Nederland restaureert Al staat het er in het algemeen met de financiering van de restauratie van mo numenten al enige tijd niet zó best voor, her en der gebeurt er toch wel het een en ander. In LEIDEN zijn restauratieplannen rond voor het uit de 17e eeuw daterende pand Pieterskerkgracht 9 (schilder- en tekenacademie). Het restauratieplan is van het architectenbureau Kooreman en Raue te Delft. De kosten van restau ratie zijn op 4,8 miljoen geraamd. Ook het naastliggende pand (nr. 11) zal worden gerestaureerd (kosten ƒ1,7 miljoen). Het dateert uit de 18e eeuw. Dezelfde architecten hebben ook voor dit pand een restauratieplan gemaakt. De in de kom van het dorp staande kerk in YSBRECHTUM is na een grondige res tauratie weer in gebruik genomen. De restauratie kon o.a. worden gefinan- cieerd uit de subsidiepot van ACW. Het restauratieplan was van het archi tectenbureau Lautenbach te Bolsward; het werd uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf De Jong te Workum. Het werk heeft zo'n miljoen gulden gekost. Daarvan heeft de 130 zielen tellende ge meente twee ton bijeen weten te bren gen; een bijna ongehoorde prestatie van een kleine groep burgers. De restauratie van de R.K. kerk St.- Franciscus Xaverius aan het Zand in AMERSFOORT kan waarschijnlijk nog dit jaar beginnen. De kerk is een zgn. neo-klassicistische hallekerk, tussen 1816- 1817 gebouwd doorTh. Witten- berg. Het koor en transept zijn uit 1851 (Th. Molkenboer)De kosten van de restauratie worden op 2,5 miljoen ge raamd. Vijf miljoen gulden is er nodig voor dé restauratie van de (herv.) St.-Wal- burgskerk in ZuTPHEN. Eertijds kapittel-, tevens parochiekerk. De kerk kreeg de huidige gedaante van gotische hallekerk door geleidelijke verbouw ing van een romano-gotische kruisba siliek. Koor, dwarsschip en midden schip van die romano-gotische kruis basiliek zijn nog vrij volledig met hun 13e-ëeuwse gewelven als kern in deze hallekerk te vinden. De komende res- DE ST. WALBURGKERK TE ZUTPHEN FOTO: RIJKSDIENST VAN DE MONUMENTENZORG tauratie is bepaald niet de eerste in deze eeuw. Er werd tussen 1890 en 1925 ge restaureerd en verder tussen 1947 en 1970. Deze laatste restauratie werd af gesloten met de herbouw van de toren in de oude vorm van de torenbekroning uit 1613 (de toren was in 1948 afge brand). Overigens had de kerk in de oorlogsjaren nogal flink schade opge lopen. Al jaren was de situatie waarin het Gos- lerhuisje (St. Antoniessluis) in AMSTERDAM verkeerde, vele monu mentenminnaars een doorn in het oog. Het wordt nu (eindelijk) gerestaureerd naar een plan van architect A. Schelle- vis. Begonnen is met de eerste fase van een restauratie van het Diaconiehuis op Vlieland, dat uit 1661 dateert. APELDOORN. Het oorspronkelijke raad huis kwam in 1843 tot stand. Tegen het einde van de 19e eeuw bleek het te klein en werd het vergroot (er kwam een ver dieping op). Bij die gelegenheid werd de neoclassicis tische gevel afgebroken. Het vergrootte en vernieuwde gebouw kreeg bij die ge legenheid ook een slank torentje. Een prent uit die tijd laat het alleszins aan trekkelijk gebouw zien. Daarvan is sinds de thans gereed gekomen restauratie (ar chitect A. Bosma) niet zoveel meer over.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 13