m mm De gemeente schuwde het grotere werk niet en pakte o.a. de kapitale restauraties van De Waag, het Moriaanshoofd, de Accijnstoren, de Lutherse kerk, het Wil demanshofje en nog zo'n 70 panden fors aan. 'De Visbankcn en de toren van het stad huis staan nu op de nominatie', vertelt het hoofd Monumentenzorg de heer Leo Landzaat. 'Maar ik weet niet of wc dat dit jaar nog voor elkaar krijgen. Wel gaan wc door met de restauratie van gemiddeld twintig panden per jaar. Dankzij de Inte rim Saldo Regeling Stadsvernieuwing hebben we er het geld voor, maar helaas geen klanten. Daarom zoeken we het nu zoveel mogelijk in de restauratie van ei gen gemeentelijke panden.' Bij de particuliere woningbezitter is het enthousiasme de laatste tijd wat geluwd. Men hoort verhalen over subsidie-stops en over anderen die in moeilijkheden zijn gekomen door hoge hypotheekrentes, dan wel door het lange wachten op toe gekende subsidiegelden. 'Jammer dat er wat vertraging komt in de restauratie van particuliere panden', zegt Landzaat.' Maar wij gaan door. We zijn nu bezig met het Luttik Oudorp en dan niet alleen met de gracht zelf, de kademu ren en bruggen, maar ook met de oude pakhuizen die de gemeente in de afgelo pen jaren al heeft aangekocht van bedrij ven die zijn verhuisd.' Veel deining is er nog geweest toen uit de restauratieplannen van het Verdronke- noord bleek dat de gracht aanmerkelijk smaller zou worden. Helaas bleek het te duur te worden om de nieuwe walmuren op te trekken op de plaats van de oude en daarom werden ze vóór de oude ge bouwd. Voor het Luttik Oudorp kan de versmal ling beperkt blijven tot aan elke kant 40 a 45 cm door schuin te heien. Toch kost dat alleen al drie miljoen, terwijl voor de ge lijktijdige aanleg van riolering en voor de vervanging van vier bruggen nog eens zo'n bedrag nodig is. Daarbij zal de St. Annastraatbrug gereconstrueerd wor den, omdat die waarschijnlijk Ncerlands oudste, nog bestaande stalen basculebrug is. Na het vernieuwen van al deze brug gen kunnen schepen vanuit het Noord hollands Kanaal weer doorvaren tot aan de Kaasmarkt. Op de hoek van het Luttik Oudorp en de Kooltuin, ook zo'n prachtig grachtje, bouwt de gemeente in een complex pandjes tien appartementen en twee win kels. Een oud meelpakhuis wordt geres taureerd en weer als pakhuis in gebruik genomen; op de plaats van een aantal ver brande pakhuizen worden woningen ge bouwd en in een volgend complex ko men woningen en ambachtswerkplaat- sen. Tegelijk zijn er vergevorderde plannen voor renovatie van het oostelijk stadsdeel 2 en worden laat negentiende-eeuwse wijken als de Spoorbuurt, het Schermer- eiland/Eilandswal opgeknapt in plaats van gesloopt, zoals aanvankelijk het plan was. Dankzij het behoud van de grachten her rijst het oude Alkmaar op de brokstuk ken van wat er nog van het verleden over is. Het middeleeuwse stratenpatroon is gehandhaafd gebleven. Het oude/nieu we leven erlangs bloeit er op een wijze die 'moderne' stcdebouwkundigen nooit voor mogelijk hadden gehouden. De binnenstad van Alkmaar is gevrij waard gebleven van de kaalslag die ande re oude steden heeft geteisterd. Het is nu dan ook 'beschermd stadsgezicht' ge worden. Zo hóórt het ook, want Leo Landzaat zegt het niet voor niets: 'In feite is de binnenstad één groot monument.' Kaas is natuurlijk heilig in de oude kaas marktstad Alkmaar. Daarom mogen de oude kaaspakhuizen in de binnenstad ge handhaafd blijven. Graag had Alkmaar er allang een natio naal kaasmuseum aan toegevoegd. Dat

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 19