vW De Goudse St. Jan: Nederlands langste kerk 200 Een eeuw restauratie-werk Het is bijna niet tegeloven, maar het is toch werkelijk waar: aan de restauratie van Nederlands langste kerk: de St. Jansbasiliek in Gouda is meer dan honderd jaar gewerkt! Goed, het werk heeft in die eeuw zo nu en dan stilgelegen, maar dat kwam niet omdat voortzetting niet noodzakelijk was, maar omdat er voortdurendfinanciële strubbelingen tussen de subsidïènten is geweest èn door twee wereldoorlogen, die een spaak in het wiel staken. Er is naar we aannemen nauwelijks een monument in ons land, dat op zo'n lange restauratie periode kan terugzien. Of men gelukkig moet zijn met zo'n duurrecord, laten we hier maar in het midden. Een feit is wel, dat het mede oorzaak is van steeds meer gestegen kosten. Helemaal volledig is deze constatering niet, want tijdens de restauratie kwamen er natuurlijk ook nieuwe, niet eerder geconstateerde gebreken aan het licht. Dat is een verschijnsel, dat vrijwel altijd optreedt bij langdurige restauratiewerkzaamheden. De Goudse St. Jan is zeker niet de mooi ste kerk in Nederland, maar wel een van de beroemdste en dat vanwege haar on geëvenaarde, vrijwel volledige kleurige beglazing uit de 16e en 17e eeuw, waar van de glazen die vóór de Hervorming tot stand kwamen, en daaronder in het bijzonder die van Dirk en Wouter Cra- beth, in alle opzichten het belangrijkst zijn. Over die glazen (31 stuks) aanstonds nog iets meer. Zoals meer kerkgebouwen heeft de St. Jan een bewogen geschiedenis achter zich. Welgeteld is de tegenwoordige de vierde. De eerste bestond al in 1361. In dat jaar werd ze door brand geteisterd. Nauwelijks een halve eeuw later werd de kerk zo bouwvallig bevonden, dat ze door een nieuwe werd vervangen. In 1412 werd de nieuwe kerk gewijd1, maar een kwart eeuw later brak er opnieuw brand uit (wijding in 1443). Veertig jaar nadien werd met de bouw van het tegen woordige koor begonnen. Dit deel werd in 1510 gewijd. In 1552 werd de kerk door brand vrijwel geheel verwoest; al leen een gedeelte van het koor met tran sept kon worden behouden. Naar plan nen van Mr. Com. Florisz werd de kerk herbouwd. Het is deze kerk die de GROTE OF- ST.-JANSKERK TE GOUDA PLATTEGROND 1) Deze kerk had nog geen zuiderzijbeuk en het koor reikte ongeveer tot de plaats waar nu het koorhek is. Ook de noorderzijbeuk was er toen nog niet. Die werden tussen 1438-1443 toegevoegd. TRANSEPT \iesi'. ;sw. grondslag werd voor de tegenwoordige St. Jan. Nog in het rampjaar 1552 werd met de 'wederopbouw' begonnen. Alle vijf beuken werden op eenzelfde hoogte opgetrokken en reikten tot op goothoog- te van het transept. Ongeveer veertig jaar later werd de middelste beuk (midden schip) op koorhoogte gebracht en ver kreeg de St. Jan het karakter van een basi- licale kruiskerk. De gevels bestaan voor een groot deel uit verschillende soorten zandsteen. Sommige geveldelen zijn met donkere baksteen bekleed. Na de brand van 1552 heeft men de muren van de kooromgang en die van het westelijk deel van het schip in hoofdzaak behouden. Alle zuilen zijn toen echter nieuw opge trokken. De bogen, die op de zuilen rus-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22