Boekennieuws 224 Tenslotte vraagt de heer Van der Eerden aandacht voor de groenvoorzieningen en voor het verkeer. Wat dit laatste betreft wordt opgemerkt, dat dit op kleine schaal en te allen tijde overal behoort te kunnen komen. Parkeerruimte voor be zoekers (niet: bewoners) van de binnen stad behoort buiten de grachten. Tot slot nog één markante opmerking in het „werkstuk", dat bedoeld is als bijdra ge voor de inspraak: De moderne nieuw bouw van globaal de laatste 25 jaren is moordend geweest voor de kwaliteit van de oude stad; zeker waar het gaat om grote complexen, zoals aan de zuidrand en aan de noordzijde van de Markt. Door in de overgangsgebieden aanpassing te zoeken bij deze nieuwbouw, krijgt de lijk bezien, niet de belangrijkste monu- mentenstad zijn, de oude binnenstad is het alleszins waard te worden beschut te gen het verder aanvreten door kille, ma terialistische opvattingen, waartegen een groot brok cultuurbezit in sterke mate in het jongste verleden het loodje heeft moeten leggen. Een aantal van de boven genoemde wen sen staat al in het ontwerp-structuurplan 1979 als plannen van het gemeente be stuur vermeld. De grote positieve kwali teiten van dit ontwerp verdienen veel waardering, die wij hierbij gaarne uit spreken. Het doet ons genoegen te cons tateren, dat de inzichten van de Bond Heemschut en die van het gemeentebe- oude stad geen steun meer en wordt deze steeds verder ingekrompen. Met aanpas sing bij het oude wordt de kwaliteit van het geheel versterkt. Voor wie de situatie van de Bossche bin nenstad niet zó goed bekend is als bij de heer Van der Eerden èn de Bosschenaren, zal het uit het voorgaande duidelijk zijn geworden, dat de Bond Heemschut en daarmee samenwerkende instellingen, er ernstig naar streven een ingrijpende om buiging van het beleid teneinde het ka rakter van de 800 jaar oude stad, eens vesting, en centrum van handel en nijver heid, bisschopszetel en zetel van het pro vinciaal bestuur, te bewaren en te verster ken. De Brabantse hoofdstad moge dan lande- s HET KLOOSTER GEZIEN VANDEANDERE ZIJDE. HET TORENTJE IS VAN DE KAPEL FOTO'S J. VAN DER EERDEN stuur van 's-Hertogenbosch op vele pun ten naar elkaar toegroeien, waardoor het behoud van de historische binnenstad thans meer gewaarborgd lijkt dan ooit tevoren. v.d.W. Watergraafsmeer. De schrijver van dit boek, de heer J. H. Kruizinga heeft al vele publikaties op zijn naam staan. Zijn belangstelling voor Watergraafsmeer is bekend. Dat hieruit eens een fors boek zou voortkomen, lag voor de hand. Dat boek is er nu, ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van wat nu een wezen lijk onderdeel van Amsterdam is. Watergraafsmeer heeft heel lang een ei gen leven geleid en daarvan vertelt de auteur op smeuige wijze. Hij is er diep voor in de historie gedoken en aldus plui zende vond hij menige anekdote. Daarbij is een groot aantal foto's met zorg uitge kozen. Uitgever: Buyten en Schipperheijn B. V., Amsterdam; 59,50. 'S-Gravenhage IN beeld. De 's-Gra- venhaagsche Boekhandelaars vereniging bestond 125 jaar en ter gelegenheid van dit jubileum is onder voorgaande titel een boek verschenen dat een beeld geeft van de „residentie" in de twintiger en derti gerjaren, om precies te zijn van 1924 tot 1935. De samensteller Meindert H. M. Marijs heeft daarvoor een keus gemaakt uit materiaal van 's-Gravenhage in beeld", een weekblad, dat in laatstge noemd jaar een fusie aanging met Pano rama. Marijs heeft uit de grote hoeveel heid historisch materiaal een o.i. welo verwogen keus gemaakt. Wie deze perio de bewust heeft meegemaakt, zal er veel in herkennen en menige herinnering zal dan opkomen. Het toont ons hoeveel er alleen in de loop van die tien jaren, tussen de Eerste en de Tweede Wereldoorlog, in Den Haag aan oude architectuur en stads- schoon in het algemeen verloren is ge gaan. De inwoners van de „residentie" in die tijd leefden ook anders en beleefden veelal andere gebeurtenissen dan in onze moderne tijd. De keus van Marijs geeft daarvan duidelijk blijk. De inleiding werd door Simon Carmiggelt verzorgd, die op de hem bekende wijze - zijn herinneringen beschrijft aan de na de Tweede Wereldoorlog verdwenen Haag se dierentuin. Het is een en al nostalgie en we leren uit dit boek-formaat 21 x 21 cm - dat 's Gravenhage 's Gravenhage niet meer is. De oudere Hagenaar wordt ge confronteerd met op vandalisme gelij kende kaalslag, waarvoor in menig geval de meest afschuwelijke beton- en glas-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 22