oostelijker die bij Huize Van Boelcns te Olterterp van Roodbaards hand zijn. Be vestiging van vermoedens en toeschrij vingen is echter niet gevonden. Buiten Friesland kwamen eveneens drie tuinen naar zijn ontwerp tot stand: Ekenstein bij Appingedam, De Braak bij Paterswolde en het Witte Huis bij Assen. Tot zover de catalogus van de in het Fries Museum in Leeuwarden gehouden expo sitie. Over de verschillende tuinen en parken, die Roodbaard ontwierp vindt men in de catalogus nog veel meer le zenswaardige details, met veel tekenin gen en foto's geïllustreerd. We zouden er graag meer uit overnemen, maar gebrek aan plaatsruimte noopt ons het hierbij te latenEr is gelukkig veel van Roodbaards tuinen en parken bewaard gebleven. Men kan het dus gaan zien, zoals mej. Dörr deed en die we nu verder aan het woord laten. Red. Heemschut Er ligt in sommige boekhandels op het ogenblik een van die grote, smakelijk uit gegeven boeken „afgeprijsd" (u weet wel van 70gld. voor 32,50 of zoiets) en hoewel ik, toen ik dit speciale boek voor het eerst zag, er de gewone prijs niet voor over had, ging ik bij dit aanlokkelijk aan bod direct door de knieën, al besefte ik dat mijn aanvankelijke besluit wél zo ver standig zou zijn geweest. Niet dat er niet veel wetenswaardigs staat in „Lost Demesnes" van Edward Malins and the Knight of Glyn (een heerlijk „Gothic" geheel), maar ik had op mijn vingers kunnen natellen, dat er natuurlijk yan die verloren bezittingen niet zo heel veel zou zijn overgebleven aan kijkgenot, - en daarvoor koop ik dure boeken die over tuinen gaan. Het viel redelijk mee, omdat men in het Britse rijk altijd zeer veel belangstelling heeft gehad voor de aanleg van het grootgrondbezit met zijn park; er stonden in het boek veel oude, ietwat stijve illustraties van schone uit zichten, er waren veel beschrijvingen en heel wat ontwerpen, echter nauwelijks op een schaal dat men er veel uit kon lezen. Maar de foto's die de bekoring van de oude historische tuin moeten over-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 30