Uw aandacht voor. Het Hoegenfonds Heemschut Hoorn is een stad die vele restauratie problemen kent. We denken daarbij aan de Oosterkerk en de Oosterpoort. Nu blijkt ook de Maria- of Noorderkerk, waarvan de stichting teruggaat tot 1426, nodig aan restauratie toe te zijn. Er was al een restauratiecommissie, maar die wordt omgezet in een stichting met een restauratiefonds. Dit fonds kent een Kring van Begunstigers, waartoe men kan toetreden met een jaarlijks mini mum-bedrag van tien gulden. In de afgelopen maand is opnieuw een actie gevoerd ten behoeve van de restau ratie van de Grote of Sint Clemenskerk in Steenwijk. Uit particuliere bijdragen was al ca. 350.000 bijeengebracht. Er ont brak echter nog 100.000. De rest van de restauratiekosten zullen door rijk, pro vincie en gemeente worden gesubsi dieerd. De Stichting Wijnhuiscarillon te Zut- phen heeft 1979 goed afgesloten. Van het ministerie van CRM is bericht ontvangen dat, indien de gemeente in 1980 met de restauratie van de toren start, de rijkssub sidie over de verwerkte restauratiekosten ook in dat jaar zal worden betaald. Deze toezegging betekent dat in het vroege voorjaar het klokkenspel uit de toren zal worden genomen. De gemeenteraad heeft inmiddels besloten de stichting te machtigen het gemeentelijk carillon voor rekening van de stichting te laten restau reren. Ca. 25 oude klokken die niet meer kunnen worden gerestaureerd worden verkocht. In het juli-augustusnummer 1979 schreef prof. dr. Timmers uitvoerig over de plannen tot restauratie van de St. Ser- vaaskerk in Maastricht. Vlak voor het einde van het afgelopen jaar heeft het mi nisterie van CRM toestemming gegeven voor de eerste twee fasen van de restaura tie, waarvan de totale kosten, verdeeld over tien jaar 36 miljoen zullen bedra gen. De eerste fase omvat de restauratie van de ingang met de lange gang en de kelders onder het Pandhof. De tweede fase betreft de westbouw, met de restau ratie van de dakkapel en de sacristie en het verplaatsen van de schatkamer. Na 1984 komt de restauratie van het interieur van de kerk aan de beurt. Tot lid van de Commissie van Advies inzake de restauratie en inrichting van het Rijksmuseum Paleis Het Loo is benoemd prof. ir. R. Dijkstra te Edam. Van 6 tot 8 juni a.s. wordt in Edin- burgh een conferentie gehouden met als onderwerp: 'Het architectonisch erfgoed: een onderhoudscrisis'. De conferentie is georganiseerd door The Scottish Civic Trust in samenwerking met o.a. The Edinburgh New Town Conservation Committee en The National Trust for Scotland. Voor verdere informatie en eventuele deelneming aan de conferentie kan men zich wenden tot The Scottish Civic Trust, 24 George Square, Glasgow G2 IEF, Schotland. In het jaarverslag van de stichting 'Zaans Schoon' wordt ruimschoots aan dacht geschonken aan de activiteiten op het gebied van monumentenbehoud en -restauratie in de Zaanstreek. De plannen tot restauratie van het Herman Gorter huis blijken nog steeds niet rond. Intus sen hebben vernielzucht en baldadigheid grote schade veroorzaakt. In de Memorie van Toelichting tot de rijksbegroting 1980 voor CRM kondigde staatssecretaris Wallis de Vries het voor nemen aan soulaas te bieden in het achterstallig onderhoud van de histori sche parken en tuinen van kastelen en buitenplaatsen. Begin januari deelde de staatssecretaris mee dat er hard gewerkt wordt aan een onderhoudsregeling voor kerken en landgoederen (kastelen). De Rijksdient voor de Monumenten zorg zal ditjaar met vijfnieuwe vouwbla den komen, resp. gewijd aan: monumen tenzorg in kleur en schilderingen (muur schilderingen), historisch straatmeubi- lair, vestingwerken, orgels en klokken en uurwerken. Het is de bedoeling deze vouwbladen op een later tijdstip, evenals geschied is met de vorige serie, te bunde len tot een boekwerk getiteld 'Verder kijken naar monumenten'. Intussen is een vertaling in het Engels van 'Kijken naar Monumenten' voltooid. Er zullen nog Duitse en Franse vertalingen volgen De Stichting Oude Gelderse Kerken heeft van CRM de mededeling ontvan gen, dat men te beginnen in 1980 op een 9 restauratiesubsidie kan rekenen. Voor de periode 1980-1983 zijn er restauratieplan nen voor het exterieur van de synagoge in Winterswijk (eind 19e eeuw), de Hcrv. Kerk in Batenborg (oorspronkelijk mid deleeuws) en de toren van de dorpskerk te Leur bij Wychcn (begin 14e eeuw). Het ter gelegenheid van het afscheid van dr. R. Hoegen als voorzitter van de Bond Heemschut naar hem ge noemde fonds is opgericht met het doel daaruit financiële bijdragen te verstrekken aan groepen, die zich voor het behoud van een monument in de ruimste zin - willen inzetten. Bij het toekennen van bijdragen - in be ginsel maximaal 1.000,- gaat de be heerscommissie van de volgende cri teria uit: 1de aard van de aanbrenger (een provinciale commissie van de Bond Heemschut, een individueel lid van de- bond, een groep); 2. het te behouden monument en de- kans van slagen tot behoud daarvan; 3. de samenstelling van de groep en het maatschappelijk draagvlak daar van; 4. het wervend karakter voor de- Bond Heemschut. Bijdragen aan het fonds kunnen neig steeds worden gestort op het speciale postgironummer 39 98 050 t.n.v. de- Bond Heemschut, rekening Hoegen fonds of bij Bank Mees en Hope N.V., Amsterdam, rekeningnr. 21 32 72 776 t.n.v. de Bond Heem schut, rek. Hoegenfonds.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 17