I' in Rehabilitatie hinnenstadswijk in Goes „I u II Eerder, in het septembernummer van 1979 op bh. 81, werden het bestaan en de activiteiten van de Stichting Maatschap pelijke Belangen te Goes reeds uitvoerig besproken ter gelegenheid van de voltooi ing van de éérste fase van het project St. Jacobstraat. Dankzij het enthousiasme van deze Stichting is de stad Goes thans verrijkt met een fraai gerehabiliteerde hinnenstads wijk. De Stichting beschikt in het gebied over 25 panden, waarin totaal 27 wooneenhe den zijn geprojecteerd. Van deze 25 pan den zijn 18 panden monument of beeldbe palend; de overigen zijn aangepaste nieuwbouw of historisch waardevol. De secretaris van de Stichting, de heer R. Th. Scheepe, zegt hierover: 'Parels in dit gebied vol juweeltjes zijn het verbouwde pakhuis Pijntorenstraat 10, het renaissance-pand St. Jacobstraat 9 en de monumentenpanden St. Jacob straat 16 en 18. Veel zorg is besteed aan de details en dat betreft zowel het binnen- en buitenwerk. Dit komt duidelijk tot uiting bij de keuze van het hang- en sluitwerk, de roede indeling van de ramen, de paneeldeuren en de kleurkeuze van het verfwerk. Doelstelling van de Stichting is om de panden in eigendom te behouden. Daar mede wordt bereikt, dat er voldoende garanties zijn voor een behoorlijk en eensluidend onderhoud van alle panden. Door het verhuren van de panden, en wel zoveel mogelijk binnen aanvaardba re grenzen, wordt tevens bereikt, dat het gebied leefbaar en bewoonbaar wordt, maar ook in alle opzichten bereikbaar voor alle lagen van de bevolking. De Stichting vindt dat een zeer belangrijk punt. Het nivo van de restauratie, het handha ven van de doelstellingen, de kleinscha ligheid van het gebied enz. vergen hoge investeringen, maar ook financiële of fers. Door het hanteren van het dynami sche kostprijssysteem op de vastgestelde huren, ontstaat een onrendabel gedeelte van de investeringen. Dat gedeelte wordt niet gedekt door huuropbrengst. De Stichting vindt restaureren een reha biliteren maatschappelijk dermate ver- antwoord, dat zij bereid is daarvoor die offers te brengen. Derhalve tracht zij door verkoop van vrij van pacht komende landbouwgronden dat onrendabele gedeelte weg te werken. De opbrengst van deze verkopen wor den dan aangewend ten behoeve van het rehabilitatieproject. Gelukkig erkent de gemeente Goes ook dat belang en heeft zij zich bereid verklaard haar steentje bij te dragen in het tekort. Er is op het gebied van de monumenten zorg nog veel werk te verrichten in Goes. Voor de hand ligt, dat het volgende pro ject van enige importantie de rehabilita tie van de oostzijde van de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat zal zijn. Deze straat- wand bestaat uit een 16-tal beeldbepa lende panden, waarin 20 wooneenheden geprojecteerd kunnen worden. Open ga ten in de straatwand kunnen worden ge vuld met ca. 10 aangepaste nieuwbouw- panden. Gelet op het belang van deze straat met betrekking tot de leefbaarheid en de sfeerbepaling van de binnenstad is echter restauratie zeer gewenst. De fraai gerestaureerde monumenten St. Jacobstraat 16 en 18 Beeld van de rehabilitatie fase 2 Foto's: R. Th. Scheepe, Kapelle De Stichting is in principe bereid dit pro ject aan te pakken. Zij zou het enerzijds betreuren, dat haar enthousiasme en de inmiddels vergaarde ervaring en know how onrendabel zou moeten blijven lig gen in de kluizen van de Stichting. An derzijds is zij van mening dat voorkomen moet wordendat een historisch zo waar devolle en beeldbepalende straat als de 's-Heer Hendrikskinderenstraat voor het nageslacht verloren zou gaan. Daarvoor zijn met de gemeente Goes onderhandelingen gestart over een extra gemeentelijke bijdrage in de hoge kos ten van het project. De raad heeft zich in principe al uitgesproken voor een extra bijdrage. Opdat de financiële lasten verder nog verlicht worden, is bij CRM een verzoek ingediend om erkend te worden als Stichting, die zich zuiver het behoud van monumenten en beeldbepalende pan den ten doel stelt.' Inderdaad mag mét de heer Scheepe ge concludeerd worden dat in Goes door een weliswaar kleine maar zeer enthousiaste groep mensen gewerkt wordt aan het weer leef- en bewoonbaar maken van de bin nenstad, een initiatief dat aller steun ver dient. 45

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15