de huizen. Van het begin af aan is er een chronisch tekort aan financiën geweest. De eerste schenking van fl. 75.000 werd gebruikt voor de restauratie van het landhuis Brievengat, een van de mooiste landhuizen van Curaqto daterende uit het midden van de 18e eeuw. Door middel van leningen, hypotheken en borgstellin gen konden nieuwe projecten worden aangekocht en hersteld. In de loop van 25 jaar heeft de Stichting een vijftiental pan den, landhuizen en complexen van huizen weten te bemachtigen. De bestemmingen variëren van woonhuis, restaurant, over heidskantoor en vormingscentrum tot museum. Omdat de Antilliaanse Overheid niet over veel geldelijke middelen beschikt is zij niet of nauwelijks in de gelegenheid om monumentenzorg te stimuleren en particulier initiatief te subsidiëren. Afge zien nog van het hierboven gesignaleerde gebrek aan begrip en belangstelling. De financiële hulp van Nederland is naast genoemde éénmalige steun altijd sum mier geweest. Daar komt nog bij dat Ne derland vaak niet voldoende op de hoog te is van de situatie overzee. In 1962 werd een 'Tienjarenplan voor Ontwikkelings hulp' opgesteld. Hierin werd een post monumentenzorg in het kader van het economisch belang van stadsrenovatie en sanering opgenomen. In Nederland werd de kous afgedaan onder het motto: Monumentenzorg is cultuur en geen eco nomie, en de post werd geschrapt. Uiteindelijk werd er in de zestiger jaren van de kant van de Antilliaanse Overheid de wens geuit om tot een wettelijke rege ling voor Monumentenzorg te komen. Tot op heden is er echter nog steeds geen wetgeving op dit gebied, noch is er spra ke van een daar opgerichte planologie, een sloopverbod of enig wezenlijke in vloed van een deskundige schoonheids commissie. Met name de Overheid liet op zeer karakteristieke punten van de stad de lelijkste (d.w.z. niet in de histori sche omgeving passende) gebouwen neerzetten. Bijvoorbeeld een tweetal aan de Handelskade, die toch het meest ka rakteristieke aanzicht van Willemstad biedt met zijn Oud-Hollandse geveltjes. Om maar niet te spreken van Pietermaai, dat de laatste tien jaren zijn karakter vol ledig heeft verloren. Een grof schandaal

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 19