Grote- of Onze Lieve Vrouwekerk te Harderwijk 'Een waarlijk Godshuis' Uitzonderlijk, zo mogen we het wel noemen: binnen één jaar is de restauratie gereed gekomen van niet minder dan vier historische, monumentale kerken. Achtereenvolgens: de Hooglandse Kerk in Leiden, de Grote of St. Nicolaaskerk in Edam, de Nieuwe Kerk in Amsterdam in de Grote- of Onze Lieve Vrouwekerk in Harderwijk. Bij elkaar zijn daarmee tientallen miljoenen gemoeid geweest. Deze op het materiële aspect gerichte opmerking, schrijven we hier niet neer om nog eens te benadrukken dat, zoals sommigen in dit land beweren, al dit geld beter aan andere doeleinden besteed had kunnen worden. Die kritiek is niet terecht. Zeker, we erkennen dat er bijv. voor de leniging van de woningnood met name in de grote steden, veelgeld nodig is èn dat het geld daarvoor er moet komen. Maar de geslachtendie na ons komen, zouden onze generatie terecht kunnen verwijten, dat we ernstig tekort zouden zijn geschoten als we bijvoorbeeld die vier machtige kerkgebouwen niet zouden hebben gerestaureerd. In een land dat doorgaat voor een welvaartsstaat, zou het wel een heel slechte zaak zijn als het behoud van het cultuur-historische erfgoed ten koste zou gaan'van de bevordering van het welzijn. We zouden het zó willen stellen: het beleid moet er op gericht zijn het een te doen en het andere niet te latenMet andere woorden het is een kwestie van afwegen. En in dit verband achten we het alleen maar een goede zaak, dat achtereenvolgende regeringen, provinciale en gemeentebesturen èn vele inwoners van dit land de koorden van de geldbuidel hebben geopend om omvangrijke restauraties als die van de vier hierboven genoemde kerken tot stand te brengen. En wat hierbij zo belangrijk is: ze staan er in hun volle pracht niet alleen maar mooi te zijn en een herinnering levend te houden aan een rijk architectonisch verleden, ze staan er niet enkel als een 'museumstuk', als een pronkjuweelmaar ook als een levend monument. Zeker, in de eerste plaats als huis voor het houden van ere-dienstenmaar ook voor een breed scala van maatschappelijke en culturele activiteiten. l 'Onze voorouders bouwden niet zomaar 124 een kerk, maar een waarlijk Godshuis', aldus ds. E. J. Schimmel, een der Ned. hervormde predikanten in Harderwijk, die heel begrijpelijk erg gelukkig is met de totstand gekomen restauratie van de Grote Kerk met haar duizend zitplaatsen, die vrijwel elke zondag geheel bezet zijn. Ds. Schimmel was het dan ook - al even begrijpelijk - helemaal niet eens met de wel eens geuite kritiek, dat met het geld dat voor de restauratie nodig was, ge makkelijk twee nieuwe kerken gebouwd hadden kunnen worden. In de loop van de 14e eeuw was in Har derwijk een merkwaardige situatie ont staan. Door een éénzijdige groei van de stad en door een nieuwe ommuring was i HET GERESTAUREERDE KERKGEBOUW GEZIEN VANUIT HET NOORD-OOSTEN I

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 9