I De Winterkerk in de Sintmaartenskerk In het nummer van februari 1980 stond een artikel van de 'werkgroep open koor' over: Een 'winterkerk' in de Sint Maarten te Zaltbommel. In het oktobernummer van de afgelopen jaargang werd er aan dit onderwerp opnieuw enige aandacht aan besteed. Thans laten we de secretaris van de Stichting Sint Maaren nog wat uitvoe riger aan het woord. De stichting Sint Maarten, die belast is met de restauratie van kerk en toren, en die verantwoordelijk is voor het plan (en de uitvoering ervan) van de zogenoemde winterkerk is de redactie erkentelijk voor de geboden gelegenheid, haar visie te ge ven op het plan in kwestie, temeer daar in het hierboven vermelde artikel niet de indruk wordt vermeden dat de winter kerk als een deus ex machina uit de koor gewelven is neergedaald. Terloops willen we vermelden dat niet iedereen gelukkig is met de benaming winterkerk, want het is echt niet de be doeling het bouwwerk alleen in de win termaanden te gebruiken. De naam 'koorkerk' lijkt ons beter. Het uitgangspunt van de kerkvoogdij van de hervormde gemeente van Zaltbommel was en is dat restauratie van de kerk ten koste van vele miljoenen ge meenschapsgeld slechts dan geoorloofd is als de kerk na de restauratie gedurende het gehele jaar bruikbaar is. Alleen onder deze voorwaarde wilde ze participeren in de restauratiestichting. Het bestuur van de stichting Sint Maarten deelde en deelt deze zienswijze. Het plan de winterkerk te bouwen is pas ontstaan nadat alle andere mogelijkheden voor gebruik-het-gehele-jaar-door on derzocht waren. Het is duidelijk dat het gaat om verwar ming van de kerk. Zonder verwarming is de kerk slechts gedurende enkele zomer maanden 'bewoonbaar'. Op 23 mei 1980 bv. werd er een concert gegeven door Nelleke Geesink, Bert Maas en Emmy Verhey, en daarbij moesten de handen van de pianiste met een straalkacheltje soepel worden gehouden! De stichting heeft laten onderzoeken of verwarming van de hele kerk mogelijk is. Dat zou dan een vloerverwarming moe ten worden. De bouw- en installatiekos- ten bleken aanzienlijk te zijn: bouwkun dige voorzieningen zouden een bedrag ZO ZAL HET KOOR VAN DE SINTMAARTENSKERK ER UIT ZIEN ALS DE 'KOORKERK' GEREED ZAL ZIJN van minstens 650.000 vergen, en de verwarmingsinstallatie zelf kwam op minstens een kwart miljoen. De stookkosten moeten op minimaal 18.000 per jaar worden getaxeerd. De jaarlijkse lasten zouden de draag kracht van de kleine hervormde gemeen te ver te boven gaan. We gaan maar voorbij aan de vraag welke de gevolgen van verwarming van het schip zouden zijn voor het orgel (wisse lende temperaturen) en voor de gewelf schilderingen. En ook aan de vraag of de fundering van het eeuwenoude gebouw een dergelijke drastische ingreep zou kunnen verdragen. Geen verwarming van de gehele kerk dus. Van een deel ervan misschien? De mogelijkheid werd onder ogen gezien het koor door een glazen wand van het schip te scheiden en alleen het koor te verwarmen. De investerings- en exploi tatiekosten zouden dan in elk geval veel lager komen te liggen, maar er bleken twee onoverkomenlijke bezwaren te zijn: de scheidingswand zou funest zijn voor de acoustiek van het orgel, en de zeer

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 18