ming met het decentralisatie- en harmo- stuwmeer moet men beschouwen als een nisatiebeleid van CRM. In het kader van werkvoorraad; 2. uit de toeneming van de zgn. Interim Saldo Regeling (ISR) het aantal aanvragen blijkt de steeds gro- worden na de reeds eerder aangewezen ter wordende belangstelling voor het res- acht gemeenten nog eens zes gemeenten taureren van monumenten, voor de toepassing van ISR-regeling aan- In aanmerking nemende dat alle be- gewezen, t.w.: Leeuwarden, Arnhem, Hil- windslieden dienden te zorgen voor uersum, Dordrecht, Delft en Schiedam. evenwichtigheid in de begroting, achtte de staatssecretaris het toch wel van posi- Kort na de presentatie van de „mil- tieve betekenis dat er voor de monumen- joenen"-nota heeft staatssecretaris Wallis tenzorg enige tientallen miljoenen méér de Vries nog een persconferentie gehou- is uitgetrokken. den in het beschermde perscentrum De heer Wallis de Vries achtte het ook Nieuwspoort in Den Haag. Hij erkende nuttig er nog eens op te wijzen dat het bij die gelegenheid dat het stuwmeer rijkssubsidie niet de enige bijdrage aan de (aanvragen voor restauratie-werk) gelei- restauratie-werken is, maar dat ook pro- delijk groter wordt. Hij verbond daaraan vinciale besturen en gemeentebesturen twee positieve conslusies, t.w.: l.het hun bijdragen leveren. Op die manier betekent de rijkssubsidie in feite een 206 bouwstroom van drie a vierhonderd mil joen per jaar. In dit licht moet men ook de omvang van het stuwmeer beschouwen, aldus de staatssecretaris. Hij wilde-hoe wel nadrukkelijk in de Memorie van toe lichting tot de begroting van CRM ge noemd - toch ook nog eens de nadruk leggen op het aanvullende arbeidsbeleid dat door het kabinet wordt gevoerd en dat er voor zorg droeg dat er voor monu mentenzorg een extra 15 miljoen be schikbaar komt. De betekenis hiervan strekt zich ook uit tot het behoud van ambachtelijke vakbekwaamheid. Behal ve de genoemde 15 miljoen komt er dan nog voor het Noorden des lands zes miljoen extra bij, hetgeen direct 800 ar beidsplaatsen en indirect plm. 260 ar beidsplaatsen oplevert. Speciale aandacht hoopt de staatssecreta ris in zijn werkverschaffende beleid te schenken aan restauratiewerk in Bour- tange, in Den Haag (De Boterwaag), in Dordrecht (de Grote Kerk) en in Zierik- zee (de Grote Kerk). Dit laatste object zal wellicht als bestemming krijgen een per manente expositie van de Deltadienst (ook voor het toerisme van belang). Wat de aankondiging betreft inzake de be scherming van jongere monumenten (na 1850), wees de staatssecretaris er op dat daarbij niet alleen aan afzonderlijke objecten wordt gedacht, maar (vooral) ook aan ensembles. De „vergeten" mo numenten van vóór 1850 blijven natuur lijk de aandacht houden. Voor wat het stadsvernieuwingsbeleid aangaat, daarin willen de bewindslieden van VRO en CRM samen trachten de monumentenfactor zo goed mogelijk in te passen hetgeen soms wel moeilijkhe den schept. Amsterdam met zo'n groot aantal monumenten ook woningen biedt inderdaad een probleem, het ge meentebestuur heeft hieruit echter de verkeerde conclusie getrokken dat de woonhuispot voorlopig gesloten is. Maar het aantal aanvragen voor woon huisrestauratie in het gehele land is inder daad al tot 1983 „belegd". Dat betekent niet dat de staatssecretaris niet bereid zou zijn de bijzondere moeilijkheden van Amsterdam met het gemeentebestuur te bespreken. v.d.W.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 23