van Amsterdam. In navolging van 'het Wa- terlooplein' kregen Evert Werkman en de fotograaf Kees Scherer opdracht om dit kleurrijke kijk- en leesboek samen te stellen. Uitgave van Elsevier Nederland, ISBN 90 10035093. Prijs: 27,50. Het mysterieuze Motel Van de au teur en tekenaar David Macaulay vers cheen opnieuw een werk, dat de bescha ving anno 1985 behandelt gezien door de bril van een amateur archeoloog in het jaar 4022. In dezelfde humoristische visie versche nen vele andere delen o.a. Grote Monu menten in de Architectuur. Uitgeverij: Ploegsma, Amsterdam. ISBN 90216 06739. Prijs 27,50. Van eenvoudige doch harmoni sche architectuur. Vijftien jaar woonhuisrestauratie in Utrecht. Deze bewoording is een vaak in de Rijksmo numentenlijst toegepaste omschrijving. Het boek behandelt een 70 tal restaura ties tussen 1961 en 1978 en kwam tot stand met financiële steun van de Ge meente Utrecht. Samengesteld door A. Verlaan en P. van Vliet met medewer king van Ir. K. Apell en W. Thoomes. Uitgave Het Spectrum, Utrecht, ISBN 90 274 4474 9. Prijs: 20,75. DE Tuin van een stad. een geschiede nis van de IJsselkade te Kampen, het boek is een studieopdracht aan de heer drs. D. v.d. Vlis en J. W. H. J. M. Nol- ders, en kwam tot stand met steun van de Gemeente Kampen. Het is tevens be doeld als een hommage aan burgemees ter drs. S. van Thienen, die in zijn ambts periode van 1970 - '78 zich zeer heeft ingezet op het gebied van de Stadsver nieuwing. Uitgeversmaatschappij J. H. Kok, Kampen ISBN 90 242 11514, Prijs: 17,50. Behoud en Herstel Restauratie-technieken en monumen tenzorg. De schrijver Corneille F. Jansen heeft zijn ruim 30-jarige ervaring en de kennis die hij in die tijd opdeed van oude am bachtslieden gebundeld; het is bedoeld als hulp aan eigenaars, beheerders en herstellers verantwoordelijk voor het monumentenbezit. Uitgave: Fibula-van Dishoeck, Haarlem ISBN 90 228 4295 9/580. Prijs: 34,50. The Rock is My Home, Wood Houses en Filigree Architecture van Werner Blaser zijn drie recentelijk uitgekomen fotoboeken met prachtige opnamen, die echter meer beogen dan puur kijkgenot te zijn. De auteur/fotograaf, van profes sie architect en gevormd in de school van de progressieve moderne architectuur, - hij volgde zijn opleiding bij Alvar Aalto en Mies van der Rohe, - heeft in het bijzonder aandacht voor de structurele aspekten. The Rock is My Home worden voorbeel den uit de zuid Alpen gekozen van primi tieve gestapelde stenen huizen waar ma teriaal, constructie en manier van leven zo nauw verbonden zijn. De structuur van de houtbouw, geraam te en invulling en de verschillende tradi tionele manieren van aanpak met voor beelden vnl. uit Zwitserland en Finland krijgt aandacht in het boek in Holzhaus/ Maisons de Bois/Wood houses. In Filigree Architecture, eveneens met drietalige tekst komen ijzer en glasbouw vanaf 1850 in Europa èn Amerika apart aan de orde. Ruimte en massa, dichte vlakten con trasterend met openheid, de elegantie van het materiaal en de flexabiliteit ko men in dit boek door de manier waarop de foto's genomen zijn uitstekend tot uit drukking. Het boek zoekt aansluiting op de ont werppraktijk van de architect vanuit de stellingname, dat een antwoord op onze tijd alleen vanuit reflectie op het verle den gegeven kan worden. De essentiële aspekten van het bouwen in steen, hout en ijzer zijn voor architect en de geïnteresseerde leek in dit 'leer boek' op een aantrekkelijke wijze gestal te gegeven. De boeken worden uitgegeven door Wepf en Co., Basel/New York, voor de prijs van 40,-. E.d.W. 'Vier eeuwen Amsterdams Binnengasthuis- door prof. dr. D. de Moulin, dr. I. A. van Eeghen en ir. R. Meischke Nu de bestemming van het terrein en de gebouwen van het Binnengasthuis door de a.s. verhuizing van het ziekenhuis naar de Bullewijkpolder weer ter discus sie staat, zoals zo vele malen voorheen, is het interessant in de geschiedenis ervan te duiken. U zou echter ook dit boek kunnen lezen, een studie in opdracht van de Stichting Viering 400-jarig Bestaan van het Binnengasthuis. De ter zake kundige auteurs laten zien dat ook hier de geschiedenis zich her haalt en dat het meestal lang duurt voor dat nieuwe technische ontwikkelingen bouwkundig gestalte krijgen. Door van een brede opzet voor de ges chiedenis van het Binnengasthuis uit te gaan en alle facetten daarvan, de medi sche, de sociaal historische en de bouw historische te behandelen en ook aan de 19de eeuw, waarover tot nu toe minder gepubliceerd, is alle aandacht te geven 46

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16