Monumentenzorg in Limburg Boekennieuws Zorg voor monumenten in de provincies is een belangrijke zaak, die niet zelden een geëigend karakter draagt en soms per provincie verschilt voor wat betreft orga nisatorische vormen. Eind vorig jaar heeft de redactie van het Maandblad HEEMSCHUT besloten het provinciaal beleid meer onder de algemene aandacht te brengen. Aan het betrokken beleids orgaan in alle provincies werd de volgen de vraag voorgelegd: Mede in het kader van de decentralisa tie-gedachte, waarop o.a. in de Me morie van Toelichting op de begroting van CRM 1981 wordt gedoeld en waarover ook tijdens de onlangs door de Nationale Contactcommissie Mo numentenbescherming gehouden dis cussiedag in Amsterdam uitvoerig is gesproken, lijkt het ons nuttig uw visie te vernemen ten aanzien van de monu mentenzorg in uw provincie. Het is denkbaar hierbij te komen tot een ver melding van, enerzijds, knelpunten en wensen, en anderzijds, de gevolgde werkwijze en bereikte resultaten. Inmiddels hebben onderscheidene pro vincies ons een gewaardeerde reactie gezonden voor onze serie publikaties, die wij noemen: Monumentenzorg in... Als eerste provincie vragen we op deze plaats aandacht voor Limburg, naar aan leiding van een beschouwing van de zijde van Gedeputeerde Staten (voorzitter en griffier). In deze provincie beschikt men niet over een Monumentencommissie - Redactie. Voor wat betreft de toepassing van de Monumentenwet en het verlenen van subsidies ten behoeve van de restauratie van monumenten doen wij ons adviseren door een ambtelijke werkgroep, waarin vertegenwoordigd zijn de provinciale griffie, de provinciale planologische dienst en de provinciale waterstaat en waarin tevens een vertegenwoordiger van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg zitting heeft. Wij hebben vooralsnog geen behoefte deze werkwijze te herzien. Integendeel, wij hechten zeer aan goede contacten met de ovengenoemde Rijksdienst, welke binnen bedoelde werkgroep gestalte krij gen Wat betreft de subsidiëring van monu mentenrestauraties beperken wij ons tot die zaken welke vermeld zijn op de lijst van beschermde monumenten als be doeld in artikel 9 van de Monumenten wet. Het is vooral op budgettaire gron den, dat tot deze beperking indertijd be sloten is moeten worden. Het provinciaal subsidie bedraagt als regel 10% van de kosten waarover de bijdrage van het Mi nisterie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk bepaald wordt. Alleen voor molens en voor objecten van lande lijke bouwkunst (voornamelijk kleinere vakwerkbouwobjecten en kleine land schappelijk belangrijke zaken als schu ren, putten e.d.) wordt een subsidieper centage van 20 gehanteerd. Wij streven via contacten met het Minis terie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk en de Rijksdienst van de Monumentenzorg naar een verrui ming van de mogelijkheden om van pro- vinciewege mede invloed te kunnen uit oefenen bij de urgentie-bepaling van de door genoemde dienst in enig jaar vrij te geven restauraties. Voor de toekomst zien wij dit dan ook als één van de ele menten, via welke een mogelijke decen tralisatie op het gebied van de monumen tenzorg gestalte zal kunnen krijgen. Daarnaast hechten wij veel waarde aan een goed functioneren van de diverse particuliere instellingen en organisaties op het gebied van de monumentenzorg. Als zodanig worden van provinciewege momenteel gesubsidieerd: de stichting Monumentenwacht Lim burg; de stichting Limburgse Kastelen; de Limburgse Molenstichting; de Vereniging Hendrik de Keijzer; de Hollandsche Molen; de Bond Heemschut. De diverse organisaties ontmoeten elkaar periodiek binnen de door ons in het leven geroepen Limburgse Contactcommissie voor de Monumentenzorg. Jaarlijkse Algemene Vergadering Donderdag7 mei i<wi te Amsterdam Verschenen: 'Wijs met de Waddenzee', een jeugdboek afwijkend van andere uitga ven voor kinderen van ca. 10- 14jaar; een mengsel van verhalen en gegevens over Nederlands grootste natuurgebied: de WADDENZEE. Eindredactie: Noortje van Leeuwen-Seelt. Met medewerking van het Prins Bern- hard Fonds, werd het boek uitgegeven door de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee en Meulenhoff Informatiefbv. ISBN 90 290 9891 0. Prijs 34,50 'Ontdek DE DUINEN'. In de fraaie serie 'Nederlandse Landschappen' is na 'Ont dek de Veluwe' en 'Ontdek het Mergel land' thans aandacht gevraagd voor de duinen waarin zeven van de ca. twintig nationale parken zijn geprojecteerd. Een uitgave van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie en de VARA. Prijs 75,- (leden van Natuurmonumenten 65,-) Nr. ISBN 90 6301 006 0 "T Mergelland op en af' Dit is een titel met dubbele bodem. De auteurs ne men de lezer mee op een ontdekkingsreis door ons 'bijna-buitenlandse' stukje Ne derland, maar ook de menselijke samen leving zit er vol contrasten 'op en af. Eindredacteur A. Buter, fotografie van R. Lucas. Uitgave vanj. N. Voorhoeve, Den Haag. ISBN 90 297 0651 1Prijs 49,90 (Van af 1/3 1981: 65,-) 'Wegkruisen in Limburg' door drs. G. C. M. Egelie, die een dissertatie over gietijzeren kruisen in Limburg voorbe reidend, een aantal van de hem bekende geschiedenissen heeft gebundeld en zo voor een groter publiek toegankelijk ge maakt. De Walburg Pers. ISBN 90 6011 166 4. Prijs/25,- 'Graven en begraven in Overijssel' Het kerkhof heeft niet alleen een functie voor de doden. Ook voor de levenden moet het een rustplaats kunnen zijn. Daarom vraagt de auteur, dr. H. Schel haas, aandacht voor aankleding en in-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16