Heemschut in Noordwest-Overijssel 201 Het was een van de eerste keren dat op een Heemschut-dag een bepaald „thema" werd behandeld, nl. het nationale landschapspark, en wel dat in het noordwesten van Overijssel. Deze keus bleek zó aantrekkelijk te zijn, dat vele leden, die zich voor het bijwonen van deze Heemschutdag op 8 september jl. hadden opgegeven, tot onze grote spijt teleurgesteld moesten worden omdat de geplande capaciteit ruimschoots werd overschreden. De ca. 360 leden van onze bond, die deze Heemschutdag wèl hebben kunnen meemaken, zullen stellig niet teleurgesteld zijn, want ze zijn goed aan hun trekken gekomen. Niet alleen werd hun een inzicht verschaft in wat de overheid nu met een landschapspark beoogt, maar ze konden inderdaad een boeiend en afwisse lend landschap uitvoerig bekijken en ze konden tevens o.m. genieten van twee „monumentale" oude Zuiderzeestadjes: Blokzijl en Vollenhove. Velen hebben daar voor vroeg moeten opstaan, want Steen wijk- waar men 's ochtend samenkwam in de moderne theater- en sportaccommodatie „De Meenthe" - mag dan voor het betrok ken gebied centraal liggen, voor menigeen lag dit stadje nou niet zó dichtbij. In zijn openingswoord heette voorzitter G. K. J. M. Hanim o.a. de volgende mensen welkom: de staatssecretaris van CRM, G. C. Wallis de Vries, het lid van Ged. Staten van Overijssel, drs. J. Dijke- ma, de burgemeester van Steenwijk, de heer J. J. Hoeksema, de burgemeester van IJsselham, mevr. L. van der Plas- Tanis; en voorts verscheidene leidende personen van „Het Oversticht'die zo'n groot aandeel in de organisatie van deze Heemschutdag hebben gehad alsmede andere bestuurs- en technische figuren van onze bond. Staatssecretaris Wallis de Vries heeft zijn geïnteresseerd gehoor een uiteenzetting gegeven over de gedachten die aan het landschapsparkenbeleid ten grondslag 2 liggen en die hun ontstaan vinden in de grote veranderingen die zich in het lande- en veranderingen, aldus de staatssecreta- bij het beleid van de overheid erop ge lijk gebied voltrekken of zich reeds vol- ris, hebben een nivellerende invloed op richt is het specifieke en gedifferentieerde trokken hebben; deze gedachten kunnen de biologische rijkdom, de landschappe- karakter van het gebied, met name ook in twee hoofdcategorieën worden inge- lijke verscheidenheid en de cultuurhisto- ten behoeve van de recreërende mens, in deeld. De eerste betreft de in aantal stij- rische waarden. Bescherming en veilig- stand te houden en te ontwikkelen; hier- gende aanspraken op het landelijk gebied stelling hiervan hebben zich tot nu toe te bij wordt rekening gehouden met de so- voor wegen, woningbouw, recreatie- veel uitsluitend gericht op meer geïso- ciaal-culturele en economische belangen voorzieningen, hoogspanningsleidin- leerde, fragmentarische eenheden. van de aldaar wonende en werkende be- gen, pijpleidingen, elektriciteitscentra- Nader omschreven: een nationaal land- volking. les, spaarbekkens en waterwegen en de schapspark is een door de rijksoverheid Welnu, op deze Heemschutdag hebben indirecte gevolgen daarvan, bijv. de ver- als zodanig aangewezen gebied van ten- de excursisten van dit alles niet alleen een storing van het natuurlijke milieu door minste 10.000 ha - bestaande uit zowel duidelijk beeld gekregen, maar er ook verontreiniging of recreatiedruk. De natuurterreinen, wateren en/of bossen als van kunnen genieten (dit even tussen tweede categorie heeft betrekking op de cultuurgronden en nederzettingen - dat haakjes; vdW). veranderingen waaraan het landelijk ge- een grote rijkdom vertegenwoordigt aan Het is niet de bedoeling, zo zei de heer bied als gevolg van ontwikkelingen bin- natuurlijke en landschappelijke kwalitei- Wallis de Vries verder, om van nationale nen het bestaande grondgebruik, met na- ten en aan cultuurhistorische waarden en landschapsparken „sdlstandgebiedcn" te me de landbouw, in toenemende mate als zodanig een overwegend samenhan- maken; het worden geen openluchtmu- onderhevig is. Al deze ontwikkelingen gend en harmonisch geheel vormt, waar- sea, waarin voor moderne ontwikkelin-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 18