'Uw aandacht voor: nieuws uit de Provincies Friesland Op de Lijst geplaatst: In Leeuwarden: een groot aantal huizen en gebouwen waaronder de Nieuwe Ma nege aan de Arendstuin, de kiosk op de hoek van Koningstraat en Voorstreek, het postkantoor aan de Tweebaksmarkt, de in art-nouveau-stijl gebouwde apo theek, centraal aan de Voorstreek 58. (zie foto) Overijssel Op 12 november 1980 werd in het eerste beschermde dorpsgezicht in Overijssel, nl. het Stift te Weerselo weereen restauratie toegevoegd aan de reeds herstelde pan den: 1973-1975: de z.g. Stifthuizen 1976: de school op het Stift en nu in 1979-1980: het z.g. Storkenhuis, geschikt gemaakt voor bewoning door twee ge zinnen. Archtect Hulshoff. De Stichting Overijssels Landschap stelde een Pithliciteitsprijs in (voor het eerst uit gereikt in 1977 aan Adriaan Buter, in 1979 aan Mr. H. Schelhaas voor samen stelling van themaboeken over Over ijsselse onderwerpen). De prijs bestaat uit 1.000,- alsmede uit een penning. Deel nemers aan deze prijsvraag dienen gepu- bliceerder artikelen voor 1 april 1981 in te zenden bij bovengenoemde stichting Postbus 64, 7720 AB Dalfsen, waar nade re inlichtingen en reglement verkrijgbaar zijn. Op de Lijst geplaatst: In Zwolle: de fontein die in 1892 door de burgerij aan burgemeester Van Nahuys werd geschonken en die op het naar hem genoemde plein staat; het synagogecomplex van de Nederlands Israëlitische Gemeente aan de Schouten straat, dat in 1989/99 werd gebouwd Drenthe Heemschnt's Provinciale Commissie: stelt zich voor een provinciale ledendag te orga niseren te Assen, op 25 april a.s. De Drentse Praehistorische Vereniging die ten doel heeft de bevordering van de we tenschap van de voor- en vroeghistori- sche beschavingen - heeft haar medede lingen blad - kwartaalblad - uitgegeven om grotere bekendheid te geven aan haar werk. Heemschutdag ivhi Zaterdag 26 sertember a.s. in Friesland Gelderland In het Gelderse Laren (gemeente Lochem) heeft de reddingsactie voor de dikste eik van Nederland tot nu toe 2500 gulden opgeleverd. Er is echter een bedrag van 10 mille nodig om deze meer dan vier honderd jaar oude boom, met een om trek van 7.15 meter, van de ondergang te redden. De eik staat op het landgoed Ver- wolde, van baron A. PH. R. C. van den Borch van Verwolde. Ook in Zutphen is het monumentale Lohman-orgel uit de Broederenkerk ver kocht naar Heusden, waar het oorspron kelijk ook vandaan komt. Het orgel zal daar, met subsidie van Monumenten zorg, worden gerestaureerd en opnieuw in gebruik worden genomen. In de laatste dagen van 1980 is in hartje Aalten het midden-19e-eeuwse St. Elisabeth-gasthuis gesloopt. Het statige gebouw, dat lange tijd op de monumen tenlijst stond, was in het overwegend protestantse Aalten één van de laatste herinneringen aan het ook al verdwenen katholieke textiel-imperium van de fami lie Driessen, die zich in 1826 vanuit Bo-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18