Stichting Vakgroep restauratie In het Slot van Zeist is tijdens een wat feestelijk aangeklede bijeenkomst de Stichting Vakgroep Restauratie ten doop gehouden. De nieuwe stichting is in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg en de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijven door elf restauratie aannemingsbedrijven in het leven geroe pen. Het bestuur bestaat uit de elf op richters (Nico de Bont en Zn., Nieuwkuyk; firma Gebr. den Hoed en Zonen, Bergambacht; Holleman en Zo nen bv, Santpoort; Hulshof bv, Steende ren; Huurman bv, Delft; H. J. Jurëns bv, Utrecht; Vic. Laudy bv, Sittard; Schakel en Schrale bv, Zeist; van der Sluijs en Van Dijk bv, Hardinxveld-Giessendam; Izaak Woudenberg en Zonen bv, Rhenen en Woudenberg-Ameide bv, Ameide). De stichting wordt ter zijde gestaan door een raad van advies, bestaande uit drie particuliere architecten: ir. T. van Hoog- evest, Amersfoort, ir. P. B. Offringa, Groningen en ir. N. C. G. M. van de Rijt, Lienden. Voorts maken van de raad van advies deel uit de heren H. Janse, vertegenwoordiger van de Rijksdienst en M. van der Goot, districtshoofd van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. De stichting stelt zich volgens art. 2 der statuten ten doel 'het organiseren van ac tiviteiten ten behoeve van het restaureren van gebouwen en kunsthistorische wer ken, de opleiding van leerlingbouwvak kers, het in dienst nemen en bekostigen van opleiders daartoe, het huren of ex ploiteren van de benodigde leslokalen en leerlingbouwplaatsen en al datgene meer wat ter realisering van het doel nuttig en nodig zal zijn, alles in de ruimste zin van het woord.' De opleiding zal kunnen geschieden op leerlingbouwplaatsen. Hiertoe zullen ge schikte restauratie- of renovatie-projec ten worden aangewezen. Per object zal goedkeuring nodig zijn van de Stichting vakopleiding bouwbedrijven. De projec ten zullen als bouwwerk worden uitge voerd steeds onder verantwoordelijkheid van één van de elf aannemingsbedrijven. De dagelijkse leiding zal geschieden door een leermeester met een wekelijkse bege leiding en theoretisch onderricht door een wetenschappelijk medewerker van de nieuwe stichting. N CM-VOORZITTER VONHOFF ONTVANGT VAN DE STICHTINGSVOORZITTER EEN CHEQUE FOTO: HANNEKE KORTLANDT, ZEIST Op deze wijze zal het mogelijk zijn om vaklieden op te leiden en vooral school verlaters van de LTS een kans te geven zich verder te bekwamen in het restaura tievak. De Bond Heemschut is uiteraard bijzon der ingenomen met het initiatief van de elf aannemingsbedrijven. Het is al weer een paar jaar geleden dat Woudenberg- Ameide met een leerlingenbouwplaats startte en daarmee goede resultaten be reikte. Het initiatief werd al spoedig door andere bedrijven overgenomen. Nu zijn er, die al twee leerlingenbouwplaatsen (op verschillende werken) hebben. Op het ogenblik zijn er zes leerlingenbouw plaatsen met vijftig leerlingen. Tijdens de samenkomst is door de spre kers nogal wat zorg tot uitdrukking ge bracht over de vakkennis van jonge men sen in het bouwvak, maar er werd ook geconstateerd, dat er onder vele jongeren die van de LTS komen belangstelling be staat voor verdere bekwaming, juist in de restauratie-sector. De heer H. Janse herinnerde aan de tijd van de gilden, toen er voor vele ambach ten een 'meesterproef moest worden af gelegd. De Raad van Europa heeft in het afgelopen jaar in Fulda besloten de mees terproef weer in te stellen. In Duitsland bestaat die trouwens al en in Nederland kent men de meesterproef nog in het schildersvak. Trouwens ook in het bouwvak bestaat die nog, maar die is in geen jaren uitgereikt! De heer Janse wees er op, dat de technische scholen tegen woordig steeds minder aan vakonderwijs geven (80% algemene kennis en algeme ne vorming; 20% technische vaardighe den, waarvan ongeveer 5% in het vak, dat de leerling ook zal (wil) uitoefenen!). Er is, volgens de heer Janse gebrek aan een vakopleiding van de grond af. Er is ook gebrek aan docentenniet alleen in de theoretische vakken, maar ook op vak kundig gebied. De ambachtskennis glijdt snel afin ons land. In dit verband sprak de heer Janse van 'erosie' van het ambacht. Er is opleiding van uit de praktijk nodig. De heer Janse zei het te betreuren, dat er wel subsidie wordt gegeven voor leer lingbouwplaatsen in het algemeen, maar niet voor die in de restauratie-sector. De heer Vonhoff, voorzitter van NCM, noemde de oprichting van de stichting een gelukkige dag voor de monumenten zorg. In 1975 (Monumentenjaar) is er wel een impuls aan de restauratienoodzaak gegeven, maar we zijn er toch niet veel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 16