cholt (Dld.) in Aalten vestigde. Het ge bouw ging tegen de grond voor een eventuele schooluitbreiding en de aanleg van groenstroken en parkeerplaatsen. Nog dit voorjaar wordt in het Oostgel derse Steenderen het gereedkomen ver wacht van de restauratie van het rk. kerk je, dat uit het eind van de vorige eeuw dateert. De bevolking heeft voor de res tauratie in driejaar tijd meer dan twee ton bijeen gebracht. Het Steenderense Kerkje behoort tot het zogenaamde Wenneker- type (met slank een spits toelopende to ren) Op de Lijst geplaatst: In Ewijk: een vermoedelijk 17de-eeuwse boerderij aan de Vordingstraat 20. In Zutphen: De dreigende sloop van de voormalige synagoge aan de Dieserstraat in Zutphen is voorlopig afgewend door de plaatsing van het pand op de monu mentenlijst. De gemeente Zutphen kocht het gebouw eind vorig jaar met de bedoe ling op deze plaats woningbouw te ver richten. De herinnering aan de synagoge wilde de gemeente levend houden door het plaatsen van een gedenkteken. Aan het aan de Vecht gelegen, laat middeleeuwse slot Zuilen wordt reeds 20 jaar lang incidenteel herstel verricht. Thans is begonnen met de eerste fase van de afronding van de restauratie waarmee in totaal 3 miljoen is gemoeid. Het slot is 's zomers als museum toegankelijk. Het 'Provinciaal Comité Utrecht Monumen tenjaar 1975' heeft opnieuw een map met tekeningen uitgebracht, en wel met 20 te keningen van het Vecht- en Plassenge- bied, van de hand van Chris Schut. De zeer sfeervolle tekeningen van monu menten, stads- en dorpsgezichten zijn in een map verkrijgbaar a (l 1,50 2,50 verzendkosten) bij het Secretariaat: Kromme Nieuwe Gracht 49 (Paushuize) öf door overmaking op giro 7 56 51 van de Crediet- en Effectenbank N.V. te Utrecht Van de Stichting 'De Utrechtse Molens' (Provinciekantoor, Galileilaan 15 Utrecht) ontvingen wij het jaarverslag over 1979. Naast de 17 molens die de Stichting in eigendom heeft en die op de molens 'Westbroek' en 'Breukelen' na geheel ge restaureerd zijn, werden activiteiten ont plooid voor het behoud en de restauratie van de bovengenoemde molens en een vijftal andere molens in de provincie. Wij moesten helaas vernemen dat de molen te Lopik haar BWO-karakter (Bescher ming Waterstaatswerken in Oorlogstijd) zal verliezen en slechts zal worden aange merkt als monumentmolen, hetgeen vaak niet bevorderlijk is voor de staat van onderhoud. Het Jaarverslag vermeldt onder meer welke molens te bezoeken zijn: vooral op zaterdag wordt gemalen en is men welkom. Op de derde zaterdag in mei organiseert de stichting een eigen Molendag in samenwerking met de VVV, met inbegrip van een beschreven route, een expositie enz. De vereniging Oud-Utrecht, waaraan wij in het januarinummer enige aandacht besteedden (de leden van Heemschut in de provincie Utrecht troffen tevens een folder aan) is bereikbaar onder ant woordnummer 966, 3440ZA Vleuten. Tel. 030 - 71 18 14, of 31 55 41 öf 31 38 35. Bij aanbrengen van TWEE NIEUWE LEDEN: MONUMENTENBOEK CADEAU! Noord-Holland De Stichting 'Vrienden van de Nieuwe Kerk' te Amsterdam liet het eerste 'Vrien- denbericht' uitgaan, waarin verslag werd gedaan van de ervaringen en activiteiten in de achterliggende maanden sinds de opening op 30 april 1980 en van de plan nen in het komende jaar. Deze circulaire is op aanvraag verkrijgbaar. Tel 23 64 32. Een beroep wordt gedaan op vrijwilligers om hand- en spandiensten te verlenen bij bijzondere evenementen (gaarne opgave van Uw naam en adres op een daarvoor bestemde lijst) en uiter aard wordt men opgewekt als vriend toe te treden tot de stichting, met tenminste 25,— per jaar (te storten op girorekening 4 44 28 88 Zuid-Holland Heemschut's Provinciale commissie stelt zich voor een provinciale ledendag te houden op 30 mei a.s. te Gouda. De Stichting Stadsherstel Historisch Rotter dam heeft wens- en correspondentiekaar- ten doen vervaardigen, waarop de molen 'De Distilleerketel te Delfshaven is afge beeld. U kunt de Stichting steunen; de opbrengst komt geheel ten goede aan de restauratie van de molen, ƒ400.000,- is reeds bijeengebracht. Zodra het bedrag van 500.000,- is bereikt, wordt met de restauratie een aanvang gemaakt. De kaarten zijn verkrijgbaar a ƒ1,50 per stuk bij: de V.V.V. Stadhuisplein 19 de Archicfwinkel, Coolsingel 89 het Gemeentearchief, Mathesserlaan 315

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19