Kennis van natuursteen Heineman kreeg de verantwoordelijk heid voor het noodherstel van de toren en de kerk van de Eusebius, en al die kerken en gebouwen die ik in de oorlog had opgemeten. Geloof maar, dat je in die periode je vakmanschap over de volle breedte kon ontwikkelen!. Ik was betrokken bij be stekken, plannen, aanbestedingen, en kon mij onder meer verdiepen in asorti- menten van natuursteen. - U hebt op dit terrein een deskundig heid ontwikkeld? - Zo mag je dat wel noemen. Het is later - nieuwe ontwikkelingen - een hoogst interessante materie geworden'. Natuursteen uit Frankrijk, ook uit Duit sland. In het ontredderde Duitsland boog men toen diep voor opdrachten! 'Een onvoorstelbare boeiende tijd', dat zegt de jonge Teering ervan. 'Ik kende meer protestantse, dan rooms- katholieke kerken. Met de protestantse beheerders heb ik goede kontakten kun nen opbouwen, een soort beginnende oecumene in de werksfeer. Tot 1950 ben ik bij Heineman gebleven, ervoer dat de zorg voor het beschadigde en het onbe schadigde monument (het periodieke herstel) moeizaam op gang kwam. Ne derland had in die jaren heel wat zorgen aan het hoofd en monumentenzorg be hoorde toch min of meer tot de tweede en zachte sector. Je wilt dan als jong architekt verder. Ik solliciteerde naar Den Bosch, ik kende ons land, ten zui den van de grote rivieren, nauwelijks. Ik werd daar aangenomen als technisch ambtenaar bij de gemeente, voor restau ratiewerkzaamheden en taken van stads ontwikkeling. Architekt Piet van Kessel was toen bezig het herstel van de St. Jan voort te zetten, hij was adjunct-direk- teur bij Gemeentewerken. Burgemeester Loeff, toen burgemees ter, was voorzitter van de Restauratie commissie Sint Jan, een stimulerende fi guur. Onder Napoleon was de St. Jan weer in katholieken handen gekomen (1810). In 1858, werd een aanvang gemaakt met de restauratie. Men kan het vervolg raden. Ik kwam in de ban van deze gigantische restauratie, dat was - voor mij - in 1950. Veel oude natuursteeën moest worden vervangen, die was geen knip voor de neus waard!'. Over de ontwikkeling in de toepassing van natuursteen, de sfeer van milieube stendigheid, kan deze Bossche restaura teur, heel veel vertellen. Alleen al dit facet is interessant. Belaagd in driehoek De opkomst van de chemische industrie in de jaren zestig vormde in toenemende mate een aanwijsbare bedreiging voor bijvoorbeeld kalksteen. Die was en is niet bestand tegen de luchtvervuiling. Verhoogde aanslag door regenwater, dat tegenwoordig negen-honderste procent aan zuren be vat is schadelijk voor deze steen, afbrok kelingsproces. 'Men moet zich realiseren, dat wij in de driehoek Roergebied, Rotterdam, Antwerpen, met de Sint Jan liggen. An dere restauratiematerialen, zoals ba saltlava, waren nodig': Wij praten volop in de schaduw van de St. Jan, die men, - mits de subsidies blij ven komen - eind 1984 gereed hoopt te hebben. De 'dokters en verplegers' van de Kathedraal zijn een half jaar vóór op het restauratieschema. Herman Teering is daar terecht trots op. Hij heeft zich - onder meer - bezig ge houden met het aanbrengen van vloer verwarmingen, onder het omvangrijke zerkenveld (tweehonderd zerken), met 43

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 13