A^ Jubilerende Amsterdamse 'Wester' Heemschut Jaargang 58, no. 3 maart 1981 Heemschut verschijnt 10 keer per jaar Tijdschrift van de Bond Heemschut opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Beatrix Uit de inhoud: 42 Restauratie-architect van de Sint Jan te Den Bosch - Herman Teering, een gedreven mens 45 Oude binnenstadswijk van Goes herboren 47 Fiscus en lustrumjaar Heemschut 48 Monumentenbeleid in Zuid-Holland 55 Heemschut - 70 jaar jong! 58 Stichting blijft vechten voor behoud van Petruskerk te Sloterdijk Foto omslag: Deel van interieur van de Sint Jan te Den Bosch. Redactie: J. Th. Balk, eindredacteur J. H. Bierenbroodspot-Rudolph J. Roelfs Sr. redactiesecretaris: P. A. Hengeveld-Brand Vaste medewerkenden: A. J. Bartelds-Boshuizen, Ter Apel (Noord Nederland) D. van der Meulen, Assen (Oost Nederland) R. Lureman, Doetinchem (Oost Nederland) W. J. Pantus, Nijmegen (Zuid Nederland) G. Le Belle, Schoorl (Noord West Nederland) J. E. van der Wielen, 's-Gravenhage (Zuid West Nederland) Correspondentie voor de redactie aan: Secretariaat Bond Heemschut, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. 020 - 22 52 92 óf 020-230994 (ledenadministratie) Correspondentie voor advertenties: Koggeschip Periodieken B.V. Postbus 1198, 1000 BD Amsterdam tel. 020 - 22 97 21 Kerkrestauraties plegen van lange duur te zijn en grote sommen geld te vergen. In 1979 kwam, 24 jaar na het begin van de werkzaamheden in Amsterdam de restauratie van de Oude Kerk gereed - er was 26V2 miljoen gulden aan besteed. Op 17 april van het vorige jaar was het restauratiewerk aan de Nieuwe Kerk voltooid, waarmee men in 1959 was be gonnen. De voltooiing was juist op tijd voor de inhuldiging van koningin Bea trix, die dan ook kon geschieden in een omgeving die tot in de puntjes was ver zorgd, oneffenheden van oude zuilen waren verwijderd, hier kon men spreken van een perfectionistische uitvoering van de restauratie - die overigens te verdedi gen viel op grond van de rol van de kerk in ons staatsbestel. Maar de totale kosten hadden wel vijftig miljoen gulden bedra gen. Niet onomstreden was aan de kant van Dam en Willem Eggertstraat de afbraak van het z.g. ministerie waarvoor in de plaats een gebouw kwam dat teruggreep op aanmerkelijk oudere vormen en dat als bijkomend voordeel had dat achter dit gebouw de eertijds dichtgemetselde ramen van de kerk open konden worden gemaakt. Na de Oude Kerk en de Nieuwe Kerk thans de Westerkerk? De Westerkerk, het bouwwerk van Hen- drick de Keyser, die de voltooiing van dit grote bedehuis niet mocht beleven - hij overleed in 1621toen met de bouw nau welijks was begonnen - is op 8 juni van dit jaar 350 jaar in gebruik. Een feit dat men op passende wijze hoopt te vieren. Anders dan de beide andere kerken kan de 'Wester' zich nog beroemen op een tamelijk intens kerkelijk leven: elke zon dag kan men tijdens de dienst zo'n zes 'a zevenhonderd kerkgangers verwachten. De toren bij de Westerkerk is wellicht de meest bezongen toren van heel Neder land - de Westertoren fungeert als een soort beschermheilige van de Jordaan, al staat hij niet in deze befaamde stadswijk maar aan de overkant van de Prinsen gracht. Over de toren behoeft men zich geen zorgen te maken. Hij is eigendom van de gemeente en gaat volgens het onderhoudsschema tenminste eens in de twintig jaar in de steigers. Dat is in 1952 geschied, vervolgens in 1970 en in 1982 zal de toren andermaal een grote onder houdsbeurt krijgen. Dit jaar kan men - dit tussen haakjes - de Oude Kerkstoren in de steigers zien zetten. Anders is het gesteld met de Wester kerk. Een eerste blik in het interieur laat al zien dat het met de kerk niet zo best is gesteld, gezien de toestand van de be pleisterde muren al is de toestand be paald beter dan het geval was in de Jezuïe tenkerk aan het hoofdstedelijke Singel, de Krijtberg, waar stukken steen naar beneden kwamen zodat gelovigen met netten moesten worden beschermd. Op het ogenblik is het restauratiewerk in de Krijtberg volop aan de gang. Prof. Wegener Sleeswijk, die zowel bij de restauraties van Oude als van Nieuwe Kerk de leiding had, heeft een rapport uitgebracht over de toestand van de Westerkerk. Volgens het prijspeil van dit ogenblik zal de restauratie van de Westerkerk dertig miljoen gulden ver gen. En dat in een tijd waarin de geld kraan aanmerkelijk minder vlot wordt opengedraaid. Andere objekten dreigen in de verdrukking te raken wanneer één kerkrestauratie opnieuw een dergelijk kolossaal bedrag vergt. Er is dan ook naar ons oordeel alle reden om te bezien in hoeverre volstaan kan worden om zich bij de restauratie van de Westerkerk te bepalen tot de strikt noodzakelijke bouwkundige voorzienin gen, zonder nu aanstonds over te gaan tot een kostbare integrale restauratie. Met name zal men zich terwille van een zinnige beperking van de kosten dienen te hoeden voor een 'terugrestaureren' naar een bepaalde periode. De restauratie van de Westerkerk zal zo geschieden dat de kerk nooit geheel ge sloten wordt - een verstandig besluit: de diensten kunnen voortgang vinden. Dat een dergelijke gedeeltelijke afsluiting met veel goede smaak kan geschieden, constateerden wij onlangs nog eens in de Romaanse St. Barthélemy te Luik. J.Th.B. 41

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 11