199 afgerond. De overdrachtsprocedure van de vm. Latijnse school is gekozen, omdat het pand anders misschien tussen wal en schip zou zijn geraakt. M.a.w. het zou misschien niet gehandhaafd hebben kun nen blijven. Het pand Breestraat 24 dateert uit het midden van de 18e eeuw. De bedoeling is er een woonbestemming aan te geven, hetgeen alleen maar tot verlevendiging van de oude binnenstad met haar vele winkels kan bijdragen. De restauratie van dit pand wordt vooral op het interieur gericht, met name op het vele fraaie stuc werk. Op de lijst staat verder het voormalige Pesthuis, waarin thans het legermuseum is gevestigd. De restauratie van dit ge- fontein op de Vismarkt. Die komt op korte termijn terug als een bijzonder fraaie fontein van wit marmer en hard steen met een hekwerk uit de vorige eeuw. Deze fontein spoot altijd op 3 oktober en het is de bedoeling zoveel haast achter de restauratie te zetten, dat dit onderdeel van de viering van Leidens- ontzet, zijn functie op die dag weer kan verrichten. We treffen op de lijst van zgn. civiele monumenten niet minder dan zeventien bruggen aan. Een aantal daarvan ver keert gelukkig in goede staat, maar enke le behoeven restauratie. Met het werk aan Nonnenbrug over het Rapenburg na bij de Kloksteeg is inmiddels al begon nen. Met de restauratie van de Doelen- bouw is afhankelijk van de nieuwe be stemming. Het voormalige Caecilia-gasthuis aan de Caeciliastraat dateert uit het midden van de 17e eeuw. Het was oorspronkelijk klooster, dat veel vroeger werd ge bouwd. Het heeft o.a. als dolhuis gefun geerd. Nadat Boerhaave in het begin van de 18e eeuw aan de medische faculteit van de rijksuniversiteit was benoemd richtte hij in een deel van het voormalige klooster zijn snijkamer in. Het complex is uit dien hoofde bekend geworden als de zgn. Boerhaavezalen. Het gebouw zal ten behoeve van de herhuisvesting van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Natuurkunde te zijner tijd aan het Rijk worden overgedragen. Op het ogenblik is al onderhanden de brug, eveneens over het Rapenburg, na bij de Doelensteeg, zal binnenkort wor den aangevangen. Beide objecten vergen elk een bedrag van ca. één miljoen gul den. Ook de Wijnbrug over de Zuidsin gel nabij de Kalvermarkt staat op de no minatie (verder) te worden gerestau reerd. Maar het restauratieproces hiervan is afhankelijk van de stedebouwkundige ontwikkelingen in het gebied Heren gracht/Zijlsingel. Een soortgelijke voor waarde geldt voor de restauratie van de Kerkpleinbrug over de Herengracht na bij de Ir. Driessenstraat. Hier is de restau ratie afhankelijk van de stedebouwkundi ge ontwikkelingen in de wijk Pancres- Oost. In de categorie bruggen is tenslotte een bedrag van ƒ1,5 miljoen opgebracht voor de restauratie van de Visbrug over de Nieuwe Rijn nabij de Maarsmans- steeg. Voor wat het gemeentelijk monu- mentenbezit betreft, staat er ook nog wat „kleingoed" op het meerjarenprogram ma, zoals poorten, molens en pompen. De fontein op de Vismarkt noemden we reeds. De categorie „grote monumenten, ei gendom van particulieren", die eveneens in het meerjarenprogramma is opgeno men, omvat voornamelijk kerkgebou wen. De bedragen, die daarvoor nog no dig zijn, zijn voor een deel relatief gering, omdat het in zo'n geval gaat om voltooi ing van reeds in gang zijnde restauraties. Voorbeeld hiervan is de Marekerk. Met de eerste fase van de restauratie van de Pieterskerk is onlangs een begin ge maakt. Het wijd en zijd bekende kerkge bouw is een gothische kruisbasiliek en oudste parochiekerk van Leiden, thans eigendom van de stichting Pieterskerk. Overheidssubsidies voor deze belangrij ke restauratie 3 miljoen) zijn reeds toe gekend. Aan het werk is een archeologi sch bodemonderzoek vooraf gegaan, waarbij o.a. restanten van de voormalige grafelijke kapel zijn gevonden. De twee de fase van de restauratie zal voorname lijk het interieur betreffen, alsmede een aanpassing aan het toekomstig multifun ctioneel gebruik. Voor de restauratie van de in zeer slechte staat verkerende Waalse Kerk aan de Breestraat zal 1,3 miljoen nodig zijn. Om budgetaire redenen heeft CRM steeds subsidie afgewezen. Langer uitstel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 16