ie fraai gerestaureerde molens 1 'A'j ow wind-mölle neet ummestelt tut mengvoederfabriekjen met motor kracht, dan raak-ie als mulder vandage achterop en ku'j de concurrensie neet meer bi'j hollen. Van 't mooi gesich van de mölle ku'j noe eenmoal neet etten' zeiden ze in die dagen op z'n plat in de Achterhoek en Twente. De Velsmolen bleef gelukkig nog staan, behield ook nog haar wiekenkruis (zij het ge kortwiekt), maar getuigde verder weinig van de malende glorie van weleer. Heel wat jaartjes bleef de molen in die ontta kelde toestand achter, totdat de gemeente Doetinchem in 1977 in één klap zowel de Dichterse Aurora als de IJzevoordse Velsmolen aankocht voor de inmiddels plaatsgehad hebbende restauratie, waar mee voor de Velsmolen drie ton was ge moeid. Alle drie molens zijn thans in beheer bij de Stichting 'Doetinchemse Molens'. Zowel de Aurora als de Velsmolen malen al weer koren. Ook de Walmolen zal zich daarop, in verband met de provinciale subsidie, in de toekomst gaan toeleggen. Uit Doetinchem, waar monumenten zorg lange tijd een ondergeschoven kind je was (zie Heemschutnummer april '80, R. L.), komt nog meer verheugend nieuws. B. en W. willen een gemeentelij ke monumenten-verordening thans zo spoedig mogelijk van de grond tillen. Als het kan nog voor donderdag 9 oktober, wanneer de Oudheidkundige Kring Deutekom en fotoclub De Oude IJssel bijna een maand lang een expositie zullen houden over Doetinchems 'vergeten monumenten'. Van die 'vergeten monumenten' zijn er inmiddels dertig voorgedragen voor een plaats op de toekomstige gemeentelijke monumenten-lijst. Aanvankelijk had de Oudheidkundige Kring 123 objecten voorgedragen, maar dat 'als startpunt' een beetje teveel van het goede gevon den. Inmiddels is het aantal van 30 ook al weer door de geschiedenis achterhaald, want in de vroege zondagochtend van 17 augustus brandde het uit 1790 daterende voorhuis van boerderij-herberg 't On- landt voor het grootste deel af. De eige naren, de familie Neijenhuis (die al vanaf 1790 de boerderij bewonen), willen 't Onlandt echter in oude luister restaure- Bronnen: 'Doetinchem, Verleden tot Heden' (uitgave: gemeente Doetinchem)'Doetin chem, vroeger en nu' (CJB Stork), 'Doetin chems vergeten monumenten' (Oudheidkun dige Kring Deutekom), historisch archiij Dagblad de Gelderlander. DE VELSMOLEN IN DE DOETINCHEMSE BUURTSCHAP 1JZEVOORDE FOTO: HENK WESTERVELD. AALTEN 173 Rob Lureman

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 13