Groesbeek Groningen Haarlemmermeer 's Hertogenbosch Middelburg Hoogezand-Sappemeer En tenslotte... Nederlandse penningen sloop van een oude boerderij binnen het kader van het bestemmingsplan „Paleis- weg-De Beek 133" niet laten gelden. Indertijd heeft onze bond bezwaar aange tekend tegen het bestemmingsplan „Middengebied le fase", dat voorziet in de bouw van een groot aantal woningen. De gemeenteraad heeft het plan echter vastgesteld en daarom is Heemschut bij Gedeputeerde Staten van Gelderland in beroep gegaan. Het gebied rond Groes beek vormt nu nog een landschappelijk en daarmee toeristisch aantrekkelijke omgeving, die echter door omvangrijke woningbouw aan waarde zal inboeten. Na realisering van de voorgenomen be bouwing zal de karakteristieke doorkijk, ontstaan door het samenkomen van twee erosiedalen, zeker minder verrassend werken en zal het landschap zijn charme stellig verliezen; een landschap dat ge kenmerkt wordt door de afwisseling van open en beboste gebieden. Redenen voor onze bond om G.S. te vragen hun goed keuring aan het raadsbesluit te onthou den. (provincie) Tengevolge van ingrepen van landeige naren, ruilverkavelingen en herinrichtin gen zijn veel voetpaden als kerke-, molen- en jaagpaden in deze provincie verdwenen, terwijl hetgeen nog resteert ook dreigt te verdwijnen. Vanwege hun cultuurhistorische waarde en ook omwil le van de recreatie heeft Heemschut zich tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek om na te gaan of er mogelijkhe den zijn bedoelde paden te behouden. Uit deze gemeente kwam, middels een brief van B. en W., bij onze bond een prettig bericht binnen. Met de eigenaar van het bedreigde pand „Marktzicht" hebben B. en W. overleg geopend om het pand in zijn oorspronkelijk vorm te handhaven. Bovendien wordt gewerkt aan een gemeentelijke monumentenver ordening en daarbij zal de „Opengaten- nota" van Heemschut van nut zijn, aldus B. en W. in hun brief. Uit de Brabantse hoofdstad kwam het bericht dat twee jaar geleden de gemeen teraad besloot de Monumentenraad te verzoeken om over te gaan tot voorberei ding van een procedure om te komen tot een aanmerkelijke uitbreiding van de lijst van beschermde monumenten. Dit ver zoek is bij de Monumentenraad nog in behandeling. Intussen blijkt bij de ge meente een voorstel in voorbereiding tot een tweede uitbreiding van de lijst van beschermde, monumenten. En daaraan voegen B. en W. in hun brief toe: „Met een spoedige opneming van de twee aan vullende lijsten is ieder het meest ge diend". Helaas blijken B. en W. het niet eens te zijn met onze bezwaren tegen de bouw van appartementen aan de Schilderstraat. Ernstig bezwaar heeft onze bond ge maakt tegen de structuurschets SI64-34. Volgens Heemschut komen er in het plan enkele elementen voor die vergaande aantasting van het landschap, maar ook van het fraaie silhouet van de oude ves tingstad betekenen. Een van Heem- schuts' bezwaren is gericht tegen de grootschalige voorziening Streekzieken huis ten westen' van de Nieuwe Vlis- singseweg ter hoogte van de Nieuwe Abeele. Het lijkt Heemschut volkomen ongepast om op deze plaats in de nog slechts zeer schaarse open ruimte tussen de bebouwing van Vlissingen en Middel burg (c.q. West Souburg) een dergelijke grootschalige voorziening te plaatsen. Zo'n ontwikkeling betekent volgens Heemschut zonder meer een aanzet tot aaneengroeien van beide plaatsen. Van het gemeentebestuur hebben we be richt ontvangen, dat het om formele re denen niet waarschijnlijk moet worden geacht demping van een gedeelte van het oude Winschoterdiep in Sappemeer te voorkomen. Tegen het voorgenomen plan had Heemschut bezwaar gemaakt. Heeft het gemeentebestuur van Reimers- waal ons meegedeeld dat het niet moge lijk is het notarishuis Voorhoute 3 in Kruiningen te behouden; en heeft Heemschut zich tot het gemeen tebestuur van Rotterdam gewend met het verzoek het pand Strekkade 25/26 niet alleen uit oogpunt van bouwgeschie denis maar ook vanwege zijn sociaal historische betekenis te behouden. v.d.W. Tot de reeds lang uitverkochte Heem schutserie, uitg. A. de Lange, behoort het deeltje: Nederlandse Penningen doormr.J. M. Frederiks. De eindredacteur van ons tijdschrift zou gaarne in het bezit van dit boekje komen. Aanbiedingen met eventuele opgave van de vraagprijs aan: J. E. v.d. Wielen, Granaathorst 97, 2592 SR 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 29