Winterswijk: sloopdorp Winterswijk is behalve een uithoek op de landkaart ook één van de mooiste gemeenten van ons land. Het omvat één hoofdkem (het dorp Winterswijk) met negen omringende buurtschappen. Stuk voor stuk liggen ze in een omgeving, die op het punt staat te worden aangewezen als nationaal landschapspark. Terecht, ook al denkt de doorsnee-Achterhoeker (met z'n 'baas blijven op eigen eif-principes) daar meestal anders over. De nu nog onbeschermde schoonheid bestaat afwisselend uit: akkers, weilanden, bospercelen, eikenwallen, beekjes, Saksische boerderijen en schol ten-landgoederen. Ook geologisch is Win terswijk een 'el-dorado'. Mineralen en fossielen zijn bij de talrijke ontginningen in ruime mate aan de oppervlakte gekomen. Dit alles wordt met grote zorg gekoesterd, vooral door de plaatselijke autoriteiten. Het is daarom dubbel jammer dat diezelfde bestuurders zo weinig oog hebben voor detail als het om het dorp Winterswijk zelf gaat. De toegewezen opvangfunctie voor de bevolkingsgroei van destreek heeft in de kom tot een grootscheepse kaalslag geleid van tal van historisch waardevolle en karakteris tieke gebouwen. Het kenmerkende kleinschalige karakter van het vroeger sterk geïsoleerde Winterswijk ging daarmee nagenoeg geheel verloren. En..., wat eraan ouds nog over is staat nu ook al op de tocht. Het oude station is daar een recent voorbeeld van. Wat in Winterswijk al een tijdje werd gevreesd (zie Heemschut-nummer 9, sept. 1980) is nu onafwendbaar: het karakteristieke-, uit 1880 daterende sta tionsgebouw gaat tegen de vlakte. De sloopbeslissing van de Spoorwegen is definitief, tenzij een allerlaatste redding spoging - ondernomen toen de NS in Utrecht de knoop al had doorgehakt - toch nog succes heeft. Aan dat laatste wordt reëel getwijfeld, nu ook de voor laatst onderzochte bestemmingsmoge lijkheid (appartementen-inrichting voor één en twee-persoons-huishoudens) niet realiseerbaar bleek, omdat de toege dachte bestemming te duur zou worden voor sociale woningbouw. Het Winterswijkse station, waarvoor al twee jaar lang reddingsacties gaande zijn, geniet landelijke bekendheid door z'n vrij unieke perron-overkapping, die vele ma len decor is geweest bij film- en tv- opnamen. De afbraak-beslissing van de Spoorwegen is een principe-uitspraak geweest, want waarschijnlijk verdwijnt het gebouw pas in 1982 uit het dorps beeld. Een en ander hangt nauw samen met de nog niet definitieve herinrichtings-plannen voor de dan vrij komende ruimte en de afwikkeling ten departemente van bijbehorende gemeen telijke subsidie-aanvragen. Met de toekomstige afbraak van het oude stationsgebouw doet Winterswijk zijn naam als sloop-dorp overigens alle eer aan. Wat in deze gemeente (van bijna 28.000 zielen) de afgelopen jaren aan karakteris tieke kleinschaligheid tegen de grond is gewerkt is zeer bedroevend. Het om hoog stuwen van deze 'secundaire groei kern' in de vaart der Oostgelderse volke ren mag blijkbaar niets in de weg staan. Ook al wil die groei, waarop allerlei pe perdure voorzieningen zijn berekend, maar niet van de grond komen, en is het belachelijk hoge groeicijfer van 40.000 in het jaar 2000 allang teruggeschroefd naar het wat bescheidener aantal van 33.000 inwoners. Tot behoud van het weinige oude dat de 'vernieuwing-is-vooruitgang-drang' heeft overleefd, zijn wel allerlei red dingsacties gaande onder de plaatselijke bevolking, maar tot nu toe hebben ze weinig uitgehaald. Nog in de laatste 3 maanden van 1980 werden in de Meddo- sestraat, in 't hart van het oude dorp, drie vroeg-19e-eeuwse pandjes platgegooid, waaronder een uit 1820 daterende boer derij, die landelijke bekendheid genoot als het stamhuis van de Meijerink-textiel- dynastie. De afbraak was volgens het gemeentebe stuur niet meer te stoppen, omdat de plannen voor een ambitieus appartemen tencomplex (4 bouwlagen) te ver in ont wikkelingen zouden zijn. 'The point of no-return' was zogezegd bereikt. Die 'ontwikkelings'-logica, waar nog steeds mensen intrappen als het maar door een plaatselijke autoriteit wordt onder steund, is inmiddels keihard door de fei ten geloochenstraft: de plannen zijn ook nu nog terug te draaien; de project ontwikkelaar, die de vrije hand is gege ven, aarzelt te beginnen nu de huizen markt is ingestort. En, als dan straks toch moet worden gebouwd zal het in elk ge val iets worden van sterk vereenvoudig de vorm vergeleken bij de oorspronkelij ke plannen. Dit voorbeeld is in Winterswijk sympto matisch voor de wijze waarop de ge- i AFBRAAK, IN MEI 1976, VAN DE HER VORMDE KAPEL FOTO: HENK WESTERVELD, AALTEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1981 | | pagina 11