Huize Ruurlo wordt gemeentehuis msSmm ut s-iAAi;, Het zwaar vervallen kasteel Huize Ruur lo, één van de statigste Kastelen van Oost-Gelderland, was al in 1977 door de gemeente voor gemeentehuis aange kocht, maar omdat er destijds nogal ver deeldheid heerste over deze bestemming (vooral financieel) duurde het tot eind 1980 voor de gemeenteraad van Ruurlo definitief de knoop doorhakte. Dat ge beurde toen de subsidies in de bijna 6 miljoen kostende restauratie en verbou wing konden worden binnen-gchaald. De twee jaar durende restauratie, die me dio 1981 moet beginnen, wordt uitge voerd onder architectuur van Heineman in Velp, die in Oost-Gelderland eerder kasteel Vorden restaureerde en inrichtte tot gemeentehuis. Huize Ruurlo ligt niet bijbehorend koetshuis in een vijf hectare groot park aan de zuidkant van het dorp Ruurlo, dicht bij de Ruurlose beek, die zorgt voor de watertoevoer naar de slotgracht. Het oorspronkelijk middeleeuwse kasteel is in haar geschiedenis diverse malen ver bouwd. Thans vertoont het nog overwe gend 18e eeuwse vormen. Het oudst her kenbare gedeelte is een zware - uit 1572 daterende vierkante toren naast de rechter-voorhoek. Een veel slankere, praktisch vrijstaande toren op de linker achterhoek stamt uit 1627. Ondanks de vele verbouwingen, waar aan verschillende jaartallen in het ge bouw herinneren, is de uiterlijke gedaan te van het kasteel in de loop der eeuwen niet ingrijpend veranderd. Dat blijkt uit de oudst bekende afbeeldingen, van Pronk uit 1732. en van Jan de Beijer uit 1743. Het samenstel van gebouwen, waarvan de buitenzijden oprijzen uit de brede slot gracht, beslaat inclusief een kleine bin nenplaats ongeveer één vierkant. Buiten dit vierkant uitspringend staat de grote toren, waarvan de romp wordt afgeslo ten met een fijn afgewerkte zandstenen kroonlijst, met in het fries het eerder ge noemdejaartal 1572. De voorgevel heeft een zandstenen middenpartij, die be kroond wordt met een opzetstuk, waar op de wapens voorkomen van de adellij ke families Van Heeckercn en Van Lyn- dcn. Van betrekkelijk jonge datum (1880) zijn de trap- en topgevels aan de achterzijde, evenals de bovenste gedeel ten van de torentjes tegen de rechtervleu gel aan. Ook het interieur van Huize Ruurlo is de moeite waard. De fijn gesneden deur- omlijstingen in de vestibule zijn in 1847 door de toenmalige bewoners gekocht uit de boedelveiling van kasteel De Voorst bij Zutphen. Opvallend zijn ver der de rococco-vormen in het stuc- plafond van de linkerbenedenzaal en de houten betimmering van de kamer rechts (met schouw uit het begin van de 18e eeuw). De aangrenzende toren-kamer toont een fraai stuc-plafond uit 1706, waarin het wapen is verwerkt van de fa milie Schimmelpenninck-Appelthorn. De bewoners-geschiedenis van het kas teel gaat, voorzover achterhaalbaar, terug tot 1312. Het is dan bezit van het geslacht van Roderlo. Na de Van Holt- huizens (begin 1400) doen omstreeks het eind van de 15e eeuw de Van Heeckerens als kasteelheren hun intrede. Op een kor te onderbreking na (Schimmelpenninck van der Oye, 1686-1727) heeft deze fami lie het in bezit gehad tot 1977, toen het onderhoud financieel niet meer was op te brengen en de gemeente Ruurlo eigena resse werd voor de 'vrienden-prijs' van 7V2 ton. Aan die verkoop was wel de voorwaarde verbonden dat het kasteel een openbare functie zou krijgen. De gemeentelijk aankoop heeft in Ruurlo heel wat voeten in de aarde gehad, met name in de gemeenteraad. Het toenmalig college van b. en w. wilde niets van een gemeentehuis-bestemming weten. De oplossing van de jarenlange ruimte-nood voor de gemeentelijke diensten moest in de dorpskom zelf gezocht worden en niet in een excentrisch gelegen kasteel, dat de eenvoudige dorpelingen alleen maar drempelvrees zou inboezemen. Maar bovenal stelden de plaatselijke bestuur ders dat de Ruurlose gemeenschap (7.500 inwoners) de vele miljoenendie ondan ks de toegezegde subsidies overbleven, niet kon opbrengen. Een krappe raadsmeer- derheid vond de voordelen van een gemeentehuis-bestemming groter dan de nadelen en dwong het college op de knieën. De aankoop was een principe-uitspraak, meer niet..., omdat de financiële conse quenties in 1977 nog niet voldoende wa ren uitgevlooid. Het zou dan ook nog drie jaar duren voor het doel van de kasteel-aankoop (Ruurlo's gemeente huis) zijn officiële bestemming kon vin den. Nu eind vorig jaar hiervoor in de gemeenteraad de laatste hamerslag viel resten alleen nog de restauratie en in richting tot gemeentehuis. Rob Lureman Bronnen: De kastelen van Graafschap en Liemers (J. Harenberg), De Nederlandse Monumenten van Geschiedenis en Kunst, deel IV: Het Kwartier van Zut phen (dr. E.H. ter Kuile), Geldersche Kas teden (H.M. Werner), diverse artikelen Zutphens Dagblad, Historisch archief dagblad De Gelderlander.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 28