m- Cultuurgeschiedenis ÉL 160 'Zoiets zou eigenlijk elke 25 of 50 jaar gemaakt moeten worden. Wat zou het niet schitterend geweest zijn als wij bij de restauratie en stadsvernieuwing hadden kunnen beschikken over zo'n boekwerk van Alkmaar in de 17e ot 18e eeuw. Ik weet natuurlijk best dat Amsterdam zijn prachtige Herengracht-boek heeft met uitvoerige beschrijvingen van elk grachtenhuis. Maar dat boek kost 600 gld. Als wij dat op dezeltde wijze met al onze 2000 panden in de Alkmaarsc bin nenstad hadden gedaan, was het werk nooit afgekomen en was het boek onbe taalbaar geworden.' 'Alkmaar, gevels van de binnenstad' geeft in 375 tekeningen en 90 afbeeldin gen in zwart-wit en kleur een volledig beeld van oude Alkmaarsc grachtenwan- den anno Monumcntenjaar 1975. zoals van Luttik Oudorp, Mient, Verdronkcn- oord, Kaarscmakcrsgracht en Houttuin. Her boek bevat ook een verzameling stadskaartcn vanaf 1561 en een beknopte beschrijving van de ontwikkeling van de stad. geschreven door stadsarchivaris drs. W. A. Fasel. Het boek kost de eerste twee maanden 52,50 eventueel ƒ5,50 verzendkosten). Nadien gaat het zeven gulden meer kosten. Het is te be stellen bij de dienst openbare werken van Alkmaar. Het meest ideale zou, volgens Landzaat, zijn geweest als alle straatwanden door middel van fotogranuuetrie zouden zijn vastgelegd. Dan zou het echter drie keer zo veel hebben gekost. Er zijn foto's ge maakt van de panden en met een speciale ILLUSTRATIE UIT HET BOEKWERK HE BIERKADE l.ïT/M 24 opmccttcchnick zijn vanaf de straat de maten van elk pand genomen. Op kan toor werden met behulp van de foto's de tekeningen gemaakt op een schaal van 1 op 100. 'Ik ben een perfectionist', ver klaart Landzaat. "Daarom heb ik per soonlijk alle tekeningen nagelopen. Van af de straat heb ik gekeken of de detaille ringen klopten. Correcties heb ik aange geven met rode ballpoint en'erbij heb ik aangetekend uit welke periode het pand stamt, welke dakbedekking erop ligt, de kleuren van de gevels, het verwerkte ma teriaal enz. Vanaf de straat zie je meer dan van een foto. Toen alles klaar was heb ik nog een algemene na-controle gehou den. Ik heb geprobeerd het boekwerk foutloos te maken. Het is tenslotte een wetenschappelijk document' Even is nog met de gedachte gespeeld alle veranderingen aan de gevels ook bij te houden. Dat is ondoenlijk gebleken, om dat het er minstens honderd per jaar zijn. Landzaat zou het ook niet meer willen. Aan het nageslacht is nu precies doorge geven hoe Alkmaar er rond het Monu mcntenjaar 1975 uitzag. Een volgende- generatie moet er maar door geïnspireerd raken weer hetzelfde te doen. Le Belle 'Nederlanders', zei Koningin Beatrix op 30 april j.I. in de Nieuwe Kerk in Amster dam 'hebben van oudsher zich actief op de wereld gericht' en inderdaad, bijna geen land ter wereld of men vindt er de sporen van vroegere Nederlandse aanwe zigheid o.m. in de vorm van factorijen, forten, kerken, begraafplaatsen en woonhuizen. Dat stille getuigen als deze, uit ons verre nationale verleden, na zo lange tijd meestal niet meer in al te beste, ja soms in deplorabele staat verkeren, is niet zo ver wonderlijk. Want hoezeer ook de landen waarin deze historische curiositeiten ge legen zijn sympathiek blijken te staan tegenover de conservering ervan, zo ont-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 22