Macht en Kracht Heemschut porto) 3,70 Het Hoegenfonds Heemschut Jaargang 56 no. 11 november 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020) 22 52 92 Ledenadministratie Tel. (020) 23 09 94 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden 40, mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- 20, donateurs niet-indiv. leden 55, losse nummers (incl. Uit de inhoud: 215 Het woonhuis behouden 218 Opdrachtgever en architektenkeuze 220 De Bossche binnenstad 226 Restauratie Hooglandse kerk 228 Catharijneconvent: monument met nieuwe toekomst 231 Historische tuinen en de liefhebber 235 Heemschut in actie Foto omslag: Gerestaureerde huisjes aan de Pad in Goedereede „Het was steeds de mening van wijze mannen, dat niets zo zwak en wan kel is als de roem van een macht, die niet op eigen kracht rust." Dit is een citaat uit ,,11 Principe" (De Vorst) van Machiavel- li, waarin we onlangs weer eens hebben zitten lezen, een bezigheid die nuttig is om politieke en maatschappelijke ont wikkelingen in onze tijd te leren begrij pen. Machiavelli wist niet alleen zijn ei gen tijd goed te analyseren, maar hij geeft in zijn werk ook blijk van een voorspel lende geest. De lezer van deze regels zal zich mis schien afvragen wat ons heeft bewogen in de aanhef met dat citaat te komen. Het zal aanstonds duidelijk worden. Maar eerst nog een andere uitspraak, nu van Sirius: „Wilt gij de menigte winnen, zorgt dan dat een leus weerklinkt." On bewust van het bestaan van deze stelling heeft de Bond Heemschut zich nu ook van een leus voorzien en als men de tekst daarvan leest zal het verband tussen Ma chiavelli en Sirius helemaal duidelijk worden. „Méér man - en macht - geeft Heemschut kracht". Dat is onze nieuwe leus, die over het hele land zal klinken en waarvan we hopen dat ze door duizenden verstaan zal worden. Want: de Bond Heemschut is weliswaar de grootste lan delijke particuliere organisatie die zich in zet voor het behoud van ons cultureel erfgoed, maar we mogen ons (nog) niet beroemen op onze macht. Evenmin heeft Heemschut trouwens al een menigte voor zich gewonnen. In de afgelopen maanden is een actief le- denwervingsbeleid gevoerd en dat blijkt nu niet zonder resultaat te zijn gebleven. Vele honderden hebben zich in de loop van 1979 voor het lidmaatschap aange meld, ouderen, maar öök jongeren. On ze inspanning is niet tevergeefs geweest en dit is voor Heemschut aanleiding om de actie voor meer leden met kracht voort te zetten. We willen niet al te opti mistisch zijn, maar de toestroming van honderden die onze gelederen zijn ko men versterken, geeft ons goede hoop dat de Bond Heemschut over enige tijd een nieuwe mijlpaal zal bereiken. Het moet mogelijk zijn 15.000 Nederlandse mannen èn vrouwen in onze bond te ver enigen. Wc hebben ze nodig, nog niet eens om meer macht te bezitten, maar wel om met nog meer kracht dan tot nu toe ons werk te kunnen verrichten. In dit nummer treft men een oproep aan om ons die macht èn die kracht te bezorgen. Onze stem moet tot in alle uithoeken van ons land worden gehoord. Tot in alle uithoeken, want het is bepaald niet zo dat - zoals wel eens wordt verondersteld - Heemschut zich alleen inzet voor het be houd en zorg van monumenten, stads-en Het ter gelegenheid van het afscheid van dr. R. Hoegen als voorzitter van de Bond Heemschut naar hem ge noemde fonds is opgericht met het doel daaruit financiële bijdragen te verstrekken aan groepen, die zich voor het behoud van een monument- in de ruimste zin - willen inzetten. Bij het toekennen van bijdragen - in be ginsel maximaal 1 .(XX),- gaat de be heerscommissie van de volgende cri teria uit: 1de aard van de aanbrenger (een provinciale commissie van de Bond Heemschut, een individueel lid van de bond, een groep); 2. het te behouden monument en de kans van slagen tot behoud daarvan; 3. de samenstelling van de groep en het maatschappelijk draagvlak daar van; 4. het wervend karakter voor de Bond Heemschut. Bijdragen aan het fonds kunnen nog steeds worden gestort op het speciale postgironummer 39 98 050 t.n.v. de Bond Heemschut, rekening Hoegen fonds of bij Bank Mees en Hope N.V., Amsterdam, rekeningnr. 21 32 72 776 t.n.v. de Bond Heem schut, rek. Hoegenfonds.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 11