Leids Pesthuis en Delfts Arsenaal in verval Het Pesthuis in Leiden en het Arsenaal in Delft kunnen onder één noemer worden gebracht. Beide beschermde monumen ten herbergen tezamen het Koninklijk Leger- en Wapenmuseum en de twee ge bouwen hebben verder gemeen dat ze ernstig in verval verkeren. En dit laatste is al meer dan zes jaar het geval. Gevolg van deze situatie is dat een groot deel van het museum in het Leidse Pesthuis al ge ruime tijd voor het publiek is gesloten en dat de verzamelingen in het Delftse Ar senaal meer en meer bedreigd worden door weersinvloeden. Deze toestand is al lang onderkend. Voor beide gebouwen geldt dat er ca. twintig jaar geleden reeds restauratieplannen werden gemaakt, maar tot nu toe met bitter weinig resultaat. Zo'n zes jaar gele den werd in de pers de alarmklok geluid, maar er gebeurde vrijwel niets. Hierover ten zeerste verontrust, schreef drs. J. G. Kerkhoven ons een brief waaraan we in het hiernavolgende het een en ander zul len ontlenen. Vooraf echter enkele bij zonderheden over beide gebouwen. Het voormalig Pesthuis in Leiden, gele gen nabij het Academisch Ziekenhuis, is een sober bouwwerk om een vierkante binnenplaats en door een gracht omge ven, gebouwd tussen 1658 en 1661. Bo ven de ingang bevindt zich een reliëf, voorstellende de Pest in de gedaante van een furie (door Rombout Verhulst). Het Arsenaal in Delft (van de Staten Hol land en Westfriesland), ook wel Arma- mentarium geheten, ligt op de punt tus sen Oude Delft en Geer. Het bestaat hoofdzakelijk uit twee delen, elk van vier vleugels om een binnenplaats; het zuide lijke deel dateert uit 1602, maar is zeer verminkt door samentrekking van de bovenverdiepingen in 1751 en door slo ping van de zeven trapgevels in de 19e eeuw. Het noordelijke deel dateert uit 1691-'93, waarvan de gevels getooid zijn met gebeeldhouwde wapens en met een reliëf van Mars, zittende op krijgstro- feeën (door Jan Blommendael). Met betrekking tot het Pesthuis in Lei den, dat de naam van generaal Hoefer draagt, schrijft drs. Kerkhoven ons o.m. het volgende: "Vanaf 1945 tot eind 1973 was een groot deel der collecties vaandels, vlaggen, uni formen, uitrustingen, wapens en voer tuigen tentoongesteld in het voormalige Pesthuis. Dit gebouw, eigendom van de daarna ontruimd. Ook de depots die op gemeente Leiden, werd tot 1940 voor di- zolders waren gevestigd zijn naar elders verse doeleinden gebruikt. In verband overgebracht. Vervolgens werd in het uit daarmee werd het herhaaldelijk ver- 1873 daterende gebouw, staande naast bouwd. Tijdens en vlak na de oorlog zijn het Pesthuis, een geheel nieuwe ten- er herstelwerkzaamheden uitgevoerd om toonstelling opgebouwd, het gebouw geschikt te maken als mu- Sedert 1973 is aan onderhoud van het in seumruimte ten behoeve van de stichting zijn soort unieke Pesthuis weinig of niets het Nederlands Legermuseum. meer gedaan. Restauratieplannen, reeds Eind 1973 keurde de Rijksgebouwen- in de jaren zestig gemaakt, zijn telkens dienst op een paar delen na het gebouw af uitgesteld. Een onderzoek, enige jaren als tentoonstellingsruimte en de Minister geleden door het architectenbureau van Defensie, die het gebouw huurt ten Schnieder, Duyvendak en Bakker te behoeve van het museum, gelastte daar- Amsterdam ingesteld naar de bouwkun- op ontruiming en sluiting voor het pu- dige toestand van het Pesthuis, bleefzon- bliek op grond van geconstateerde gebre- der gevolg. Slechts een zeer snelle en ken en gevaarlijke bouwvalligheid. Op grondige restauratie kan m.i. dit voor de genoemde ruimte na is het gebouw Nederland unieke gebouw nog redden. Vanaf de jaren vijftig tot heden toe zijn de collecties nieuwe resp. moderne wapens, voertuigen, verbindingsmiddelen, ge schut, tanks, raketten enz. verenigd onder de naam 'studiecollectie Militair Materieel', een afdeling van het Konink lijk Nederlands Leger- en Wapenmu seum, opgesteld resp. opgeslagen in het uit drie gedeelten bestaande gebouw, de voormalige "s Lands Magazijnen', aan de Korte Geer. De toestand van het in beheer bij het Ministerie van Defensie zijnde rijkseigendom is van dien aard dat regen en sneeuw hoe langer hoe meer vrij 1 spel krijgen. Daardoor moeten de collec- het arsenaal in delft (begin 17E eeuw), des, waaronder een zeer kostbare biblio- d at thans een deel van het leger- en theek van 250.000 delen, met plastic zei- wapenmuseum herbergt len zo goed mogelijk worden beschermd foto: delftse post tegen permanent geworden lekkages, die

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 18