Burgerweeshuis werd Historisch Museum begijnhof kalver straat nieuwezijds voorburgwal sint luciën steeg Sedert de opening in fasen van het Am sterdams Historisch Museum is er een ware stroom publicaties over diverse as pecten van het museum verschenen. Zo zijn de architectuurgeschiedenis van het gebouwencomplex1 en de museumcol lectie2 uitgebreid aan de orde gekomen. Minder aandacht is er echter besteed aan de uitgangspunten van de architecten Bart van Kasteel en Jaap Schipper bij de restauratie van het complex, de herin richting tot museum en de waardering achteraf door het publiek en vakgeno ten3. Met dit artikel wil ik hiertoe een aanzet geven. In 1962 besloot het gemeentebestuur van Amsterdam op aanraden van W. J. H. B. Sandberg4 de gebouwen van het voor malige Burgerweeshuis aan de Kalver- straat te kopen en te bestemmen tot His torisch Museum. Bart van Kasteel, een vroegere medewerker van F. A. Eschau- zier, die de vaste architect van het Stede lijk Museum was, werd gevraagd of hij de restauratie van de gebouwen en het geschikt maken ervan als museum, op zich wilde nemen. "Het leuke was dat, toen ik eenmaal met die plannen bezig was en het weeshuis van Aldo van Eyck er eigenlijk net stond, de toenmalige stadsbouwmeester B. Merkelbach zei, toen hij de eerste plannen zag: 'Nou Van Kasteel, je had hier toch ook best weer een goed weeshuis van kunnen ma ken?'." Na de dood van Merkelbach stond zijn opvolger C. Nielsen er uit be leidsoverwegingen op dat niet één maar 3 twee architecten bij déze zeer gecompli ceerde restauratie en verbouwing betrok ken zouden worden. Naast Van Kasteel werd daarom Jaap Schipper uit Zaandam aangesteld. De directievoering was door B en W opgedragen aan de Dienst Publie ke Werken, die de afdeling Onderhoud Gebouwen en Werktuigen daarmee be lastte. Beide architecten waren als externe advi seurs aan deze dienst toegevoegd. Na de pensionering van Sandberg werden de heren E. de Wilde en S. H. Levie (nu directeur van het Rijksmuseum) als di recteuren van de Stedelijke Musea be noemd, waarbij de laatste als taak kreeg de totstandkoming van het Historisch A Gebouw voor tijdelijke F Regentenkamer 4 16e eeuw tentoonstellingen G Schuttersgalerij 5 Scheepvaart in de 17e en 18e B Dia-programma over de 0 Garderobe - informatie, eeuw geschiedenis van de gebouwen reproductie- en boekverkoop 6 De Dam, het stadhuis en de C Restauratie-werkplaatsen 1 Inleiding regering in de 17e en 18e eeuw D Leslokaal en kantoren 2+3 Vroege geschiedenis tot en met 7 Goederenhandel en marine in E Restaurant'In de oude Goliath' de 15e eeuw de 17e en 18e eeuw

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1980 | | pagina 11