l'S'yl*" j De Tuinstraat in Utrecht 'ri.»- j'.M -««gufüii Een verzoek In de rubriek Op de lijst (nov.-dec.nr. 1980) werd vermeld de Doopsgezinde kerk (voormalige schuilkerk) aan 't Zandt. Architect J. J. Smith te Appinge- dam wijst ons er op, dat de omschrijving had moeten luiden: Doopsgezinde kerk, voormalige schuilkerk te Zijldijk, Fivel- weg 29, gemeente 't Zandt (Gr.). CRM heeft nog voor 1980 2 miljoen extra ter beschikking gesteld ter voltooi ing van het Buitenmuseum Zuiderzee museum te Enkhuizen. Als deel XLIV in de serie Nederlandse kastelen, een gezamenlijke uitgave van de Ned. Kastelenstichting en de ANWB, is een gids over het slot Loevestein ver schenen. Verkrijgbaar bij de Ned. Kaste lenstichting (Kuluutsheuvel 32, 5825 BE Overloon), de ANWB-kantoren en bij het slot Loevestein (f3,40). Het slot is overigens tot en met 31 maart a.s. geslo ten. De heer N. J. Groot, die voor de bond Heemschut zitting heeft in het bestuur van de stichting 'de Westfriese Molens' is aan de voorzitter van die stichting, de heer D. Breebaart, een vlag overhandigd ter gelegenheid van diens 75e verjaardag. De heer Breebaart, die zich bijzonder heeft ingezet voor de restauratie van mo lens, de Ooster- en Noorderkerk, het Claes Stapel's Hof en verscheidene woonhuizen in Hoorn, is tijdens een fees telijke bijeenkomst benoemd tot ere-lid van 'Oud Hoorn'. Op hoogtijdagen zal de aangeboden vlag 'de Breebaart' waai en van de molen 'de Lastdrager' in Hoog woud. In de ons van officiële zijde verstrekte opgave van op de beschermingslijst ge plaatste monumenten (nov.-dec. nr. 1980) werd de naam van de architect van Hobbemastraat 12 te Amsterdam ver keerd vermeld. De architect was A. W. Weissman, tevens o.m. bouwmeester van het Stedelijk museum in de hoofd stad. In het Bonnefantenmuseum te Maas tricht wordt tot 1 maart a.s. een tentoon stelling gehouden onder de titel: Van Hellepoort tot de Heeg. In het gebouw Bouwkunde van de T.H. te Delft wordt tot en met 27 februari a.s. een tentoonstelling gehouden onder de titel 'Pyramides en moskeeën. v.d.W. In Utrecht wordt een verbeten strijd ge streden voor het behoud en herstel van een rij huisjes aan de Tuinstraat (een zij straatje van de Springweg). In die buurt - die bijna helemaal eigendom is van de gemeente-is al veel gesloopt en B. en W. willen ook deze huisjes slopen om op die plek een ondergrondse parkeergarage en nieuwbouw te realiseren. Het Utrechts Monumentenfonds heeft voor de huisjes (die de helft vormen van het in 1826 gebouwde zgn. Hofje van Veloo) een herstelplan laten maken dat met subsidie uit de zgn. regeling - Van Dam kan worden uitgevoerd. Het Fonds pleit met het buurtccmité en de Werk groep Herstel Leefbaarheid voor het be houd omdat - arbeiderswoningen uit die vroege pe riode zeldzaam zijn en mede daardoor een historisch-sociologisch monument vormen; - de huisjes gebouwd zijn naar 17de en 18de ecuwse traditie en bouwkundig in redelijke staat verkeren; - stedebouwkundig het behoud van be lang is voor het nog zo goed mogelijk in stand houden van de historische structuur van dit binnen het bescherm de stadsgezicht gelegen maar al zo ge- havende gebied. De Bond Heemschut steunt dit standpunt ten volle en meent dat op grond van de argumenten vóór behoud, vervat in de Informatiemap, samenge steld door het Utrechts Monumenten fonds, de noodzaak ervan is aangetoond. 13 DE MET SLOOP BEDREIGDE HUISJES AAN DE TUINSTRAAT IN UTRECHT De heer A..A. E. M. Gijsbers, lid van de provinciale commissie Gel derland van de Bond Heemschut zou gaarne in het bezit komen van het in 1975 door ir. A. C. Tillerna geschreven, in opdracht van het ministerie van CRM door de Staatsdrukkerij ter gelegenheid van het Monumentenjaar '75 uit gegeven boekwerk 'Honderd jaar monumentenzorg in Nederland'. Bij verschijning kostte het boek F. 75.-. Wie de heer Gijsbers aan dit boek kan helpen kan zich met hem in verbinding stellen: P.C. Hooftstraat 4, 6573 CE Beek Ub- bergen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 21