Huizinge Schieven Domburg Suameer Oude Winschoterdiep Den Bosch Kruiningen 1848 daterende Waterstaatskerk naar ont werp van ir. E. de Kruyff. De huidige entree naar de kerk via pad en aantrekke lijke boompartij, levert een karakteristiek dorpsgezicht op dat zeker het behouden waard is, meent onze bond. De voorzie ne uitbreiding van de school, gedeeltelijk over het pad heen, zal afbreuk doen aan het mooie gezicht op de kerk. Dat zou des te meer te betreuren zijn daar de dorpskerk als enig gebouw in het dorp de status van beschermd monument geniet. De entourage van dit monument zou door uitbreiding van de school onherstel baar schade lijden. (gem. Middelstum). Heemschut heeft er bij het gemeentebestuur op aangedron gen niet over te gaan tot sloop van het archeologische monument Huizinge, een cultuur-historisch en esthetisch waarde vol pand. Intussen heeft de gemeenteraad besloten tot wijziging van de bouwver ordening, op grond waarvan het slopen van bouwwerken aan een vergunning is gebonden, precies hetgeen Heemschut had gevraagd. Maar daarmee staat nog niet vast dat een sloopvergunning voor het onderhavige pand niet alsnog zal worden verleend. (gem. Assen). Het bestemmingsplan „Schieven" laat Heemschut niet los, nu de gemeenteraad van Assen èn Ged. Sta ten van Drenthe niet zijn ingegaan op onze bezwaren. De uitspraak van G.S., dat het facet streekplan voor het gebied van het Stroomdal van de Drentse Aa geen belemmering vormt voor de thans geplande bebouwing moge formeel juist zijn, doch er wordt dan wel aan voorbij gegaan dat de grenzen van dit stroomdal- gebied bijzonder nauw zijn getrokken. Een bijdrage tot de gedifferentieerde wo ningbehoefte van Assen vraagt o.i. geenszins om bebouwing te Schieven, te meer niet, omdat „uitvoering van dit plan nauwelijks van invloed zal zijn op de realisering van grote nieuwe stadswijken zoals Peelo en Marsdijk". Tot verster king van de centrumfunctie van Assen is bebouwing te Schieven bepaald niet noodzakelijk. Redenen waarom Heem schut de Kroon heeft gevraagd goedkeu ring aan het bestemmingsplan „Schie ven" te onthouden. Onze bond heeft bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen nieuwbouw aan de monumentale Ned. Herv. Kerk (oor spronkelijk 14e-eeuws en in 1956 geres taureerd). De ruimtelijke kwaliteit van een historisch en architectonisch zo ge wichtig monument als dit kerkgebouw, rechtvaardigt o.i. de voorgenomen bouwkundige ingreep niet. Naar ons ge voel zou voor een kerkelijke nevenruim te naar een alternatieve locatie elders in het dorp gezocht dienen te worden. (gem. Bergum). In verband met voorge nomen plannen t.a.v. de wegenstructuur te Suameer heeft de Bond Heemschut zich tot het gemeentebestuur gewend om aandacht te vragen voor de karakteristiek van het dorp en de oorspronkelijke dis positie zo gaaf mogelijk te handhaven. Een diagonale snijding van bestaande percelen door een weg (bijv. omgeving Mounepaed) zou desastreus kunnen zijn voor het karakter van het dorp. Ook aan leg van te grootschalige verkeerswegen in het bebouwingsconglomeraat zal scha delijk zijn, aldus de opvatting van onze bond. Onze bond heeft zich tot B. en W. van Hoogezand-Sappemeer gericht om te pleiten voor het in stand houden van dit in 1617 gegraven kanaal, dat landschap pelijk en vooral cultuur-historische waarde moet worden toegekend. Het gemeentebestuur van de Brabantse hoofdstad is niet ingegaan op ons ver zoek tot behoud van een gedeelte van het voormalige Caroluscomplex en het ge hele 'Lambooy-complex. Een sloopver gunning is inmiddels verleend. Met verontrusting heeft Heemschut ken nis genomen van het feit, dat het behoud van het pand Voorhoute 3 - een uit het midden van de 19e eeuw daterende bouwwerk niet veilig gesteld is. Na drukkelijk pleit Heemschut voor behoud van het voormalige notarishuis, dat valt in de categorie van het romantisch georiënteerde classicisme. Het huis met voortuin vormt een harmonische een heid, die alleszins het behouden waard is. v.d.W. HET VOORMALIGE NOTARISHUIS IN KRUISINGEN OP BEHOUD WAARBIJ HEEMSCHUT AANDRINGT

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 34