$1 woning, van hotel tot landelijk feestlo kaal, enz. Met de dagelijkse leiding van het tech nisch beheer zijn belast twee assistent rentmeesters, bijgestaan door zes bos wachters, enige jachtopzieners en sur veillanten, vijfentwintig bosarbeiders en een kooiker. Het gebouwenonderhoud wordt ver zorgd door een bouwkundig opzichter, die wordt bijgestaan door drie timmerlie den. Voor de financiering van aankopen werd aanvankelijk gebruik gemaakt van bij dragen van partikulieren, laag rentende obligatieleningen en incidenteel kleine overheidsbijdragen Tot het eind van de jaren vijftig bleek het op deze wijze mogelijk de inkomsten en uitgaven bij de exploitatie van de landgoederen redelijk in evenwicht te houden. De situatie werd echter in de jaren zestig ongunstig. De lonen gingen stijgen, ter wijl de pachten en huren als gevolg van overheidsmaatregelen min of meer wa ren bevroren. Ook de houtprijzen gingen niet omhoog, integendeel, in bepaalde sectoren stortte de houtmarkt zelfs in als gevolg van de sluiting van de mijnen. Al met al worstelde de stichting spoedig met toenemende tekorten op de jaarlijkse ex ploitatierekening en zo moest zij haar ka pitaal aanspreken. Gelukkig bleek de overheid bereid de helpende hand te bie den. Het Ministerie van CRM ging een 3 jaarlijkse bijdrage per hectare terreinbezit leveren, terwijl het Ministerie van Landbouw en Visserij een bosbijdragerc- geling invoerde. Tenslotte bleek het pro vinciaal bestuur van Gelderland sedert 1972 in feite bereid het nadelig exploita tiesaldo voor zijn rekening te nemen. De stichting heeft voor het verkrijgen van een beter inzicht in de te nemen be heersmaatregelen haar plannen voor een lange termijn opgesteld. Zij waarborgt op deze wijze een goede spreiding van werkuitvoering en de continuïteit van het beheer. In haar plannen komen de volgende pun ten naar voren: 1 - De natuurwetenschappelijke betekenis (het behouden van de vele inheemse planten- en dierensoorten in hun na tuurlijke omgeving). De landschappelijke betekenis (histori sche buitenplaatsen, bossen, zandver stuivingen, heiden en uiterwaarden). De cultuur-historische betekenis (ar cheologische monumenten als ccltic- fields en tumuli). De bosbouwkundige betekenis (3900 ha parkbos, produktiebos, oud loof bos/voormalig hakhout en griend). De recreatieve betekenis (wandel- en ruiterroutes).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 21