Heemschut 70 jaar jong (1911-1981) In het Muntgebouw Uit het Algemeen Handelsblad, avond blad, van 11 februari 1911; onder'Stads- K nieuws' op de voorpagina: Flitsen uit zeventig jaren Heemschut rxtc Op 2 februari 1911 werd de Bond Heem schut opgericht tijdens een vergadering in het Muntgebouvv te Amsterdam. Dit jaar bestaat de Bond derhalve zeventig jaar: Hij heeft de leeftijd der sterken be reikt. Aan dit feit zullen wij in de loop van dit jaar in een speciaal nummer bij zondere aandacht schenken. Maar daar naast willen wij in dit en in elk van de volgende nummers van deze 58ste jaar gang even verwijlen bij de geschiedenis van de Bond gedurende de zeven decen nia verlopen sinds de oprichting. En voor wie de behoefte gevoeld om bij het berei ken van dit kroonjaar de 70-jarige nog een geschenkje aan te reiken volgt hier het gironummer van de Bond Heem schut: 14 37 26. de jeugdige Bond Heemschut, die zich, zoals men weet ten doel stelt te waken voor de schoonheid van Neder land hield hedenmiddag een vergade ring in het Muntgebouw onder voor zitterschap van de heer K. P. C. de Bazel Na een zeer uitvoerige dis cussie over de aard en de samenstelling van het bestuur werd overgegaan tot de verkiezing van de vijftien bestuurs leden De heer Buma werd voorzit ter. Niet in ongelegenheid Reeds op 24 mei 1911 hield de jeugdige Bond Heemschut' een algemene verga dering. En op die vergadering bracht se cretaris A. W. Weissman een verslag uit, onberispelijk gedrukt, vier kwarto pagi na's groot. Architect Weissman was de gene, die tijdens een wandeling door Monnickendam 'een eertijds eenvoudig maar goed hoekpand vervangen zag door een bouwkundig gedrocht, dat zich in het overigens harmonieuze straatbeeld in al zijn misvormdheid opdrong' (Woor den van Ton Koot in 'Strijd om Schoon heid, vijftig jaar Heemschut'). Dat 'ge- Bruggetje in de verdrukking Op diezelfde pagina waren een paar be richten te vinden die bewezen dat de ge dachte die Heemschut voorstond bezig was gemeengoed te worden. Zoals een artikeltje onder de titel: 'Of Heemschut nodig is?' Daarin werd ernstig bezwaar aangetekend tegen de ontsiering door al lerlei bouwsels van het 'hoge wetering bruggetje in het Jaagpad vijf minuten voorbij Huis te Vraag' bij Amsterdam. Geo Poggenbeek had aan dit bruggetje nog een grote aquarel gewijd., en nu al deze detonerende bouwsels er om heen! Zou Heemschut daar niet eens iets tegen kunnen ondernemen, vroeg de schrijver. Dit op een moment waarop de Bond van de bond het woord heemschut Heemschut amper was geboren. bedacht. DEHEERA.W. WEISSMAN. ARCHITECT TE AM STERDAM HEEFT BIJ DE OPRICHTING X KXK IX XI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI IX KI drocht' leidde tot de oprichting van Heemschut. In het verslag van Weissman vindt men vermeld dat rnr. W. B. Buma de benoeming tot voorzitter slechts aan nam tot de eerstvolgende algemene Ver gadering om den Bond niet in ongele genheid te brengen. Wat het aanstootge vende huis in Monnickendam betreft - dat zal men heden ten dage (1981) ver geefs zoeken. Het is al enige jaren geleden afgebroken. DE VIJFTIEN In zijn krachtig handschrift had Weissman persoonlijk dit hele verslag ge schreven - met voorop de namen van de vijftien bestuursleden. Daar is inmiddels al wat verandering in gekomen want drie leden namen de benoeming niet aan. Zo als de bekende Jacob P. Thijsse, verder dr. J. Th. Oudemans uit Amsterdam en G. Bosch, die evenals Thijsse te Bloe- mendaal woonde. Buma woonde ver weg, in Huizum bij Leeuwarden. De Amsterdammer E. W. Moes werd door het bestuur tot ondervoorzitter be noemd, A. W. Weissman tot eerste secre taris, en G. A. Pos te Baarn tot pen ningmeester. G. A. Pos maakte sedert 1893 deel uit van het dagelijks bestuur van de ANWB - voor de verhoudingen van die tijd al een grote organisatie met 30.661 leden (1911). Hij was de man van de Bondswandelwegen en naar hem is de Posbank aan de Veluwezoon genoemd. Overkoepelend Een bijzonderheid van de nieuwe bond was het overkoepelende karakter. De le- 5 den waren organisaties als de VVV op Walcheren, Arti et amicitiae te Amster dam, de verfraaiingsvereniging Delfia te Delft, de vereniging In Consten Een te Nijmegen, het Koninklijk Oudheidkun dig Genootschap, het Nederlandsch Al gemeen Verbond te Dordt, de Oud heidskamer Twenthe, Pictura Veluvensis te Renkum, de ANWB te Baarn, de Katholieke Kunstkring, De Violier te Amsterdam, de Haagse Kunstkring, het Edarns Museum.. Correspondenten zouden de Bond attent maken op kwalij ke zaken die de schoonheid van stad en land bedreigden. XK

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 15