Goed geluid uit Gorinchem fraai gerestaureerde middeleeuwse schil deringen zouden te zeer onder de hoge temperatuur lijden. Volgens een deskun dige zouden ze dan over 25 jaar opnieuw gerestaureerd moeten worden. Een potentiële mogelijkheid bleek nog het bouwen van een gehoorzaal in een der zijbeuken of het koor. Architect en ande re belanghebbenden kozen voor het laat ste, en aan het ministerie van CRM werd toestemming gevraagd voor het bouwen van een gehoorzaal in het koor. Het ver zoek is behandeld door de Monumenten- raad, het hoogste adviescollege van de minister, en deze Monumentenraad ad viseerde positief. Dat was medio 1978. Ofschoon de stichting nooit geheimzin nig heeft gedaan over -de winterkerk kwam pas een jaar later een actie tegen het bouwwerk op gang. De stichting heeft toen in een openbare hoorzitting opening van zaken gegeven, en ze heeft toen de toezegging gedaan, alternatieve voorstellen in overweging te willen ne men, maar de binnengekomen plannen bleken na onderzoek en na inwinning van advies van deskundigen of niets nieuws te bevatten of te duur of om een andere reden niet bruikbaar. Niettemin heeft de stichting alle aange dragen mogelijkheden nog weer onder ogen gezien. Er werden bezoeken ge bracht aan kerken waar men een oplos sing had gevonden voor het verwar mingsprobleem, maar geen van die bleek in Zaltbommel toepasbaar, en naar de mening van het stichtingsbestuur bleef de winterkerk het minst verwerpelijke alternatief. Het besluit, haar toch te bou wen werd op 28 april 1980 aan de indie ners en aan de pers meegedeeld. Vanaf de hoorzitting op 25 oktober 1979 tot 28 april 1980 heeft het werk aan de winter kerk stilgelegen. Het is nu hervat, en de koorkerk zal vermoedelijk in het vroege voorjaar van 1981 gereedkomen. Het lijkt ons goed, hier nog enkele getal len te geven. Bouw- en inrichtingskosten van de winterkerk inclusief voorzienin gen voor multifunctioneel gebruik ko men naar schatting per jaar op 424.000. De exploitatielasten komen dan op onge veer 41.000 per jaar. Bij verwarming van de hele kerk worden deze bedragen 994.000 en 127.000. Op grond van deze bedragen heeft de stichting, zij het met pijn in het hart, gekozen voor de gehoorzaal in het koor. Zo is het: met pijn in het hart. De stichting Sint Maarten en de kerkvoogdij zien geen andere mogelijkheid de kerk 'bewoonbaar' te maken. En als dan straks de kerkgangers en ande re bezoekers, via de hoofdingang onder de toren door, door het schip naar de winterkerk gaan, zien ze geen open koor, en ook geen winterkerk. Die wordt aan het oog onttrokken door de vijftiende- eeuwse kanunnikenbanken die het koor afsluiten. Maar dat deden ze al eeuwen lang. Dr. D. J. Smeenk, secretaris van de stichting Sint Maarten De stichting Stadsherstel Gorinchem, die nog maar nauwelijks vier jaar bestaat, beleefde op 1 november jl. een vreugde volle dag. Haar restauratie-activiteiten tot nu toe werden bekroond met de in gebruikstelling - door staatssecretaris Wallis de Vries - van de nrs. 44, 46 en 48 aan de Molenstraat, die van een puin hoop weer in volwaardige monumenten zijn hersteld. De panden, die uit de vorige eeuw stammen, waren zoals de foto laat zien, totaal verkrot, maar vormen nu weer een sieraad in de straat, die de mees te historische monumenten van Gorin chem telt. Een gedenksteen zal de herin nering bewaren aan deze restauratie in Gorinchem, over welke stad wc in ons vorige nummer een triest geluid moesten laten horen (de passerelle aan de Markt). De wederingebruikneming ging, zoals eerder elders in Gorinchem gebeurde, met een zgn. sleuteldag gepaard. Er was een tentoonstelling van foto's, tekenin gen, krante-artikelen c.d., die een indruk gaven van het restauratiewerk. Van de drie gerestaureerde panden zijn die op de nrs. 46 en 48 beschermd monu ment; het derde is beeldbepalend. Tegelijk met de restauratie is de 'smerige' gevel van Molenstraat 50, hoek Krab- steeg, hersteld, zodat er nu weer een gaaf geheel te bewonderen is. Het aannemersbedrijf Woudenberg te Ameidc voerde het werk uit. i DE PANDEN 44-tS IN DE MOLENSTRA AT TE GORINCHEM VÓÓR DE RESTAURATIE 1 HET PROJECT MOLENSTRAAT 44-48 IN GORINCHEM NA DE RESTAURATIE FOTO'S: STICHTING STADSHERSTEL GORINCHEM

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 19