1 1 Heemschut in actie Assen Deventer Kampen SgSNMS 34 De Staatssecretaris van C. R. M. heeft Heemschut en enige andere organisaties die actief zijn op het gebied van de monu mentenzorg verzocht commentaar te le veren op een onlangs door de Rijkscom missie voor de Monumentenzorg, een af deling van de Monumentenraad, aan hem uitgebracht advies. Het zwaartepunt van dit advies is een uiteenzetting, die de aanpak van restaura ties in het algemeen tot onderwerp heeft. Zodra wij ons commentaar gereed heb ben, zullen wij zowel hieraan als aan het desbetreffende advies uitvoerig aandacht besteden. Assen bezit, naar verhouding met andere steden in den lande, weinig monumen ten. In het recente verleden zijn vele, voor Assen karakteristieke gebouwen en stedebouwkundige situaties verdwenen. Reden temeer om de nog bestaande waardevolle elementen in het stadsbeeld, zo enigszins mogelijk, te handhaven en eventueel te versterken. Dit stelt Heem schut in een brief aan het gemeentebe stuur van Assen, waarin gepleit wordt voor behoud van het prachtige, meer dan een eeuw oude, stationsgebouw en plaat- STATIONSGEBOUW IN ASSEN sing daarvan op de monumentenlijst. Het is zeer de vraag of het voorgestelde nieuwe stationsgebouw waarvoor het bestaande zou moeten wijken het reizi gersaanbod zal doen toenemen. Service is meer gediend met inzet van personeel dan met meer ruimte. Ook het andere argument voor het nieuwbouwplan, nl. dat hierin ook een overheidsdienst gehuisvest kan worden, spreekt ons niet aan. Er zijn voldoende kantoorruimten in Assen in aanbouw. Passende uitbreiding van het bestaande waardevolle stationsgebouw en herin richting van het huidige Stationsplein, o.a. met passende boombeplanting, moeten betere oplossingen worden geacht. Hoewel in het verleden reeds tot sloop van het voormalige tolhuisje, gelegen op het landgoed 'De Bannink' bij Deventer, was besloten, vraagt de Bond aan Rijks waterstaat op dit besluit terug te komen De omstandigheden voor de Holterweg zijn door de aanleg van de AI/E8 immers dermate gewijzigd, dat er thans voldoen de aanleiding bestaat het pandje te behou den en tevens de bomenrij langs deze weg te handhaven. Dergelijke bescheiden monumentjes die een bijzondere bestemming hebben ge- HOLTERWEG I 12. BIJ DEVENTER HET VOORMALIG TOLHUISJE had, verdienen zeker de aandacht bij een samenhangend beschermingsbeleid dat het totale bouwkundige erfgoed onder de loupe dient te nemen. Op onze, in het vorige nummer uitvoe rig besproken, brief, waarin een aantal concrete punten van kritiek naar voren werd gebracht met betrekking tot plan nen voor de binnenstad, kregen wij snel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 22