m RUYTERSHOFJE geweest, al was het wel een stichting van 149 liefdadigheid, en de Agnietenhof was zelfs van geheel andere aard. Het Bornhojaan de Zaadmarkt is gesticht door heer Borro - zijn familienaam is onbekend - kanunnik in het kapittel van St. Walburg. Hij schonk in 1320 bij testa ment zijn woonhuis met een groot erf eromheen aan de stad als armhuis, dat aanvankelijk - waarschijnlijk tegen de bedoeling van de stichter - niet gebruikt werd om er behoeftigcn in onder te bren gen, maar om er 'spindingen' te doen aan de huiszittende armen, of zoals met na druk wordt gezegd: 'den rechten huesar- men ende nyet den lantloepers'. Pas se dert het begin van de 17e eeuw werden er LUTHERSE HOFJE BORN-HOF Evangelisch-Luthersche gemeente het liet bouwen om de door haar bedeelden gemakshalve bij elkaar te doen wonen. Dit werd geen succes: de bewoners kon den onder elkaar de evangelische vrede niet bewaren, en de 19 éen-kamerhuisjes bleken na korte tijd al te benepen. In 1915 werd het complex verbouwd tot twaalf twee-kamerwoningen voor alleenstaan den, die na een aantal jaren weer te klein werden geacht en vergroot. Het wordt nu voor de derde maal gerenoveerd tot een aardig hofje van acht woningen, die zullen worden verhuurd. In zijn extreme eenvoud heeft dit kleine hofje werkelijk veel charme. Het Sarepta-hofje aan de Isendoornstraat is in 1895 gesticht door de Zutphense predikantsdochter Elisabeth Hendrina Bax, die in haar vast geloof op 'God die wonderen doet' niet werd beschaamd en de grote som geld, die haar door een onbekende weldoener werd gelegateerd, besteedde door er een weduwenhuis met zeven woningen van te laten zetten aan de toenmalige Pastoorswal, destijds geheel buiten de stad gelegen. Indachtig aan de geschiedenis van de pro feet Elia en de weduwe van Sarphat (I Kon. 17:7-16) noemde zij het huis Sa- repta. Sedert haar dood in 1917 berust het bestuur bij de Ned. Hervormde diako- nie, die het onlangs naar de eisen van de tijd heeft doen herstellen en vernieuwen. Van de overige twee aan een moderne woonbestemming aangepaste bouw complexen is het Bornhof geen 'hofje' armen gehuisvest en kamers 'getim merd'; het jaar 1611 markeert deze gewij zigde bestemming. Behalve over Borro's monumentale woonhuis, dat er nog al tijd staat, is er uit deze tijd niets bekend over de gebouwen waarin de bewoners waren ondergebracht; er zullen wonin gen zijn geweest, maar ook gemeen schappelijke woon- en slaapzalen. In de jaren 1876-1888 werd alles, behalve het middeleeuwse huis van de stichter, nu rentmeestershuis genoemd, en de 18e- eeuwse poort, afgebroken en vervangen door rond dit huis en zijn hof gegroe peerde aaneengesloten woonvlcugels, met 50 woningen voor gehuwden, vier zalen voor mannen en vier voor vrou wen. Sedert 1723 geeft de poort aan de Zaadmarkt, met beelden (copieën van de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 11