Heemschut in actie Arnhem Assen Enkhuizen Beverwijk Ermelo 211 wacht heeft naar mijn mening een be langrijke bijdrage geleverd aan de pre ventieve monumentenzorg. In haar 6-jarig bestaan zijn reeds duizen den inspecties verricht. Verder wordt ge dacht aan de vorming van materiaal depots waarvan er nu al enkele bestaan. De thans negen pronvinciale stichtingen die samenwerken met de landelijke stich ting „Monumentenwacht Nederland" hebben als hoofdtaak het constateren en rapporteren van gebreken. Worden bij de inspecties kleine gebreken geconstateerd dan worden die ter voor koming van aantasting van het casco di rect hersteld. Van de zijde van het Ministerie van CRM, de Provinciale Besturen en het Prins Bernhard Fonds is voor het werk van de monumentenwacht veel vooral financiële medewerking. Een verheugende zaak. Er zijn op dit moment 1620 objecten onder de hoede van de monumenten wacht waarvan 640 kerkgebouwen. De tot op heden verrichte werkzaamheden hebben aan werkelijke bouwkosten een besparing opgeleverd van 9,6 miljoen gulden. Een bedrag dat eerder aan de lage dan aan de hoge kant is. Het grotere onderhoud behoort niet tot haar taak omdat de monumentenwacht geen aannemersbedrijf is. Een adequate hierop aansluitende of pa rallel lopende regeling is van essentieel belang voor het behoud van- de tien duizenden monumenten. Het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft eind 1976 al een bijzondere onder houdsregeling in het leven geroepen. Het is mij bekend dat een soort gelijke rege ling in Noord-Brabant in voorbereiding is. De nood is hoger dan men mogelijk zou denken. Sterker nog: er is een schrikbarende achter stand in het onderhoud van monumenten. Zo er ooit een onderhoudsregeling komt laat die dan vooral eenvoudig en uit subsidie-technisch oogpunt bezien gun stig zijn. De overheid dient duidelijk te maken dat het ernst is met het stimuleren tot het plegen van onderhoud. Voorkomen is nog altijd beter dan gene zen. W. Kramer De Heemschut-nota „Enige problemen betreffende de omgeving in een histori sche binnenstad", die we binnenskamers de „Opengaten-nota" plegen te noemen en waarvan onze lezers in het april/mei- nummer kennis hebben kunnen nemen, blijkt een verheugende response te heb ben gekregen, o.a. van de zijde van ge meentebesturen. Zo schreven B. en W. van Arnhem ons dat de plaatselijke mo numentencommissie de nota, met enige kleine wijzigingen, als criterium voor de monumentenzorg in die gemeente heeft overgenomen. Genoemde commissie is bezig een plaatselijke monumentenver ordening voor te bereiden. Voor wie misschien wel eens twijfels heeft over de resultaten van de activiteiten van de Bond Heemschut kan dus in Arnhem een positief antwoord vinden. Overigens: tal van gemeentebesturen en andere organen hebben positief op de Opengaten-nota gereageerd. In een uitvoerige brief heeft onze bond een aantal bezwaren te berde gebracht tegen het rapport „Inspraak verkeersplan Assen". Terwijl de inspraakprocedure over het plan nb. nog gaande is, is al met de uitvoering van het plan begonnen. Kan men dit bezwaar nog min of meer formeel noemen, een rechtstreeks be zwaar van Heemschut is dat reeds nu is gebleken dat de prognoses waarop het concept-verkeersplan is gebaseerd on juist blijken te zijn. De verkeersintensiteit op de toevoerwegen naar de binnenstad, onder meer op de Vaart ZZ, is sedert de afsluiting van de Gedempte Singel aan merkelijk minder geworden. Hieruit blijkt eens te meer de juistheid van de - bij inspraak van meer zijden ingebrachte bezwaren tegen een verbinding van de Vaart ZZ met de weg langs het Noord- Willemskanaal. Volgens Heemschut is het onverantwoord het concept-ver keersplan ongewijzigd te handhaven. Dit standpunt zal er nl. naar onze opvatting toe bijdragen dat de, op grond van het plan, verwachte aantasting van het nog resterende stadsschoon van Assen tot een minimum beperkt kan blijven. En aan deze voorspelling wordt in onze brief toegevoegd: „Dit is van temeer beteke nis, omdat door de vele ingrepen in het stadslichaam gedurende de laatste decen nia de desintegratie van het stedelijk mi lieu van Assen hoogst bedenkelijke pro porties heeft aangenomen". Bezorgdheid is bij Heemschut ook over plannen tot bebouwing van het zgn. EBI-terrein. De vereniging „Oud Enk huizen" had zich hiermee al bezig gehou den en in een brief van een aantal inwo ners waren eveneens bezwaren aangedra gen. Gevraagd was daarom om grote be hoedzaamheid te betrachten in de vormgeving van het nieuwe project. Tot nu toe hebben de ingebrachte bezwaren nauwelijks gehoor gevonden. Heem schut schreef aan Ben Ween brief waar in de bond zegt er aan te twijfelen of met enige correcties de vereiste harmonie met de omgeving bereikt zal kunnen worden en de bond geeft het college daarom in overweging om van het plan af te zien en tot een geheel andere opzet te besluiten. In een brief aan het gemeentebestuur heeft de Bond Heemschut zijn bezorgd heid uitgesproken over de toekomst van Kerkstraat 21, gelegen naast de be schermde Hervormde Kerk. Het pand is ca. vier eeuwen oud en dient als „stads- boerderij" in het gegeven stadsbeeld be houden te blijven. Van belang noemt Heemschut ook dat het huis van de op de 17e-eeuwse plattegrond van Beverwijk, gemaakt door Daniël van Breen voorko mende bebouwing nog het enig overge bleven object is. Om formele redenen hebben Gedepu teerde Staten van Gelderland de oppositie van Heemschut tegen de voorgenomen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 28