Wij ontvingen verder richting van soms schitterende begraaf plaatsen die bescherming zouden verdie nen via de Monumentenwet. Een uitgave met medewerking van 'Het Oversdcht' van Waanders, Zwolle. ISBN 90 70072 68 8. Prijs 36,50. 'Zuid-West Drenthe', land van be ken, brinken en bossen. Dit Triangelboek zal velen een goed, in formatief beeld geven van deze streek (geschiedenis, de mensen, hun taal en ka rakter, de flora en fauna enz.) Auteur G. Kuipers. Uitgave van Boekencentrum B.V., Den Haag. ISBN 90 239 2820 2 Prijs 26,90. 'Twente', het paradijs der edelen, de nieuwste uitgave van de Triangel reeks, door Harry Wonink. Deze vertelt niet alleen over kastelen en kerken, flora en fauna, maar ook over de jacht (jachtgebied bij uitstek): het maken van midwinterhoorns en het klootschieten. Uitgave van Boekencentrum B.V., Den Haag, ISBN 90 239 2972 1. Prijs 23,90. 'Fietsen in Nederland', deel II be schrijft 26 fietstochten met steeds een an der uitgangspunt, zodat het boek voor vele Nederlanders die geïnspireerd willen worden en zelf willen ontdekken, bruik baar is. Tijdens haar tochten noteerde de schrijfster Meta de Visser - evenals in haar eerste boek 'Rivieren, dijken, pol ders en overzetveren' haar ontmoetin gen met natuur- en milieubeschermers, die actie voeren tegen ingrijpende we genbouw, ruilverkaveling etc., waar door ook het fietsen over stille landwe gen en door ongerept landschap in gevaar komt. Achter in het boek een lijst van landelijke organisaties die werkzaam zijn op dit gebied. Uitgave Van Gennep b.v. Amsterdam, ISBN 90 6012 293/3 Prijs 22,50. 'Houtwallen in het boerenland', een publicatie van de Stichting Natuur en Milieu, met steun van het Prins Bemhard Fonds. In het boekje wordt o.a. behan deld het ontstaan en broodnodige onder houd van de voor ons land karakteristie ke houtwallen, houtsingels, houtkaden, heggen en graften, die bij de komst van de mechanisatie in de landbouw in verval raakten of reeds verloren gingen. Naast behandeling van o.a. werkwijze en begrippen betrekking hebbend op het be heer, komt ook het vrijwilligerswerk aan de orde. Eindredactie: W. F. Alleyn. Te bestellen door betaling van 11,- op girorekening 9933 t.n.v. Natuurmonumenten, 's-Gra- veland. Molens Mulders Meesters, negen eeuwen watermolens in de Gelderse Achterhoek, Salland en Twente. Op deze diepgaande uitvoerig geïllus treerde studie tevens inventarisatie van de hand van de heer H. Hagens, waarmee doelstellingen worden gerealiseerd van de Stichting De Overijsselse Molen, ko men wij t.z.t. nader terug. N. V. Uitg. Smit van 1876, Hengelo. ISBN 90 62 89 5107. Prijs 115,- ZWERFTOCHTEN DOOR DRENTHE, Overijssel en Gelderland Een goede 'gids' op wandeltochten door deze drie provincies, die gelukkig nog rijk zijn aan natuurschoon èn monumen ten. Daarover geeft de schrijver Harry Wonink veel informatie, ook historisch, terwijl eveneens ruimschoots aandacht aan de fauna wordt geschonken. Het boekje bevat veel foto's. Overigens schenkt de auteur ook nogal wat aan dacht aan het onlangs door een fikse ver bouwing uitgebreide Rijksmuseum Twenthe in Enschede, een museum, dat, naar we menen, meer aandacht verdient, niet alleen vanwege de prachtige verza meling kunstwerken, maar ook om de afdeling 'historie'. (Uitg. Boekencentrum, Triangelreeks; ƒ29,90). Kunstzinnige objecten Onder deze titel heeft de adviesgroep Monumentenzorg Roosendaal, nadat eerder een ook in dit blad aangekondigde publicatie over de monumenten was ver schenen, nu een omvangrijk boek het licht doen zien over aan de openbare weg zichtbare beeldhouwwerken, gedenkste nen, gevelstenen, grafmonumenten enz. Zeer informatief, eveneens voor niet- inwoners van Roosendaal. Ook deze uit gave is rijkelijk geïllustreerd. Zo Leefden Zij. In dit boek met vele foto's, deels in kleur, geeft Sietzo Dijkhuizen een beeld van het wonen, werken en spelen van mensen in Nederland tussen ca. 1850 en 1920. Men zou het een uitgebreide gids kunnen noe men voor hetgeen in het Openluchtmu seum in Arnhem te zien valt. In elk geval is, hetgeen wat daar te zien valt, tot een prettig leesbaar verhaal gemaakt. Dat be tekent dat men alvorens het openluchtmuseum te bezoeken, het eerst kan lezen, maar men kan het ook daarna doen, zodat men een voortreffelijke her innering in woord en plaat in handen heeft van wat men eerder heeft gezien. De fraaie foto's zijn van Con Mönnich. Uitg.: Terra Zutphen; 35,- SLEUTELSTAD-ORGELSTAD. De flap bij dit boek is informatief. „In vele studies en boeken die in de loop der jaren over orgels verschenen zijn, worden de ker korgels van Leiden amper of niet ge noemd. Een beschrijving van uitsluitend Leidse orgels was er helemaal niet. Niet temin is Leiden in het bezit van een groot aantal monumentale orgels." T. Brou wer heeft die beschrijvende taak nu op zich genomen Hij weet over het Leidse orgelbezit boeiend te vertellen, zowel technisch als muzikaal èn historisch. Een aanwinst voor de kennis over orgels. Het boek bevat veel, vaak uitstekende foto's en facsimile's. Aan het schrijven is een flinke dosis archief-speurwerk vooraf ge gaan. (Uitg. De Walburg Pers, Zutphen; 190 bldz.). HET GROOTSTEDELIJK MILIEU, bun del van de referaten gehouden tijdens een leergang van de Stichting Post-Doktoraal Onderwijs in het Bouwen, in 1976 ge houden aan de Technische Hogeschool te Delft. Kennisneming hiervan is zeer de moeite waard, vooral ook omdat de in zichten sinds 1976 op menig punt veran derd zijn. Uitg.: Kon. Van Gorcum en Comp., As sen;/29.50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17