A1* Meer Heemschut ƒ40,- 3,70 Jaargang 56 no. 10 oktober 1979 Maandblad van de Bond Heemschut Opgericht in 1911 Beschermvrouwe: H.M. Koningin Juliana Eindredacteur: J.E. van der Wielen HEEMSCHUT verschijnt 10 keer per jaar Alle correspondentie betreffende de redactie van het tijdschrift: Secretariaat van de Bond Heemschut Korenmetershuis Nieuwezijds Kolk 28 1012 PV Amsterdam Postbus 10525 1001 EM Amsterdam Postgiro 124326 Tel. (020) 22 52 92 Ledenadministratie Tel. (020) 23 09 94 Alle correspondentie betreffende advertenties: B.V. 't Koggeschip Postbus 1198 1000 BD Amsterdam Tel. (020) 22 97 21 BOND HEEMSCHUT Lidmaatschap per jaar: individuele leden mogelijkheid van reductie voor 65+ en 25- donateurs niet-indiv. leden losse nummers (incl. porto) Uit de inhoud: 196 Nederland restaureert 197 Bijna vijftig miljoen voor restauratie in Leiden 201 Heemschut in Noordwest- Overijssel 204 Het Waltahuis in Sneek gerestaureerd 205 Meer rijkssubsidie voor monumentenzorg in 1980 209 Onderhoud aan monumenten: noodzaak! 211 Heemschut in actie Foto omslag: Gezicht op Oudewater Foto: Rijksdienst v.d. monumentenzorg ƒ20,— 55,— De staatssecretaris van CRM, de heer Wallis de Vries heeft kans gezien om in zijn begroting voor het komende jaar on geveer 35 miljoen meer voor monu mentenzorg beschikbaar te stellen dan in 1979. Als we de voortdurende stijging van loon- en materiaalkosten niet over het hoofd zien, en in aanmerking nemen dat het kabinet zich als taak heeft gesteld op de overheidsuitgaven te „matigen", dan kan geconstateerd worden, dat de monumentensector er bepaald niet be kaaid is afgekomen. Dat is verheugend. Voor 1980 is er stellig sprake van een nieuw beleid in positieve zin voor wat de monumentenzorg betreft. Daarbij sprin gen enige punten er uit. Ten eerste: er zal bij het bescher- mingsbeleid prioriteit worden verleend aan het jongere monument, d.w.z. aan architectonische objecten uit de periode van 1850 tot 1930. De oudere monumen ten blijven de aandacht houden, maar de vraag kan worden gesteld of de ombui ging van het beleid op dit gebied niet ten koste zal gaan van de completering van de beschermingslijsten met monumen ten uit vroegere perioden. Tweede punt: Monumentenzorg krijgt binnen het kader van het werkgelegen heidsbeleid der regering een vrij aanzien lijk bedrag (f 15 milj.) toegewezen. Daarbij komt dan nog eens 7 miljoen voor restauratie-objecten in de drie noordelijke provincies en twee miljoen voor speciale programma's in Limburg. Hierover kunnen we onze voldoening uitspreken. Derde punt - aansluitend op het tweede - is dat de staatssecretaris, eveneens tot on ze voldoening, grote waarde hecht aan het behoud van ambachtelijke vakbe kwaamheid in de restauratiesector. Her scholing en bijscholing van bouwvakar beiders zullen hierbij alle aandacht krij gen. Het beleid is er op gericht de continuïteit in de restauratiestroom te handhaven en zover mogelijk nog te be vorderen. Dat is niet slechts van beteke nis als men alleen maar denkt aan het behoud en onderhoud van monumenten, maar het is tevens van belang uit het oog punt van behoud van voldoende am bachtslieden. Er heerste de laatste jaren toenemende zorg onder de aannemers omdat door het ontbreken van de continuïteit vakbekwame arbeiders el ders in de bouwwereld werk gingen zoe ken of wel helemaal uit de bouwsector verdwenen. Maar niet alleen het vertrek van goede ambachtslieden schiep en schept zorg, ook de jonge aanwas liet en laat hier en daar te wensen over. Er moet nieuw bloed juist in de ambachtelijke sfeer worden ingebracht. Men weet, dat een aantal aannemersbedrijven in de res- tauraticsector dit probleem hebben onderkend en speciale praktijk vakopleidingen in het leven hebben ge roepen. De staatssecretaris wil daarop kennelijk graag inhaken. Ook een posi tieve noot voor het CRM-beleid. Van betekenis achten we het eveneens - vier de punt - dat de staatssecretaris toezegt te zullen nagaan of een andere subsidiepro cedure in het kader van de stadsvernieu wing mogelijk is. Monumenten - soms nb. beschermd - dreigen tot nu toe daar bij nogal eens in het gedrang te komen. Vijfde punt: het stadium waarin de al ja ren geleden aangekondigde wijziging van de Monumentenwet verkeert. Onze hoop dat er in de komende parlementaire periode nu eens eindelijk spijkers met koppen geslagen zullen worden, schijnt niet in vervulling te gaan. We betreuren zulks in hoge mate, al hebben we er wel begrip voor. Gewijzigde inzichten zullen aan de vertraagde indiening van een wetswijziging niet vreemd zijn. Het is ons bekend dat een aantal wijzigingen in concept gereed zijn en we vroegen ons dan ook af waarom de staatssecretaris daarmee dan maar niet alvast voor de Ka mer komtDan kan tenminste een deel van het oud zeer worden weggenomen. Maar in een toelichting op zijn monumenten begroting voorjournalistcn, zette de heer Wallis de Vries uiteen dat de vertraging in de wetgeving o.m. veroorzaakt wordt door het decentralisatiebeleid van de re gering. Hij moest intussen wel toegeven dat de mogelijkheden van de thans vige rende Monumentenwet een onbevredi gende situatie opleveren. Laten we hopen dat CRM in het nu aangebroken parle mentairejaar kans zal zien wat meer druk uit te oefenen op de andere bij deze zaak betrokken departementen. Dat er in de naaste toekomst meer aandacht zal wor den geschonken aan achterstallig onder houd van historische parken en tuinen, behorend bij kastelen en buitenplaatsen, juichen we toe.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 11