Heemschut Monumentenzorg in 1979 Monumentenstudiedag 5 maart 1981 verder mee gekomen. Er is, zo zei de heer Vonhoff, een bewustwording in gang gezet. Door het niet in stand houden van de stroom restauraties dreigt de deskun digheid deels verloren te gaan. Mede daarom is steun aan particuliere organisa ties meer dan ooit nodig. Om aan deze laatste opmerking meer kracht bij te zetten, ontving de heer Von hoff voor NCM een geschenk onder en veloppe. De heer H. J. Zantkuyl, direc teur van het Gem. Monumentenburo Amsterdam hield een boeiende histori sche lezing over het ambacht. We hopen binnenkort in de gelegenheid te zijn deze lezing in ons tijdschrift af te drukken. v.d.W. De jaarlijks van de Stichting Na tionale Contactcommissie (NCM) uitgaande Monumentenstudiedag zal worden gehouden op donder dag 5 maart 1981 in het Jaarbeurs Congres- en vergadercentrum te Utrecht. Als thema voor deze studiedag is gekozen: 'Decentralisatie van de monumentenzorg'. Volgens het voorlopig program ma zal jhr. mr. L. M. Michiels van Kessenich, burgemeester van Mheer en Sint Geertruid, met me dewerking van de pantomime speler Rob van Rijn een inleiding houden. Evenals tijdens vorige studiedagen zullen er werkgroe pen worden gevormd, die in de middagzitting verslag van hun dis cussie zullen uitbrengen. De Monumentenstudiedag zal ook ditmaal staan onder voorzitter schap van de heer H. J. L. Vonhoff, voorzitter van NCM. Het jaarverslag over 1979 van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg is later verschenen dan we van deze periodieke uitgave gewend zijn. De kwaliteit is er echter niet minder om. Het is ook nu weer voortreffelijk verzorgd en ruim van foto's voorzien. In de inleiding wordt ge wag gemaakt van het 'ombuigingspro ces', dat zich min of meer geleidelijk vol trekt, in deze zin, dat behoud van duurza me goederen in toenemende mate zal worden nagestreefd, al was het maar om investeringen te ontgaan. Tot deze goe deren, zo wordt geconstateerd, behoren ook monumenten. Talloze monumenten hebben hun voortbestaan in het verleden te danken aan moeilijke tijden. Er was geen geld om ze te vernieuwen ofingrij- Voor deelneming aan de Monu- mentenstudiedag dient men zich aan te melden door overmaking van 53,50 p.p. (inclusieflunch en verslag) of 37,50 excl. lunch op postgirorekening 29.66.786 t.n.v. de Stichting NCM, Amsterdam, met vermelding van de naam (na men) en adres(sen) voor wie de be taling bestemd is. pend te verbouwen. Men moest volstaan met onderhoud en waar nodig met be scheiden restauraties. Daarom, aldus het jaarverslag, is de veronderstelling gewet tigd, dat ook de nu merkbare economi sche teruggang voor het monumenten bestand gunstig zal uitwerken, voorop gesteld, dat voor die bescheiden restaura ties door de overheid voldoende financië le hulp kan worden geboden. Deze woorden werden in de loop van 1980 geschreven, in elk geval - mogen we aannemen - vóór de rijksbegroting 1981 werd ingediend. Sindsdien is de Ne derlandse economie er niet beter op ge worden; integendeel, en daarom moeten we vrezen, dat het optimisme, dat uit de door ons geciteerde passage in het verslag van de rijksdienst spreekt niet geheel of slechts zeer ten dele zal worden bewaar heid. Terecht schrijft het verslag overi gens, dat de nadruk zal moeten liggen op het voorkomen en bestrijden van verval. 'Voor ingrijpende, 'alles' omvattende restauraties zullen de mogelijkheden af nemen'. Dit lijkt ons van meer realisme getuigen. Het verslag besteedt voorts uitvoerig aandacht aan het restauratiebeleid, inder daad 'een rijk geschakeerde problema tiek'. De statistische gegevens zijn verder als altijd interessant. De groei van het totale monumentenbestand blijkt er een beetje uit: toeneming in 1979 met 261 tegen 451 in 1976, 311 in 1977, 507 in 1978. Noord- Holland gaat met 27,1% van het totale bestand (41.613 uit. '79) nog altijd aan de kop, waarvan alleen al in Amsterdam 6841Goede tweede is Zuid-Holland met 16,7% en Limburg is derde met 9,2%In het overzicht van gemeenten met meer dan 200 beschermde monumenten is een kleine verschuiving opgetreden sinds 1978. Hoorn is wat omhoog geschoven en staat nu na Brielle vóór Groningen; Enkhuizen staat een plaats hoger; Amers foort is een plaats gezakt. Was in 1978 Bergen op Zoom de hekkensluiter, dat is nu Rotterdam. Geïnteresseerden kunnen het jaarverslag bij de Rijksdienst bestellen. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 17