Kennismaken met Oud-Utrecht Boekennieuws Ons land telt vele historische verenigin gen, grote en kleine. Oud-Utrecht, op gericht in 1923, is er zo een. Het is een provinciale vereniging maar in de prak tijk zijn veel van haar bijna 1900 leden afkomstig uit de stad Utrecht. Dat is ook niet verwonderlijk als we bedenken dat in de provincie Utrecht een kleine 20 locale (historische) verenigingen bestaansrecht hebben. De doelstelling van Oud-Utrecht is met name gelegen in 'het bevorderen van de kennis van en de belangstelling voor de geschiedenis van de stad en de provincie Utrecht'. En ook allerlei vormen van monumentenzorg rekent de vereniging tot haar taak. Allereerst geeft zij een maandblad uit. In korte artikelen worden telkens andere onderwerpen behandeld, die zo mogelijk inhaken op de aktualiteit. Het maandblad is tevens mededelingsblad van de vereni ging en bevat een uitgebreide agenda met aktiviteiten. Bovendien verschijnt er een jaarboek. Het is een bundel opstellen van allerlei aard met een meer wetenschappelijk ka rakter. Ook organiseert Oud-Utrecht, behalve stadswandelingen, excursies zowel in als buiten de provincie Utrecht. Eveneens verzorgt de vereniging elk jaar een aantal voordrachten die de Utrechtse historie voor het voetlicht halen. Aan monumentenbescherming wordt in ruime mate aandacht geschonken; actue le ontwikkelingen worden op de voet ge volgd. Zelfwerkzaamheid van de leden, zo mogelijk in werkgroepjes, behoort hierbij tot de mogelijkheden. Leden van de Bond Heemschut in de provincie Utrecht vin den in dit nummer van hun blad een wer vingsfolder van Oud-Utrecht. De be doeling van deze folder behoeft geen toe lichting. Oud-Utrecht streeft naar dat magische getal van 2000 leden. Graag zou de vereniging die mijlpaal in 1981 halen. Toen Hoorn nog Oud-Hoorn was. In de rij van auteurs, die al naar hun aard, wetenschappelijk, historisch of verha lend te werk gingen bij hun beschrijving van de stad Hoorn, nemen de directeur van het Westfries Museum, dhr. W. A. Braasem en de heer H. O. J. de Ruyter de Wildt de plaats in van beschrijvers van het „gewone" leven gedurende de laatste honderd jaar. Hun eerder verschenen 'Hoornse herinneringen', worden nu aangevuld (vervolgd) met een dwars doorsnede van de samenleving in een kleine oer-Hollandse stad. Een dwars doorsnede, geschreven in een uiterst ver zorgde stijl en met een licht-ironische pert. Gespiegeld aan het sociale en cultu rele fin-de siècle-leven elders met z'n overzichtelijkheid, z'n warmte, z'n ar moede en z'n hypocrisie. Een dwars doorsnede van het cultureel waardevolle en waardeloze van deze epoque, maar ook, en vooral, een waarschuwing om niet te lichtvaardig om te springen met datgene wat door velen nog niet als 'echte' geschiedenis, maar eerder als nos talgie wordt ervaren. Een lezenswaardig boek, fraai uitgegeven en geïllustreerd dóór Edécéa, Hoorn 75,-). N. J. Groot. Nederlandse bruggen. Als we het wel hebben is dit nummer 20 in de serie Shell-journaal, een publicatie die Shell Nederland B.V. elk jaar als relatie geschenk laat verschijnen. De jongste in de aantrekkelijke serie is gewijd aan de Nederlandse bruggen, een onderwerp, dat men in de monumentenwereld meestal pleegt onder te brengen in de categorie Monumenten van bedrijf en techniek. Nu verscheen eerder-in 1976- over dit onderwerp al een publicatie in de serie, geschreven door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons, maar die lieten de bruggen daarbij buiten hun stof. Het is dan ook toe te juichen, dat er nu een afzonderlijk 'journaal' gewijd is aan de bruggen in ons land. Het werd op zeer onderhoudende wijze geschreven door Jaap Balk, die ve len zullen kennen van zijn rubriek Onder de Keizerskroon in NRC/Handelsblad, die in het verleden verscheidene bijdra gen aan ons tijdschrift leverde en die mi met ingang van 1981 - optreedt als (mede-)redacteur van ons bondsorgaan. Wanneer wc hier ons enthousiasme voor dit bruggenboekje niet onder stoelen of banken willen steken, is dat zeker niet vanwege het feit, dat onze lezers Balk nu geregeld in Heemschut zullen ontmoe ten. Nee, dat enthousiasme vloeit voort uit het feit, dat Balk zich een enorme kennis over bruggen heeft weten te ver zamelen en daarover, vooral ook voor de leek, uiterst plezierig weet te schrijven. Nederland met z'n vele water, telde al vroeg vele bruggen en bruggetjes. De Nederlanders zijn bruggebouwers met wereldfaam en hebben daarbij allerlei vernuftige constructies toegepast. Balk vertelt daarover met vaak veel technische bijzonderheden, waaraan je, bij het pas seren van een brug, meestal niet denkt. Balk laat alle denkbare en bekende ver bindingen over water, of het nu een slootje is, of een kanaal of een rivier, aan de orde komen. Dat de brug in het alge meen ook onze dichters vaak heeft geïn spireerd, toont Balk door de verschillen de hoofdstukjes in te leiden met enkele dichtregels, die men overigens ook nogal eens in de tekst tegenkomt. We hebben het boekje met bijzonder veel plezier ge lezen en het zal menigeen, die niet direct tot de relatie-kring van Shell behoort, kunnen spijten, dat zij het niet hebben ontvangen. Maar: van Shell vernamen we, dat er nog een aantal exemplaren voor belangstellenden beschikbaar is. Men kan zich daarvoor wenden tot Shell Nederland BV, Hofplein 20, 3032 AC Rotterdam, afd. PAE/5. Men moet er wel gauw bij zijn, want de voorraad is beperkt. Evenals vorige 'journaals' is ook dit boekje met vele foto's, deels in kleur, geillustreerd. De Lange/Van Leer, De venter drukte het met grote zorg. Dit bruggenjournaal is opgedragen aan de Koninklijke Schippersvereniging 'Schut- tevaer'. Jaarboek Die Haghe. De 90-jarige historische vereniging Die Haghe heeft bijna gedurende haar gehele bestaan een jaarboek uitgegeven en steeds in hetzelf de formaat. Alleen vijf uitgaven tussen 1913 en 1920 hadden een afwijkend, gro ter formaat. Met het jaarboek 1980, handelende over 1979, is het formaat vernieuwd. De hoogte is weliswaar dezelfde gebleven,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 23