Heemschut in actie Een woord vooraf Amsterdam Vlierden Ursem Het bureau van de Bond Heemschut ont vangt dagelijks berichten over panden (al dan niet beschermde monumenten), die in slechte staat verkeren of die voor sloop zijn bestemd, maar die behoud resp. zorg verdienen. We worden ook geregeld geïnformeerd over ontwerp-structuur- plannenontwerp-bestemmingsplannen en ontwerp-streekplannen. Aan al die be richten wordt door de afdeling Techni sche zaken van de bond aandacht besteed in die zin, dat Heemschut zich tot de bevoegde autoriteiten wendt indien ook maar het vermoeden bestaat, dat er cultu reel erfgoed verloren dreigt te gaan. In deze rubriek van ons tijdschrift wordt van deze „gevallen" een selectie gepubli ceerd. Het aantal „gevallen", dat ter ken nis van de Bond Heemschut wordt ge bracht, is echter zeer veel 'groter. Toch heeft de afd. Technische zaken van de bond moeten constateren, dat een „monument" of een beeldbepalend deel van een stad of dorp onvoldoende aan dacht krijgen, omdat we daarvan niet tij dig op de hoogte zijn gesteld. Om deze reden zal de afdeling Techni sche zaken (hoofd: drs. J. P. J. van der Haagen) het bijzonder op prijs stellen als lezers ons opmerkzaam zouden willen maken op „gevallen", die naar hun oor deel voor behandeling door ons in aan merking komen. U kunt ervan verzekerd zijn, dat er door de afdeling Technische zaken de nodige aandacht aan zal worden besteed. De gemeenteraad van Amsterdam heeft van de Bond Heemschut enige brieven ontvangen, waarin over verschillende ontwikkelingen ernstige bezorgdheid wordt uitgesproken. In de eerste plaats wordt aandacht gevraagd voor het aarze lend op gang komen van de rehabilitatie van de binnenstad. Speciaal wordt gewe zen op panden ten aanzien waarvan de overlevingskansen nog niet is verzekerd. Als bij herstel van deze panden een zorg vuldige inpassing wordt nagestreefd, zullen de desbetreffende rehabilitatiepro- KLEINE WITTEN UURCERSTRA AT TE AMSTERDAM jecten een grote „meerwaarde" opleve ren, zo schreef Heemschut o.m. In het bijzonder wordt in dit verband aandacht gevraagd voor de twee grote 18e- eeuwse panden Antoniebreestraat 40 en 52, die in verband met de wederopbouwplannen in 1968 van de beschermingslijst werden af gevoerd. Onze bond pleit er nu voor deze panden weer op de lijst te plaatsen. Ver der vestigt Heemschut de aandacht op Binnen Dommerstraat 14, hoek Vinken- straat en Vinkenstraat 124. Bezorgd toont Heemschut over de dreiging, dat de restauratieplannen voor Haarlemmer plein 15 en 17 en Brouwersgracht 314 en 316 niet door zullen gaan. Beide laatst genoemde panden vormen, samen met de 19e-eeuwse „taartpunt'-hoekbe- bouwing een karakteristiek stuk stedelijk aanzien. Op Wittenburg, zo schreef Heemschut ook, wordt het resultaat van het jaren lang op kaalslag en vervangende bouw gericht saneringsbeleid steeds meer zichtbaar. Ook hier zou waar mogelijk een overgang naar nog aanwezige klein schalige bebouwing een beter resultaat opleveren. Indien aan de evenzijde van de Kleine Wittenburgerstraat een duidelijke parcellering in het nieuwbouwplan wordt aangegeven, zou het de voorkeur verdienen het boeiend rijtje monumen ten KI. Wittenburgerstraat 86/92 hierin op te nemen. De Bond Heemschut heeft voorts bij de Amsterdamse gemeenteraad bepleit een plan van de Stichting Posthoorn m.b.t. het buurthuis Haarlemmerbuurt ernstig te overwegen. Tenslotte heeft Heemschut aan de ge meenteraad meegedeeld bezwaar te heb ben tegen de huidige vorm van de ontwerp-herziening van het meer dan tien jaar oude bestemmingsplan voor de Bethaniënbuurt. Dit oorspronkelijke middeleeuwse stukje stad, in de loop der eeuwen volgroeid, blijkt, ondanks het opgetreden verval, nog steeds een aan trekkelijk woon- en werkmilieu op te le veren. Heemschut stelt voor de onderha vige ontwerp-herziening uit de breiden en wel in die zin, dat uitgangspunt wordt het handhaven van de totale bestaande structuur en bebouwing. Dit behoeft een procesmatige aanpak, waarbij om uiteen lopende redenen - in overleg met bewo ners, huurders, eigenaren, restaurerende instellingen en andere betrokkenen - be sloten kan worden de hier en daar zeer dichte achterbebouwing te wijzigen of af te breken, niet in de weg te staan. (gem. Deume). Heemschut heeft zich tot de Monumentenraad gewend met het verzoek de oude boerderij aan de Molen- huisweg 7 in de buurtschap Baarschot op de beschermingslijst te doen plaatsen. Het gaat om een zeer fraaie monumentale boerenhoeve van een bijzonder type en voor Brabantse begrippen van hoge ou derdom. (gem. Berkhout). Onze bond heeft bij de gemeenteraad bezwaar aangetekend te gen het voornemen tot uitbreiding en verbouwing van de Langereisschool aan de Noorddijkerweg. Deze school ligt niet ver van de Ned. Herv. Kerk, een uit 192

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1979 | | pagina 33