Uw aandacht voor. De op handen zijnde restauratie van het Schiclandshuis, de hoofdvestiging van het Rotterdams Historisch Museum, is onderwerp van een kleine tentoonstel ling in De Dubbele Palmboom, Voorha ven 12 (Delftshaven). De tentoonstelling zal in elk geval tot eind februari te be zichtigen zijn. Ze geeft een overzicht van de geschiedenis van het Schielandshuis (1662) en van de restauratieplannen. Restauratie-architect is de heer JWalraad te Brielle. In de balzaal van het Provinciaal Mu seum Drenthe te Assen is het eerste exemplaar van het boek Behoud en Her stel; monumentenzorg en restauratie technieken, door Corneille F.Janssen uit gereikt aan staatssecretaris Wallis de Vries. De Amsterdamse wethouder voor de monumentenzorg, de heer L. J. Kuijpers heeft het gerestaureerde Rechthuis aan de Middenweg in de Watergraafsmeer geopend. Het voormalige rechthuis da teert van 1777, was ook als herberg in gebruik. In 1920 werden er kerkdiensten gehouden en huwelijken gesloten. Het gebouw dient thans als districtskantoor van de AMRO-bank. Aan de deplorabele toestand van 'Hoornwijck' te Rijswijk (men zie Heemschut 7/8'78) komt een einde. De gemeente is eigenaresse van het pand ge worden en men is nu bezig een restaura tieplan te ontwikkelen. Monumenten zorg heeft het restauratieproject opgeno men in het programma 1982-1983. Tot lid van de Monumentenraad voor de periode 1 november 1980 tot 1 januari 1982 en tevens tot voorzitter van afd. II is benoemd mr. F. Th. Dijckmeester te Apeldoorn. Aan het aan de Vecht gelegen laat middeleeuwse slot Zuilen zijn de laatste twintig jaar incidentele restauraties ver richt. Thans is begonnen met de'eerste fase van de afronding van de restauratie, waarmee drie milj. gld. is gemoeid. Van dit bedrag is door CRM ƒ1,1 miljoen subsidiabel gesteld. Het bestuur van de Kon. Ned. Oud heidkundige Bond (K.N.O.B.) heefteen werkgroep '20 jaar monumentenwet' in gesteld. Dit jaar zal het twintig jaar gele den zijn dat de Monumentenwet in wer king trad. De werkgroep heeft tot op dracht om vóór medio 1981 a) een avu- luatie te verrichten van het functioneren van de Monumentenwet en monumen tenzorg in het algemeen gedurende de afgelopen 20 jaar; b) knelpunten daarbij op te sporen en te inventariseren en c) concrete aanbevelingen te formuleren om een krachtig integraal monumenten beleid op alle bestuurlijk niveaus te be vorderen. De Curtevenne Stichting 'sGraveland heeft haar inspanning tot restauratie van een tweetal oude historische panden, aan de Kortenhoefsedijk die sinds jaren in er barmelijke staat verkeerden, voor het na geslacht te behouden met succes be kroond gezien. In het afgelopen najaar zijn ze gerestaureerd en wel door de com- (waardevolle agrarische cultuurland schappen). Op de begroting 1981 was hiervoor 17,5 milj. uitgetrokken; het wordt nu 29,5 miljoen. In het gebouw van de Stichting Wo nen, Leidsestraat 5, Amsterdam is tot en met 28 maart a.s. een tentoonstelling 'Zorg om monumenten' ingericht. Na afloop is de tentoonstelling uitleenbaar, waartoe men zich tot genoemde stichting kan wenden (Lily Hermans; telefoon: 020 - 23 09 84). Opgericht is de Brabantse Kastelen stichting met het doel de in de provincie Noord-Brabant aanwezige kastelen en historische landhuizen met de daarbij be horende omgeving te behoeden voor verval en ondergang. De stichting zal de DE TWEE DOOR DE CURTEVENNE STICHTING AAN DE KORTENHOEFSEDIJK GERESTAUREERDE HUISJES FOTO: EVERT BOEVE, ANKEVEEN missaris der koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit, met enige feestelijkheid in gebruik gesteld. Voor het komende begrotingsjaar van het Rijk is 12 miljoen extra beschikbaar voor de aankoop van natuurgebieden aanwezige, maar ook de verdwenen kas telen gaan inventariseren. Indien noodza kelijk en mogelijk zal getracht worden daarvoor in aanmerking komende huizen in beheer of in eigendom te verkrijgen en deze een nieuwe bestemming te geven. Het ligt bovendien in de bedoeling een begin te maken met het opzetten van een archief over de Brabantse kastelen. Secre taris van de nieuwe stichting is de heer J. C. A. Akerboom, beleidsambtenaar mo numentenzaken van de provincie Noord-Brabant (Postbus 50, 5076 ZG Haaren). In verband met de voorgenomen res tauratie van het Schielandshuis aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam (Histo risch Museum) zal op de jaarvergadering van Roterodamuni (2 maart 1981, des avonds 8.15 u. in het Gemeentearchief, door de museumdirecteur A. M. Meyerman een causerie worden gehou den over de restauratie en de gemeentelij ke verzameling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 20