fi ti m mogelijk als uitgangspunt worden geno men. Erkenning van de rangorde van drie hoofdpleinen (oude Vismarkt, Markt en Parade), hoofdstraten, zijstraten en ste gen. Dit is een wezenlijk andere rangorde dan die van: stadskern - stadserf-binnen- stedelijk randgebied, die indruist tegen de stadsstructuur en daarom moet wor den verworpen. De oorspronkelijke Vismarkt nu Vis- straat is een van de oude pleinen, waar herstel nodig is van de rond 1900 ge sloopte gevelwand aan de Westzijde. Openlegging en restauratie van de schut sluis in de Lepelstraat. Overwogen kan worden reconstructie van de visbanken nabij de Kruisstraat en de stadskraan. De fi 223 oude rooilijn van de Lepelstraat moet worden hersteld. Op de Markt (het voornaamste oude stadsplein) moet het wegdek langs noord- en zuidzijde en langs de Pens markt grondig worden herzien. Langs de zijgevel van ,,de Moriaan" moet een for se bebouwing (met front naar de Markt- zijde) terugkeren. Alle bomen moeten verdwijnen om het noodzakelijke symbolisch-stedebouwkundig contrast met de Parade te herstellen. Op de Parade moet de straat aan de westzijde worden teruggelegd naar de gevelwand, de straat langs de kerk terug gebracht en de straat tussen Casino en Lange Putstraat geheel verwijderd. Het gemetselde plateau voor het Casino moet verdwijnen. Het carree van lindebomen moet worden hersteld in de vorm als van voor 1964. Bepleit wordt het terugbrengen van kleinschalige bebouwing in de Beurdse- straat en herstel van de Mortelkazerne; verplaatsing en sloop van de telefooncen trale. Eveneens wordt kleinschalige bebou wing bepleit voor het Tolbrugkwarder. Gestreefd moet worden naar verplaatsing van het Groot Ziekengasthuis en sloop van alle hoge gebouwen van dit zieken huis en van ,,Carolus". De oude vleugel van Carolus (1876) met de aan de westzij de aangebouwde kapel dienen evenwel behouden en gerestaureerd te worden. De Dieze dient verder te worden geres taureerd. Behalve aan de reeds genoemde gebou wen dient grote aandacht te worden be steed aan bedreigde gebouwden; de St. Pieter vraagt direct om behoud en restauratie. Behalve de niet direct be dreigde gebouwen moeten behouden worden de St. Josephkerk, klooster en kapel van de Theresianen (Clarastraat), alsmede nog een aantal kapellen. De voorgenomen kantoorbouw van het Bisdom in de Lange Putstraat is bij voor baat ontoelaatbaar, omdat dit een dood kantoor is. De grootschalige modernistische kanto ren en warenhuizen van de laatste vijftien jaar vragen in principe alle om sloop of tenminste aanvaardbare verbouwing, omdat zij miskennen dat hun gevels pri mair deel uitmaken van de begrenzing van de openbare ruimte.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 21