Heemschut in actie Hebt U nu al een Heemschut tas? Heemschut: Assen Amsterdam Gemert Groningen denis', hetgeen van bescheidenheid ge tuigt, in aanmerking nemende dat zijn studie is uitgegroeid tot een boek van ca. 270 bladzijden. Men behoeft niet louter een belangstellende in de geschiedenis van de Friese hoofdstad te zijn, om er veel van zijn gading in te kunnen vinden. Ou de monumenten, gevelstenen en wat dies meer zij, komen ook ruimschoots aan bod. Veel foto's, kaartjes e.d. verlevendi gen de prettig geschreven inhoud. Uitg.: De Walburgpers, Zutphen; 39,50. v.d.W GEEF U OOK OP ALS UC VAN Nleuwezijds Kolk 28 - AMSTERDAM" Te L o20— 225292 Deze handige linnen tassen zijn te bestellen a 6,60 per stuk (incl. verzendkosten) door stor ting op postgirorekening nr. 12 43 26 t.n.v. Bond Heem schut te Amsterdam - direct te verkrijgen a 5,- per stuk bij het Korenmetershuis, Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. In het onlangs verschenen eindrapport Verkeersplan Binnenstad Assen komt geen nieuwe weg langs het Kanaal tussen de Weiersstraat en de Vaart ZZ (meer) voor. Al eerder berichtten we, dat be zwaren o.m. van Heemschut ertoe leid den, dat de gemeenteraad van Assen het omstreden weggedeelte schrapte uit het Struktuurplan. De werkgroep VBA heeft daaruit haar conclusies getrokken en komt met een concrete afwijzing. Maar geheel gerust op de toekomstige ontwikkeling kunnen we nog niet zijn. De werkgroep voorziet namelijk op lan gere termijn capaciteitsproblemen voor o.m. de Weiersstraat. Verder stelt ze spij tig vast, dat door het niet aanleggen van de weg 'de mogelijkheden worden ge blokkeerd om het oostelijk deel van de Vaart ZZ in het kader van het beschermd stadsgezicht een herinrichting te laten ondergaan'. Dan blijkt hoe betrekkelijk de afwijzing op dit moment wel is: 'Een heroverweging van het besluit op langere termijn kan dan ook niet worden uitge sloten, temeer daar een aantal frakties in de gemeenteraad bij de behandeling van het struktuurplan heeft verklaard de aan leg van de weg ter plaatse thans niet ge wenst te vinden, maar op langere termijn niet uit te sluiten'. De werkgroep conclu deert daaruit 'dat bij een eventuele herin richting van het gedempte gedeelte van het Kanaal de mogelijkheid van aanleg van een weg in een later stadium niet geblokkeerd dient te worden'. In Assen zijn al stemmen opgegaan om het enkele jaren geleden, tegen de wil van o.m. Heemschut, het gedempte kanaal gedeelte maar weer open te graven. Als het om herinrichting van dit stukje Assen gaat, vindt de werkgroep 'dat gesteld kan worden, dat door het aanleggen van een waterpartij ter plaats een veel betere ruimtelijke opbouw kan ontstaan'. Het wachten is nu op een uitspraak van de gemeenteraad. De verwachting is evenwel, dat het nauwelijks tot een con crete uitvoering van de plannen zal ko men om de eenvoudige reden dat Assen het Hoofd financieel nauwelijks boven water kan houden. Met uitvoering van het verkeersplan zijn nl. vele miljoenen gids. gemoeid. v.d.M. Heemschut heeft zich tot B. en W. ge wend over het ten onrechte gebruik ma ken van zgn. keurblokken (binnenterrei nen). Heemschut heeft zich hiertegen in het verleden al meermalen verzet. Nu hebben B. en W. zich tot (nieuwe) ge bruikers van nog bestaande 'gedoogde' parkeerterreinen gewend om aan dit ge bruik een einde te maken. Met name gaat het om het enorme terrein achter Nieuwe Spiegelstraat nrs. 3,5 en 17/Keizersgracht 555/567. Heemschut heeft B. en W. ge schreven verheugd te zijn, dat het ge meentelijk beleid t.a.v. onvervangbare waarden (zowel uit architectonisch- stedebouwkundig oogpunt als uit dat van leefbaarheid) zich steeds meer richt op de verdediging van die waarden. Op inspraak in deze aangelegenheid zegt Heemschut intussen wel prijs te stellen. Op uitnodiging van B. en W. heeft Heemschut onlangs deelgenomen aan een bespreking met betrekking tot de uit breiding van het gemeentehuis. Heem schut heeft inmiddels voldaan aan het verzoek om alternatieve voorstellen te doen. Op verder overleg stelt Heem schut prijs. In een brief aan B. en W. dringt Heem schut er op aan het restauratieplan voor het carillon van de Martinitoren voor de komende jaren niet uit het beleidsplan te schrappen, of op enigerlei wijze midde len beschikbaar te stellen voor de hoog nodige herstelling van het carillon. Verder heeft de bond B. en W. verzocht in het kader van de woningverbetering al het mogelijke te dóen om te voorkomen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 25