Heemschutdag in Oldambt Doar broost do zoo, doar hooit do wind'. Dozo strofo uit hot Groningse volksbod hooft do waarhoid op do traditionolo jaar- lijkso Hocmschutdag door hot Oldambt- op 13 soptombor jl. - niot tokort godaan. Maar laton wo oorlijk zijn, do zon heott ook goschonon on hot Oldambt ondor oon horfstblauwo lucht mot soms stapelwol ken on oon onkolo fikse bui is op do deel nemers in zes volle bussen als oon prach tig stuk Nederland overgekomen. Prach tig... on boeiend. Do provinciale com missie van do Bond Heemschut had do verschillende routes mot grote zorg uit gekozen en de organisatie heeft niets te wensen overgelaten. De gidsen - de he ren Braber, Overdiep, Raangs, Wobbes, De Vrieze en Caderius van Veen - heb ben zich voortreffelijk van hun taak ge kweten, met dien verstande, dat zij de bezoekers, waarvan een groot deel uit het Westen des lands, niet alleen de schoon heid van het monumentenbezit hebben getoond, maar ook een goede indruk hebben gegeven van dit vaderlandse 'probleemgebied'. Ondanks de wetenschap, dat het econo misch verre van best gaat met deze noordelijke provincie is het landschap met zijn verre einders op ons als welva rend overgekomen. Relatief gesproken is Groningen niet zó rijk aan architectoni sche monumenten, maar dan moet wel een uitzondering worden gemaakt voor het indrukwekkende kerkenbezit, waar van veel in de romano-gotische stijl. En dan kan Groningen bogen op vele stadjes en dorpen, waarvan het 'gezicht' alleszins waard is wettelijk beschermd te zijn. De deelnemers aan deze dag, die voor velen vroeg opstaan en laat thuiskomen betekende, konden voor de ochtenduren kiezen uit drie routes. Wij kozen voor de richting ten Boer waar iedereen en vol komen terecht werkelijk enthousiast was over de tot raadhuis verbouwde boerderij. Met het behoud (grotendeels) van het uiterlijk van deze indrukwekken de boerderij midden in het dorp, is archi tect De Vrieze er met zijn collega Dekker in geslaagd een interieur te scheppen, dat grote bewondering afdwingt. Een boer derij met woonhuis en stal lijkt niet zo geschikt voor raadhuis en zeker niet als men nog iets van het oude boerderij karakter wil bewaren. Maar het is gelukt en de inwoners van ten Boer kunnen er DE BEZOEKERS VAN DE HEEMSCHUTDAG KWAMEN EERST SAMEN [N DE M A RTINIK ERK trots op zijn, vooral met de kostelijke raadzaal en de intieme trouwkamer. Intussen was een andere groep op bezoek in Slochteren met de wereldberoemde gasbel met dat gasvoorkomen wordt de bezoeker overigens ook elders in de pro vincie geconfronteerd - maar in dit dorp was de door architect Offringa gerestau reerde Fraeylemaborg (midden 16c eeuw) het hoofddoel. Misschien niet de meest bekende, maar wel een van de mooiste en het bezichtigen daarvan doet betreuren, dat er zoveel van deze borgen (eens had Groningen er zo'n honderd) verloren zijn gegaan. Op wat nog resteert aan borgen is de Groninger gelukkig zui nig. In aantal veel rijker is Groningen echter aan oude kerken, waarvan er vele pront bijstaan, vaak dank zij recente res tauratie. Daarvan kregen alle deelnemers aan deze Heemschutdag al een voor proefje in de Martinikerk (Groningcn- stad), waar men bij het begin bijeen kwam en waar men werd verwelkomd door de voorzitter, de heer G. K. J. M. Hamm om vervolgens een kort relaas aan te horen van architect De Vrieze, die deze machtige kerk aan het restaureren is en

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 11