De schilderstukken boven de schouwen, de beelden in de portalen, de Venetiaanse spiegels, de Indische en Turkse be hangsels, het gouden en zilveren vaat werk, getuigden van de smaak en de kunstzin van Frederik Hendrik. In weer een andere beschrijving wordt er ook de aandacht op gevestigd dat het pa leis ten tijde van Frederik Hendrik er an ders uitzag dan in de periode vóór 1948, het jaar waarin een brand een deel van het paleis vernielde. Zo lezen we, dat de ra men nog met kleine ruiten waren ingezet en halverwege van luiken waren voor zien; de trap was veel smaller en hoger en er was geen balcon boven de ingang. Aan de hand van oude prenten en schilde rijen zou over de architectonische veran deringen, die het paleis in de loop der eeuwen heeft ondergaan, nog veel te zeg gen zijn, maar we moeten ons in dit arti kel enige beperkingen opleggen. Wèl is het van betekenis er op te wijzen dat het paleis in de vorige eeuw met één verdie ping werd verhoogd. Dat gebeurde door de toentertijd bekende architect Ziesenis. Er moest toen ook heel wat worden ge restaureerd. Na de dood van stadhouder Willem III kwam het paleis door vererving in het bezit van Frederik I, maar in 1754 kocht het Huis van Oranje het paleis terug. In tussen hadden er wel bekende figuren ge logeerd, zoals aartshertog Karei van Oostenrijk, de latere keizer Karei VI en koning George van Engeland met de prins van Wales. Ook Voltaire heeft er vertoefd en bij die gelegenheid niet zon der reden geklaagd over de vervallen toe stand waarin het gebouw toen verkeerde. Het was in die tijd, dat het Oude Hof als Pruisisch gezantschap fungeerde. We nemen nu een wat forse stap en herin neren er aan, dat ook de bekende generaal Pichegru er heeft verbleven. Na het ver trek van de Fransen nam koning Wil lem I er zijn intrek en sedertdien is er altijd sprake geweest van 'het koninklijk paleis' aan het Noordeinde, dat vooral in deze eeuw verscheidene keren het cen trum is geweest van ons nationale volks- gebeuren. Enige bijzondere gebeurtenis sen springen er daarbij uit, zoals de gran dioze manifestaties ter gelegenheid van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 12